Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXXIV - Zdjęcie wykonane na kilka chwil przed zabójstwem w Homlu

98 253  
473   107  
Joemonsterowy wehikuł czasu tym razem zabierze was do roku 1915, na deski teatru w szkole w Monchengladbach. Odwiedzimy także gmach Sądu Najwyższego Hrabstwa Los Angeles, w którym działo się dużo w 1995 roku. Na koniec przybliżymy wam sylwetkę Karla Denke, który dokonał żywota swego w 1924 roku.

#1. Dwóch młodych niemieckich żołnierzy uzbrojonych w indywidualną broń przeciwpancerną Panzerfaust i karabinki Mauser Kar98k maszeruje wzdłuż ulicy Bankowej w Lubaniu na Dolnym Śląsku, marzec 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Shirley Slade - pilotka sił powietrznych USA, 1943 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Widoczna na tej fotografii Shirley Slade była członkinią programu WASP (Women Airforce Service Pilots - organizacja Pilotek Pomocniczych Sił Powietrznych) w Stanach Zjednoczonych. "Osy" po wyczerpującym czteromiesięcznym szkoleniu stały się pierwszymi pilotkami amerykańskich samolotów wojskowych w historii. Do ich zadań należało transportowanie samolotów z USA do Europy, testowanie maszyn latających po ich naprawach, holowanie celów, które miały umożliwić artylerzystom trenowanie ostrzału z użyciem ciężkiej amunicji oraz pilotowanie maszyn z fabryk do baz wojskowych i punktów odlotów w całym kraju.
"Osy" nie miały żadnych praw wojskowych, nie przysługiwało im prawo do flagi na trumnie, a armia nie była zobowiązana do opłacenia pogrzebu. Część kobiet po zakończeniu działań wojennych w Europie musiała wracać do Stanów Zjednoczonych na swój koszt.
Akta kobiet z WASP przez lata pozostawały zapieczętowane, oznaczone jako tajne i niedostępne dla historyków.
1 lipca 2009 roku prezydent Barack Obama podpisał ustawę nagradzającą lotniczki WASP Złotym Medalem Kongresowym. Ceremonia odbyła się 10 maja 2010 roku w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Wzięło w niej udział 300 wciąż żyjących pilotek WASP.

#3. Joseph Goebbels w szkolnym teatrzyku w Mönchengladbach-Rheydt - gra rolę Köhne Finke w dramacie historycznym „Die Quitzows” Ernsta V. Wildenbrucha, 1915 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Północnokoreańscy jeńcy wojenni schwytani podczas bitwy pod Yongsang 2 września 1950 roku. Więźniowie są transportowani do obozu siedząc na masce jeepa, strzeżeni przez amerykańską piechotę.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Sprzedaż uliczna mrożonych ryb z beczek w Homlu, Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka, 1986 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Kobiety na stacji benzynowej myjące samochód Chrysler Royal z imponującą osłoną przed owadami, USA, 1957 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Kobiety z plemienia Padaung z wartownikiem Gwardii Grenadierów na największym placu defiladowym w centralnym Londynie, Horse Guard's Parade, 1935 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Kanadyjskie wojsko pozuje do fotografii z czołgiem Mark IV po zwycięskiej bitwie pod Amiens w sierpniu 1918 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Bitwa pod Amiens została stoczona w dniach 8-13 sierpnia 1918 roku na froncie zachodnim pomiędzy oddziałami niemieckimi a połączonymi siłami francuskimi, brytyjskimi, kanadyjskimi, australijskimi i amerykańskimi. Bitwa ta miała decydujące znaczenie dla przełamania frontu, powodzenia Ententy i w konsekwencji klęski Niemiec w wojnie. 8 sierpnia został nazwany "Czarnym Dniem Armii Niemieckiej", która pod dowództwem Ericha Ludendorffa doznała wielkich strat.

#9. Prezydent USA Ronald Reagan składa w radzieckiej telewizji życzenia noworoczne narodowi ZSRR, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Legendarna aktorka filmowa, „dziewczyna z nogami za milion dolarów”, Marlene Dietrich próbuje wybrać zwycięzcę konkursu „Mister Armii Amerykańskiej”, oceniając kształt łydek żołnierzy podczas wizyty w ich obozie w Namur w Belgii, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Aktorka, która głośno potępiała nazizm, zaangażowała się w pomoc dla żołnierzy amerykańskich na frontach II wojny światowej. Razem z innymi sławami tamtego okresu, m.in. gwiazdą telewizji Dannym Thomasem, w grudniu 1941 roku rozpoczęła występy dla amerykańskich oddziałów podczas specjalnych rewii w USA, a później i w Europie.

#11. Bernhardt Holtermann z największym samorodkiem złota, jaki kiedykolwiek znaleziono, o długości 1,5 m i wadze 290 kg, Hill End w pobliżu Bathurst, Australia, 1872 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Jedno z zaledwie dwóch istniejących zdjęć Fryderyka Chopina, wykonane w 1849 roku, kilka miesięcy przed śmiercią kompozytora.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Policjant bada szczątki pocisku rakietowego V2, który uderzył w Londyn we wrześniu 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Sesja zdjęciowa Brada Pitta dla magazynu Rolling Stone, 1999 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Afrykańskie dziecko w klatce jako "zabawka" dla białych dzieci, Kongo Belgijskie, 1955 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. O.J. Simpson unosi ręce przed ławą przysięgłych w rękawiczkach znalezionych na miejscu zbrodni, Sąd Najwyższy Hrabstwa Los Angeles, 15 czerwca 1995 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Proces Orenthala Jamesa Simpsona nazywany jest procesem stulecia w Ameryce. Legendarny zawodnik NFL był głównym podejrzanym w sprawie morderstwa swojej byłej żony Nicole Brown i jej przyjaciela Rona Goldmana.
Sprawa stała się niezwykle głośna jeszcze przed rozpoczęciem samego procesu. Simpson, który miał stawić się na przesłuchanie, nie zrobił tego. Zamiast tego zaszantażował swojego przyjaciela i zmusił do zawiezienia go do posiadłości w Brentwood. Pościg za OJ-em transmitowano na żywo w telewizji. Przerwano nawet transmisję na żywo z finałów NBA w 1994 roku, by nadać relację z tego, jak Simpson ucieka przed kordonem policji w Fordzie Bronco z 1993 roku.
Podczas procesu Orenthal James był reprezentowany przez znanych prawników Roberta Shapiro, a później Johnny'ego Cochrane'a.
Finalnie został uniewinniony w październiku 1995 roku, a jednym z kluczowych dowodów przytoczonych przez obronę były właśnie owe rękawiczki. Jedną z nich znaleziono zakrwawioną na miejscu zbrodni. Linia obrony opierała się na tym, że rękawiczki te (zakupione w 1990 roku przez żonę jako prezent dla Simpsona) zostały podrzucone przez policję. Co więcej, policjanci-rasiści nie dość, że mieli rzekomo podrzucić owe rękawiczki, to jeszcze włamali się do samochodu sportowca i wysmarowali krwią siedzenia.
Poproszony przez prokuraturę OJ przymierzył rękawiczki i okazało się, że są na niego zbyt małe...

#17. Schwabenkinder (dzieci Szwabii) w Arnach, Wirtembergia, Niemcy, 1907 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Schwabenkinder to dzieci biednych rolników ze Szwajcarii, Liechtensteinu, Vorarlbergu (AT) i Tyrolu (Austria), które co roku wiosną przekraczały Alpy, a do domów wracały dopiero późną jesienią. Dzieci przemieszczały się głównie pieszo aż do Wirtembergii (niektórzy także do Badenii i Bawarii), by podjąć pracę jako pracownicy sezonowi, zwiększając w ten sposób dochody swoich rodziców. Grupy dzieci w trakcie podróży były zwykle eskortowane przez jedną osobę duchowną.

#18. Jacqueline i Caroline Kennedy klęczą obok trumny prezydenta USA, a także ich męża i ojca Johna F. Kennedy'ego, przykrytej flagą Stanów Zjednoczonych, Capitol Rotunda, Waszyngton, DC, 24 listopada 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Michael J. Fox i muzyk Huey Lewis podczas kręcenia filmu "Powrót do przyszłości", 1984 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Jedyna znana fotografia Karla Denke, 22 grudnia 1924 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Karl Denke był jednym z bardziej poważanych mieszkańców miasta Ziębice. Denke zwabiał do swojego domu włóczęgów, żebraków i prostytutki. Pozbawiał ich życia, a następnie ich ciała przerabiał na peklowane mięso, którym handlował na targu we Wrocławiu. Jednej z jego potencjalnych ofiar, niejakiemu Vincenzowi Olivierovi, udało się uciec i zgłosić na policji. Denke został ujęty i jeszcze tego samego dnia wieczorem powiesił się w swojej celi na pętli zrobionej z chustki do nosa.
Policjanci, którzy przeszukiwali jego dom, byli w strasznym szoku. Starszy funkcjonariusz był blady jak ściana, młodszy podczas oględzin miejsca zbrodni trzykrotnie wybiegał na dwór, aby zwymiotować. Po domu walały się kości, na parapecie leżało kilkadziesiąt dowodów tożsamości, a w szafach piętrzyły się stosy zakrwawionych ubrań. W mieszkaniu znaleziono m.in. sznurówki z włosów oraz rzemienie, które wytwarzał z ludzkiej skóry. Szacuje się, że zamordował ponad 40 osób, jednak dokładna liczba jego ofiar nie jest znana. Nieznana jest także jego motywacja. Zwłoki swoich ofiar zakopywał w ogródku, gdzie jeszcze w latach 70. znajdowano ludzkie szczątki.

W poprzednim odcinku
4

Oglądany: 98253x | Komentarzy: 107 | Okejek: 473 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało