Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCLXX - Masakra w Ludlow i bożonarodzeniowe bombardowanie

87 527  
498   74  
Dzisiaj opowiemy wam, co wydarzyło się na stacji King's Cross w 1987 roku i nie ma to wcale nic wspólnego z przygodami Harry'ego Pottera. Dowiecie się też, kim był Jack Bonita oraz kto nosił za Sobczakiem teczkę w 1992 roku...

#1. Niemieccy więźniowie i belgijscy kolaboranci przetrzymywani w pustej klatce dla zwierząt w zoo. Antwerpia, Belgia, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Plemię Igbo z Nigerii pokrywające dom mbari matami z liści palmowych, 1921 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Francuscy akrobaci występują przez żołnierzami amerykańskimi już po lądowaniu w Normandii, lipiec 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Eskimos rozgrzewa stopy swojej żonie na Grenlandii, lata 90. Zdjęcie: Robert E. Peary.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. W dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego w mszy żałobnej w Berlinie wziął udział Adolf Hitler, 18 maja 1935 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

18 maja 1935 roku Adolf Hitler wraz z innymi nazistowskim oficjelami wziął udział w nabożeństwie zorganizowanym w katedrze św. Jadwigi. Dokładnie w tym samym czasie na Wawelu odbywała się ceremonia pochówku pierwszego marszałka Polski. Wraz z Hitlerem w uroczystości uczestniczyli m.in. Konstantin von Neurath (minister spraw zagranicznych Niemiec w latach 1932-1938 i protektor Czech i Moraw w latach 1939–1941) oraz Joseph Goebbels (minister propagandy w rządzie Adolfa Hitlera, jeden z jego najbliższych współpracowników i doradców, członek ścisłego kierownictwa partii narodowosocjalistycznej).
Trzy dni później hołd Piłsudskiemu złożono dodatkowo w trakcie otwarcia obrad Reichstagu. W tym celu Göring – jako przewodniczący parlamentu – zwrócił się z apelem:
Proszę panów, byście postali ze swoich miejsc i oddali hołd pamięci tego, który przed kilkoma dniami odszedł z tego świata. Naród niemiecki z głębokim współczuciem stoi nad grobem największego marszałka narodu polskiego. My Niemcy rozumiemy, jaką stratę poniósł naród Polski. Marszałek Piłsudski był jednym z tych mężów, którzy wszędzie stawali w obronie pokoju i pracowali na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego.
Natomiast informacje, jakoby Niemcy wprowadziły żałobę narodową są grubą przesadą. Wydano tzw. "rozporządzenie żałobne", które sprowadzało się do opuszczenia flag do połowy w dzień śmierci (13 maja) i pogrzebu (18 maja) Piłsudskiego.

#6. Death Special: ten samochód pancerny był wykorzystany przez agencję detektywistyczną Baldwin-Felts w masakrze w Ludlow w stanie Kolorado, 20 kwietnia 1914 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Masakra w Ludlow to jedna z najkrwawszych kart w amerykańskiej historii walk o prawa pracy. Doszło do niej 20 kwietnia 1914 roku w Ludlow.
Zjednoczony Związek Górników Ameryki (UMWA) zorganizował protest przeciwko obniżce w 1913 roku stawki do poziomu 1,68 dolara za dzień pracy. Gubernator stanu Kolorado, Elias M. Ammons, na prośbę Rockefellera wysłał do tłumienia protestów policję i Gwardię Narodową. Wydano rozkaz strzelania do tłumu. Górnicy odpowiedzieli ogniem i wywiązała się regularna strzelanina.
Jeden z organizatorów protestu, Louis Tikas, został oddelegowany, aby prosić o zaprzestanie ostrzeliwania robotników. Nie zdążył nawet rozpocząć pertraktacji pokojowych, gdyż został zastrzelony przez członków Gwardii Narodowej. Oficjalnie w starciach zginęło 20 osób, w tym kobiety i dzieci.

#7. Francuzka wita amerykańskiego żołnierza dwa dni po wyzwoleniu. Strasburg, Francja, 22 listopada 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Evita wybucha płaczem i przytula swojego męża Juana Perona po swoim przemówieniu z balkonu do dwóch milionów Argentyńczyków zgromadzonych na placu, 22 sierpnia 1951 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

María Eva Duarte, lepiej znana jako Eva Peron lub "Evita", była żoną argentyńskiego prezydenta Juana Perona. W 1947 roku przyczyniła się do przyznania kobietom praw wyborczych. Założona przez nią peronistowska Partia Kobiet, która u szczytu swojej popularności gromadziła ponad pół miliona członkiń, bardzo przyczyniła się do wygranej Perona w wyborach w 1952 roku.
Evita zmarła na raka w 1952 roku, miesiąc po zwycięskich dla jej męża wyborach.

#9."Pierwsza dama wyścigów NASCAR" Louise Smith, 29 października 1950 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Brała udział w wyścigach NASCAR od 1949 do 1956 roku. W swojej karierze wygrała 38 zawodów. Została pierwszą kobietą wprowadzoną do International Motorsports Hall of Fame w 1999 roku.

#10. Przyszły król Bhutanu Ugjen Łangczuk ze swoimi ochroniarzami w 1905 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Tragiczna sceneria po pożarze na stacji metra Kings Cross, Londyn, 18 listopada 1987 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Pożar został prawdopodobnie wywołany przez pasażera, który wyrzucił niedopałek papierosa na schodach. Całkowity zakaz palenia papierosów został wprowadzony krótko przed pożarem, ale wielu pasażerów nie wyzbyło się nawyku, który w rezultacie kosztował życie 31 osób.

#12. Pokłosie Coventry Blitz, 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Była to seria nalotów bombowych, które miały miejsce na Coventry. Miasto było wielokrotnie bombardowane podczas II wojny światowej przez niemieckie lotnictwo, Luftwaffe. Najbardziej niszczycielski z ataków rozpoczął się wieczorem 14 listopada 1940 roku i trwał do rana 15 listopada.

#13. Dziewczyny na koncercie Beatlesów w Plymouth, 13 listopada 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Byli prezydenci USA Harry Truman i Dwight D. Eisenhower dołączyli do ówczesnego prezydenta Johna F. Kennedy'ego i jego wiceprezydenta oraz przyszłego prezydenta Lyndona Johnsona na pogrzebie Eleanor Roosevelt w 1962 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Ruiny domów w Hanoi po zbombardowaniu przez amerykańskie samoloty podczas „bombardowania bożonarodzeniowego" w ramach Operacji Linebacker II (18-29 grudnia 1972 roku), w którym straciło życie 1624 wietnamskich cywilów.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Kapitan Jack Bonita - jednoręki pogromca lwów. Fotografia wykonana około 1900 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Francuski policjant z Compagnies républicaines de sécurité (CRS) rzuca granatem z gazem łzawiącym w protestujących studentów z Sorbony, Paryż, maj 1968 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Bezpośrednią przyczyną wybuchu protestów studenckich było usunięcie przez policję przy użyciu siły demonstrantów z okupowanego wydziału paryskiej Sorbony. Protesty te doprowadziły do kilkutygodniowego strajku powszechnego, który sparaliżował cały kraj. Z biegiem czasu do studentów przyłączyli się robotnicy, a następnie także inne warstwy społeczeństwa. Protesty skierowane były przede wszystkim przeciwko rządom gaulistowskim, a w szerszym znaczeniu przeciwko kapitalizmowi, imperializmowi i tradycjonalistycznemu społeczeństwu.

#18. Władimir Putin niesie walizkę burmistrza Sankt-Petersburga Anatolija Sobczaka, 1992 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Tour de France, 1927 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Kandydatki do tytułu Miss Polonia 1987.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 87527x | Komentarzy: 74 | Okejek: 498 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.02

06.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało