Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXXIII - Pierwszy Niemiec klęczący pod polskim pomnikiem

88 518  
511   50  
W dzisiejszym odcinku zajrzymy na ulice Warszawy i Zbąszynia, opowiemy wam tragiczną mikołajkową historię oraz dowiecie się, jak doktor Sayre leczył skrzywienia...

#1. „Keep Calm and Carry On” - żołnierz angielski wypatrujący niemieckich samolotów podczas meczu Charlton - Arsenal, Londyn, 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Strażnicy Pałacu Buckingham uniemożliwiają fankom przedarcie się przez bramy pałacu, podczas gdy członkowie zespołu The Beatles otrzymują Order Imperium Brytyjskiego, 1965 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Członkowie ostatniej chińskiej dynastii, dynastii Qing, sfotografowani przez Thomasa Childa. Osoby na zdjęciu to Zeng Jifen i Nie ji Gui pozujący do ślubnego portretu. Pekin, lata 1870–1880.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Ciała Bonnie Parker i Clyde'a Barrowa w skradzionym Fordzie V8, kilka minut po zasadzce. Luizjana, 23 maja 1934 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Żołnierze w Wietnamie robią zdjęcie wielkiego, napasionego węża w lesie na północny wschód od Sajgonu, Wietnam Południowy, czerwiec 1962 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Clint Eastwood, 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Królowa Elżbieta II przechodzi przez galerię królewską do Izby Lordów, aby pełnić oficjalną funkcję na otwarciu nowej sesji brytyjskiego parlamentu w Londynie w listopadzie 1954 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Monarcha, obecnie królowa Elżbieta II, udaje się karetą z Buckingham Palace do siedziby parlamentu w Pałacu Westminsterskim w eskorcie oddziału kawalerii gwardii dworskiej (Household Cavalry).
Królowa przybywa do „Wejścia Suwerena” (Sovereign's Entrance), znajdującego się w Wieży Wiktorii (Victoria’s Tower), i przechodzi do Robing Room. Ubiera się tam w specjalny płaszcz (Robe of the State) i nakłada koronę (Imperial State Crown). Następnie prowadzi orszak poprzez Royal Gallery do sali Izby Lordów (House of Lords).
Wysokiej rangi przedstawiciel Izby Lordów znany jako the Gentleman Usher of the Black Rod zostaje wysłany do Izby Gmin, aby wezwać deputowanych izby niższej do przyjścia
Następnie zostaje wygłoszona mowa tronowa, która jest odpowiednikiem exposé. Wygłasza ją królowa, ale jest napisana przez rząd i zawiera zarys działań politycznych oraz propozycji ustaw i przepisów do przyjęcia w czasie nowej sesji parlamentu.
Po wygłoszeniu mowy tronowej królowa opuszcza Izbę Lordów i zaczyna się nowa sesja parlamentu.

#8. Słonie na pierwszej paradzie Macy’s Day Parade, zwanej później Macy’s Christmas Parade, 1924 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Meryl Streep i Goldie Hawn, 1992 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Jedyne znane zdjęcie Einsteina wyprowadzającego równanie pola ogólnej teorii względności na konferencji na Uniwersytecie w Pittsburghu, 1934 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Kanclerz RFN Willy Brandt klęczy przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie - Warszawa, 7 grudnia 1970 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Willy Brandt (właściwie Karl Herbert Frahm) był przewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w latach 1964-1987. W latach 1966-1969 pełnił urząd wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych. Po wygraniu wyborów do Bundestagu przez koalicję SPD i FDP we wrześniu 1969 roku Willy Brandt został wybrany na kanclerza (21 października 1969).
Za jego rządów RFN zostały przyjęte do ONZ.
7 grudnia 1970 w trakcie swojej oficjalnej wizyty w Polsce kanclerz Niemiec Willy Brandt niespodziewanie ukląkł na schodach pomnika po złożeniu wieńca, co zinterpretowano jako żal za zbrodnie popełnione przez naród niemiecki na narodzie żydowskim. Historyczny gest kanclerza RFN upamiętnia jego pomnik, odsłonięty w 2000 na skwerze Willy’ego Brandta u zbiegu ulic Karmelickiej i Lewartowskiego.
Podał się do dymisji 7 maja 1974 roku, gdy okazało się, że jego osobisty sekretarz Gunter Guillaume szpiegował dla NRD.

#12. Pokłosie wypadku samolotowego, który miał miejsce we Włoszech 6 grudnia 1990 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

6 grudnia 1990 o godzinie 10:31 rano 24-letni pilot Bruno Viviani poinformował przez radio, że silnik jego samolotu Aermacchi MB-326 przestał działać. Samolot zajął się ogniem i nie reagował na żadne próby manewrów. Po nadaniu komunikatu Viviani katapultował się. Wylądował na wzgórzach Ceretolo niedaleko wioski Casalecchio i doznał złamania trzech kręgów szyjnych.
Pozostający bez żadnej kontroli samolot stopniowo obniżał lot i finalnie uderzył w budynek Instytutu Technicznego Gaetano Salvemini w Casalecchio di Reno (Bolonia). W feralnej chwili w szkole znajdowało się 285 uczniów i 32 nauczycieli. W klasie, w którą dosłownie wbił się MB-326 przebywało 16 uczniów i nauczyciel. W wyniku uderzenia dwunastu piętnastolatków poniosło śmierć na miejscu. Ponad 80 osób odniosło obrażenia.
Pilot został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci, ale uniewinniono go podczas rozprawy apelacyjnej.

#13. Boris Johnson na studiach w college'u Eton, 1979 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Wschodnioniemieckie czołgi T-72 na defiladzie z okazji 40. rocznicy powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej, 1989 rok. Zjednoczenie Niemiec dokona się jeszcze przed 41. rocznicą.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. W ramach akcji mającej na celu promowanie wiarygodności szczepionek przeciwko polio, komisarz ds. zdrowia Leona Baumgartner trzyma ramię Elvisa Presleya, a jej zastępca Harold Fuerst wykonuje zastrzyk, październik 1956 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Nowojorczycy protestują przeciwko budowie bliźniaczych wież World Trade Center, 1962 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Dr Lewis Sayre leczący skoliozę, Anglia, koniec XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

Sayre był czołowym amerykańskim chirurgiem ortopedą XIX wieku. Przeprowadził pierwszą operację leczenia zesztywnienia stawu biodrowego i wprowadził metodę podwieszania pacjenta, a następnie owijania ciała bandażem gipsowym w celu korekcji zniekształceń kręgosłupa. Znany był również z poprawy warunków sanitarnych w Nowym Jorku i powstrzymania rozprzestrzeniania się cholery w mieście.
Sayre był głównym założycielem Bellevue Hospital Medical College i American Medical Association, którego wiceprezesem został wybrany w 1866 r., a następnie prezesem w 1880 roku.

#18. Kanadyjczycy zawsze znajdą czas i miejsce do gry w hokeja. Nawet na wojnie. Zdjęcie zrobione w Korei, podczas wojny koreańskiej, zimą 1952 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Kombatanci z kolumbijskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN). Swoje ciała malowali na czarno, aby lepiej kamuflować się w dżungli regionu Cauca i atakować kolumbijskich żołnierzy, 1991 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Czołgi T-55 na ulicach Zbąszynia w czasie stanu wojennego, grudzień 1981 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzedniej części

2

Oglądany: 88518x | Komentarzy: 50 | Okejek: 511 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.09

21.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało