Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o Wi-Fi. Rzeczy, bez której wielu z nas nie wyobraża już sobie życia

40 769  
190   41  
Modem w telefonie, kabel podpięty bezpośrednio do wielkiego jak szafa komputera… W starych i nie takich znowu dobrych czasach internet wyglądał zupełnie inaczej. Upowszechnienie się sieci Wi-Fi wiele zmieniło.

#1. Wynalazek z przypadku

1866689cdfc43391.jpg

Stwierdzenie, że Wi-Fi powstało przez przypadek byłoby niesprawiedliwym uproszczeniem – ale właśnie przypadek odegrał w nim dość istotną rolę. Chodzi o wykorzystanie technologii, która służyć miała wykrywaniu mikroskopijnych czarnych dziur (i „mikroskopijnych” to pewne niedoszacowanie, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że mowa o dziurach wielkości cząsteczki atomowej). Eksperyment się nie powiódł – ale za to zespół badawczy mógł śmiało zapisać sobie na koncie wynalezienie właśnie Wi-Fi, co też CSIRO, organizacja, dla której pracowali naukowcy, wkrótce później opatentowała.

#2. Nazwa, która znaczy… nic

18666820903825c2.jpg

Chcecie zrobić komuś głupi numer? Zapytajcie, od czego pochodzi skrót Wi-Fi i obserwujcie, co się będzie działo – karkołomne kombinacje gwarantowane. Tymczasem prawidłowa odpowiedź brzmi: od niczego. Wi-Fi to zmyślone od początku do końca określenie, które miało po prostu ładnie brzmieć i wpadać w ucho. I z całą pewnością prezentować się lepiej niż IEEE 802.11, czyli rodziny standardów, na których współczesne sieci bezprzewodowe właśnie bazują. Wi-Fi to również zastrzeżony znak towarowy organizacji non-profit Wi-Fi Alliance, zajmującej się między innymi certyfikowaniem urządzeń wykorzystujących technologię do bezprzewodowej komunikacji.

#3. Ile powinien kosztować dostęp do internetu

1866683b73787503.jpg

Ile kosztuje internet najlepiej wiedzą ci, którzy wyjechali poza Unię Europejską i włączyli transfer danych, żeby odebrać maila. Traumatyczne doświadczenie. Ale wkrótce zapewne odejdzie do przeszłości, bo w coraz większej liczbie miejsc na świecie dostępne jest darmowe Wi-Fi. W Krzemowej Dolinie na przykład stoi posąg Tesli – wynalazcy, nie samochodu – który sam służy za hotspot. W Mexico City wymyślono natomiast inną „promocję”. Zaoferowano mieszkańcom dostęp do Wi-Fi w zamian za… psie odchody. Postanowiono w ten sposób oczyścić miasto z zalegających wszędzie atrakcji. Im więcej ekskrementów udało się zebrać, tym na większy limit internetu można było liczyć.

#4. 2,4 GHz vs 5 Ghz

1866684443809de4.jpg

Na początek uspokojenie dla miłośników teorii spiskowych – 5 GHz nie oznacza bynajmniej, że trzeba pędzić do kuchni, by wydziergać sobie ochronną czapeczkę z folii aluminiowej. Zostawcie też w spokoju Bogu ducha winne maszty. Oznaczenia, jakie można znaleźć na większości współczesnych routerów, z 5G nie mają nic wspólnego. To tylko dwa dostępne pasma pracy urządzenia. Które wybrać? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Pasmo 5 GHz zapewnia większą prędkość, co okupione jest mniejszym zasięgiem. W przypadku pasma 2,4 GHz prędkość jest niższa, ale za to zasięg Wi-Fi większy.

#5. Internet może jednak nie wszędzie

1866685f1c7f3725.jpg

Estonia oferuje dostęp do Wi-Fi na niemal całym swoim terytorium, wliczając w to miejsca naprawdę odosobnione. Niewielkie Niue już od 2003 roku – było pod tym względem pierwsze – oferuje bezpłatny dostęp do Wi-Fi wszystkim swoim mieszkańcom, ale też turystom. Microsoft natomiast postanowił posunąć się o krok dalej – i jak się okazało, o krok za daleko, bo z projektu bardzo szybko się wycofał. Mowa o iLoo, również z 2003 roku. W założeniach miała to być przenośna toaleta z z dostępem do internetu i wbudowanym w pełni funkcjonalnym komputerem. Chodziło o promowanie marki MSN w Wielkiej Brytanii, ale już na bardzo wczesnym etapie zrozumiano, że iLoo zapewni wcale nie taki rozgłos, na jakim zależało twórcom.

#6. Alergia na Wi-Fi

18666860117d4c86.jpg

Czy bezprzewodowy internet może wywoływać uczulenie? Nadużywany przez dzieci – może wywoływać alergiczne reakcje u ich rodziców, całość ma jednak podłoże wychowawcze, nie medyczne. Zdarzają się jednak osobliwe przypadki rzekomej „prawdziwej” alergii. Jednym z nich jest Rosi Gladwell, 70-latka z Wielkie Brytanii, która regularnie zasypuje władze miejsca, w którym mieszka, petycjami w sprawie wyłączenia bezprzewodowego internetu. Ponieważ apele te nie spotykają się z oczekiwaną odpowiedzią, Brytyjka musi radzić sobie na własną rękę. W tym celu śpi w specjalnym, wycenionym na 500 dolarów śpiworze z domieszką miedzi i srebra. Śpiwór ten ma w założeniu blokować pole elektromagnetyczne. Cóż, czapeczka z folii aluminiowej przynajmniej jest tańsza.

#7. Na wielką skalę

1866687207c8f6d7.jpg

Jeszcze trzydzieści lat temu mało kto mógł marzyć o dostępie do internetu w domu, nie wspominając już o jakiejkolwiek technologii bezprzewodowej (to były czasy, kiedy szczytem techniki była telegazeta). Tym większe zaskoczenie może więc budzić fakt, jak stare jest Wi-Fi – twórcy IEEE 802.11 po raz pierwszy spotkali się już we wrześniu 1990 roku, by przedyskutować założenia swojego projektu. Minęło trochę czasu i dziś praktycznie nikt nie wyobraża sobie bez Wi-Fi życia – w 2017 roku szacowano, że z sieci bezprzewodowej na świecie korzysta już ponad 9 miliardów urządzeń. Dzisiaj jest ich znacznie więcej, co pokazuje chociażby to, jak bardzo przełomowy okazał się to wynalazek.
7

Oglądany: 40769x | Komentarzy: 41 | Okejek: 190 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało