Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Niedźwiedzie. 7 ciekawostek o zwierzętach, których raczej nie chce się zobaczyć ze zbyt bliska

40 545  
233   20  
Spotkanie z niedźwiedziem oko w oko, na przykład na górskim szlaku, to rzecz, której większość osób wolałaby raczej uniknąć. Mimo to te wielkie i silne zwierzęta nie przestają fascynować!

#1. Paliwo lotnicze

1866298d11b84e41.jpg

Uzależnianie się od różnych substancji wydaje się typowo ludzką domeną, ale występuje także w świecie zwierząt. W tym – wśród niedźwiedzi. Jednym z ciekawszych i w sumie przerażających (pod względem wpływu człowieka na środowisko) przypadków jest ten z Kronockiego Rezerwatu Biosfery na Kamczatce. Żyjące tam niedźwiedzie uzależniają się bowiem od… paliwa lotniczego, którego opary wdychają z porzuconych w rezerwacie beczek. Jak donoszą naoczni świadkowie, miśki najpierw zaciągają się przez kilka minut, a potem chillują na grzbiecie z łapami rozłożonymi na boki. Lądowanie helikopterem w rezerwacie to duże prawdopodobieństwo sprowokowania wizyty niedźwiedzi – skuszonych zapachem paliwa.


#2. Spotkania trzeciego stopnia

186629997b783412.jpg

Aż do 2006 roku rosyjscy kosmonauci w podróże kosmiczne zabierali ze sobą broń. Bynajmniej nie po to, by walczyć z kosmitami i anektować kolejne terytoria w imieniu matuszki Rosji. Chodziło o zwiększenie szans przeżycia lądowania z powrotem na Ziemi – bądź też czasu wkrótce po lądowaniu. Znalazłszy się nagle pośrodku syberyjskiego odludzia, kosmonauci musieli mieć jak bronić się chociażby przed niedźwiedziami, ale też innymi zwierzętami, które uznałyby, że z nieba nagle spadł im trochę dziwny, ale mimo wszystko apetyczny kąsek (koniec końców na bezrybiu i rak ryba).


#3. Jakież miłe szczeniaczki

1866300dbc4289f3.jpg

Wydawałoby się, że każdy głupi jest w stanie odróżnić niedźwiedzia od psa. Okazuje się jednak, iż nie każdy. Tak jak pewien chiński farmer, który od handlarza, któremu dobrze z oczu patrzyło, nabył dwa „szczenięta”, mające docelowo stworzyć znakomitą parę psów stróżujących. Rolnik karmił je więc regularnie, nie zważając ani na rosnący apetyt, ani na znikające bez śladu kurczaki… i możliwe, że nie zorientowałby się do dzisiaj, gdyby pewnego razu nie wybrał się na wystawę zwierząt, gdzie jednym z „eksponatów” były właśnie małe niedźwiedzie. I wtedy nagle elementy układanki wskoczyły na właściwe miejsca. Okazało się, że nie dość, że to wcale nie psy, to jeszcze niedźwiedzie z objętego ochroną, zagrożonego wyginięciem gatunku. Wszystko ostatecznie skończyło się dobrze, choć wieść gminna niesie, że rolnik wciąż próbuje kupić psy.


#4. Niedźwiedzie cmentarne

1866301f8fbfb294.jpg

W naturze wszystkie naczynia są połączone. Zmiana jednego elementu powoduje całą lawinę przemian. Doskonałym przykładem jest chociażby ocieplenie klimatu, które nie ogranicza się bynajmniej do tego, że po prostu w kolejnych latach będziemy zakładać swetry o tydzień później niż zwykle. To również ogromny wpływ na przyrodę – między innymi niedźwiedzie żyjące w pobliżu koła podbiegunowego. Te muszą radzić sobie z coraz większymi niedostatkami naturalnego pożywienia. W tym celu… rozgrzebują rozmarzającą ziemię, a w niej ludzkie zwłoki. Zapomniane przed laty cmentarze, ukryte w zmarzlinie, stają się obecnie niemal restauracją dla zwierząt. I nie wróży to niczego dobrego. Z wielu powodów.


#5. Siła niedźwiedzia

1866302d80a86c05.jpg

Zdarzają się przypadki, kiedy człowiek wychodzi zwycięsko z bezpośredniego starcia z niedźwiedziem. Nie są to jednak przypadki zbyt częste, lepiej więc nie zawierzać przesadnie swojemu szczęściu czy umiejętnościom. Jedno i drugie nie na wiele mogą się zdać w konfrontacji z ogromnym przecież zwierzęciem. Jak silnym? Szacuje się, że ugryzienie niedźwiedzia grizzly jest tak potężne, że byłoby w stanie zmiażdżyć kulę do kręgli. A w porównaniu do niej ludzkie tkanki to co najwyżej ledwie zauważalna przekąska, co samo w sobie stanowić powinno wystarczającą przestrogę, by niepotrzebnego spotkania unikać (ostrzeżenie nie dotyczy Włodzimierza Czarzastego, który – biorąc pod uwagę ostatnie doświadczenia – prawdopodobnie i z tego starcia wyszedłby zwycięsko).


#6. Pieska robota

1866303dc7597616.jpg

Po czym poznać, że niedźwiedzica jest w ciąży? Należy oczywiście wykonać test ciążowy – zasada działania identyczna jak w przypadku człowieka, tylko wykonanie nieco odmienne. I nieszczególnie malownicze, należałoby dodać. Sprowadza się do… wąchania odchodów. To właśnie po ich wątpliwie atrakcyjnym aromacie można rozpoznać ciążę. Zadania tego nie wykonują ludzie, a… Elvis. Pewien beagle z Cincinnati został wytresowany w taki sposób, by rozpoznawać niedźwiedzią ciążę. I odnosi na tym polu naprawdę imponujące sukcesy – może pochwalić się ponad 97-procentową skutecznością. Z tego względu pracy mu nie brakuje – objeżdża ogrody zoologiczne w całych Stanach Zjednoczonych, zatrzymując się wszędzie tam, gdzie przetrzymywane są niedźwiedzie polarne.


#7. Niedźwiedzie gusta

1866304a92ff3347.jpg

Na temat amerykańskiego piwa zdania są mocno podzielone. Jest tam całe mnóstwo małych – lub relatywnie małych – browarów wytwarzających znakomite napoje, już jednak popularne, koncernowe [tu wstawcie pejoratywne słowo, którym zazwyczaj określacie Harnasia i podobne] do picia nadają się co najwyżej umiarkowanie. I niedźwiedzie, jak się okazuje, mają w tej kwestii również wyrobione zdanie. Pewnego razu znaleziono kompletnie pijane zwierzę, które uraczyło się 36 puszkami piwa Rainier. Co ciekawe, w tym samym miejscu znajdowały się też puszki piwa marki Busch. Te ostatnie zostały – podobnie jak pierwsze – przez niedźwiedzia otwarte, ale – w przeciwieństwie do tych pierwszych – po szybkiej degustacji ich zawartość została nieruszona. Jak się okazuje, nawet zwierzęta mają swoje standardy.

4

Oglądany: 40545x | Komentarzy: 20 | Okejek: 233 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało