Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

15 faktów dotyczących najlepszego serialu Netflixa 2020 roku, które mogły ci umknąć w trakcie oglądania

89 120  
250   60  
„Gambit królowej to zdecydowanie najlepszy, najbardziej popularny i najcieplej przyjęty serial Netflixa w całym 2020 roku. Swego czasu zaprezentowaliśmy już kilka ciekawostek z nim związanych, jednak dzisiaj zagłębimy się jeszcze bardziej i ujawnimy, co mogło umknąć oglądającym, a na co warto było zwrócić uwagę.

#1. Biały strój w finałowej scenie nawiązywał do jednej z figur na szachownicy - białej królowej

Twórcy twierdzą, że idea, jaka stała za takim doborem stroju, była prosta: po wielkiej wygranej to Beth była królową szachów.

#2. Śmierć Almy została zapowiedziana w jednej ze scen

W jednej ze scen widzimy Almę przeglądająca się w lustrze. Jest to wyraźne nawiązanie do dzieła Charlesa Allana Gilberta zwanego „All is Vanity”. Ilustracja przedstawia kobietę przeglądającą się w lustrze, jednak kiedy spojrzymy na to z szerszej perspektywy, możemy dostrzec czaszkę.

#3. Cleo mogła być podstawiona przez Rosjan

W jednym z odcinków w pokoju hotelowym Benny'ego spotykamy francuską modelkę Cleo. Dziwnym zbiegiem okoliczności pojawia się ona u Beth na dzień przed wielką grą z rosyjskim mistrzem szachów Borgovem i wyciąga Beth na miasto, proponując jej kilka drinków. Dzień później dziewczyna prawie spóźnia się na turniej, a ból głowy i kac staje na jej drodze do wygranej w turnieju. Niektórzy spekulują, że Cleo mogła być podstawioną rosyjską agentką, która miała doprowadzić Beth do takiego stanu - prawdopodobnie wszyscy wiedzieli o jej słabości do alkoholu.

#4. Każda partia na suficie rozgrywana jest szachami pana Shaibela

Beth bardzo często rozgrywała w nocy partie szachowe. W serialu wizualizowano to wielką szachownicą, która pojawiała się na suficie. Może nie każdy to zauważył, ale nawet w dorosłym życiu szachami, które pojawiały się na suficie, były szachy pana Schaibela. Woźnego, z którym Beth zaczynała swoją szachową przygodę.

#5. Nic nie jest na niby

Wszystkie partie szachów i rozgrywki szachowe w serialu są prawdziwe. Nie ma udawania, choreografii czy losowego przestawiania pionów. Każdy ruch został wcześniej zaplanowany i przemyślany.

#6. Jeden z nagłówków gazet, które wisiały na tablicy w piwnicy pana Shaibela, pokazuje coś ciekawego

Jeden z nagłówków, które Beth znalazła w piwnicy pana Shaibela, brzmiał: „Beth Harmon udowadnia, że nie wszystkie kobiety są głupie”. Pokazuje on mizoginizm, z jakim musiała się zmagać główna bohaterka.

#7. Siedem odcinków to nie przypadek

Siedem odcinków serialu to nie przypadkowa liczba. Symbolizuje ona podobno siedem pól, które musi pokonać pion, aby stać się królową.

#8. W jednej z pierwszych scen widzimy książkę napisaną przez matkę głównej bohaterki

W jednej z pierwszych scen, w trakcie lekcji matematyki, Beth podnosi książkę napisaną przez jej matkę - Alice Harmon. Twórcy chcieli przez to pokazać, że matka głównej bohaterki była bardzo zdolną i utalentowaną kobietą, po której Beth odziedziczyła pewne cechy.

#9. Nawet pod koniec serialu Beth używa swojego pierwszego zestawu szachów

Po tym, jak Beth wygrała swój pierwszy turniej szachowy i zdobyła nagrodę pieniężną, kupiła swoje pierwsze szachy. Używała ich do samego końca, co możemy zobaczyć w scenie, w której przygotowywała się do gry z Luchenko.

#10. Dobór strojów to nie dzieło przypadku

Większość strojów, w jakich pojawiała się Beth, nawiązywała w pewien sposób do szachownicy i nie było to dziełem przypadku, o czym zresztą mówił sam twórca w wielu wywiadach.

#11. Pod koniec serialu szminka Beth miała podobny odcień jak szminka, której używała jej przybrana matka

Na początku swojego dorosłego życia Beth używała zupełnie innego koloru szminki. Wraz z rozwojem postaci jej wybór był coraz bardziej podobny do wyboru jej przybranej matki, aż na końcu serialu stosowane przez nie szminki były niemal identyczne.

#12. Pierwsza porażka Beth została sfilmowana w niezwykły sposób

"Dutch tilt" to specjalne ujęcie filmowe, w którym kąt kamery jest celowo nachylony w jedną stronę. Jest ono na ogół stosowane do zobrazowania niepokoju i napięcia, które tworzą się wokół głównego bohatera. W serialu o utalentowanej szachistce „dutch tilt” zastosowano w chwili, kiedy Beth uświadomiła sobie, że nie ma szans na wygraną.

#13. Za pieniądze z wygranej Beth kupiła buty, jakie nosiły wszystkie popularne dziewczyny w szkole

W jednej ze scen dziewczyny z liceum Beth naśmiewają się z niej z powodu jej butów. W tym samym odcinku Beth wygrywa nagrodę pieniężną w turnieju szachowym, dzięki czemu stać ją na takie same buty, jakie nosiły wszystkie dziewczęta. Wprawdzie nie powiedziano tego wprost, jednak można wychwycić ten szczegół, jeśli jest się czujnym.

#14. Historia zatacza krąg

W swojej pierwszej grze szachowej Beth gra czarnymi figurami. W ostatniej grze, jaką widzimy w serialu, dziewczyna gra białymi figurami, a więc cała historia zatacza krąg.

#15. Ruy Lopez to znane otwarcie szachowe

Kiedy Townes robi zdjęcia Beth, prosi ją, aby ta na chwilę przed wykonaniem fotografii powiedziała „Ruy Lopez!. Tak się składa, iż jest to znane otwarcie szachowe.
25

Oglądany: 89120x | Komentarzy: 60 | Okejek: 250 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.03

19.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało