Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czym jest VIN dekoder i w czym może pomóc podczas zakupu używanego pojazdu?

Dekodery numerów VIN są niezbędne do sprawdzenia numeru nadwozia. Dlaczego warto z nich korzystać? O tym już za chwilę.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie sprawdzić VIN, by uzyskać rzeczywiste dane na temat pojazdu i jego historii, ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN przed zakupem używanego pojazdu?

Zanim jednak przejdziemy do samego dekodera numerów VIN, chcielibyśmy zacząć od podania Ci kilku argumentów, dla których warto z niego skorzystać. Zwłaszcza, gdy w planach masz zakup używanego pojazdu, takiego, jak chociażby samochód. Oto najważniejsze z nich:
  • znając numer VIN, jesteś w stanie sprawdzić, czy pojazd nie jest kradziony;
  • znając numer VIN, jesteś w stanie sprawdzić, czy pojazd nie brał udziału w jakimś wypadku;
  • znając numer VIN, jesteś w stanie sprawdzić, jakim zabiegom do tej pory pojazd był poddawany;
  • znając numer VIN, jesteś w stanie sprawdzić, jakim kontrolom MOT pojazd był poddawany.
To oczywiście tylko najistotniejsze argumenty przemawiające za tym, że warto zainteresować się rozkodowaniem numeru VIN, gdy kupuje się pojazd z drugiej ręki. Łączy je wspólny mianownik. Mianowicie, znajomość numeru nadwozia pozwala Ci poznać stan techniczny i historię pojazdu, oparte o fakty, a nie zapewnienia sprzedającego, który wcale nie musi być (do końca) szczery.

Dekoder numerów VIN – co to takiego?

Skoro mowa o rozkodowaniu numeru nadwozia, płynnie przechodzimy do VIN dekodera. Jest to w pełni legalne narzędzie online, które – najprościej mówiąc – rozszyfrowuje ciąg znaków składających się na numer identyfikacji pojazdu, “tłumacząc” symbole na informacje opisowe, zrozumiałe dla każdego.

A jest co tłumaczyć, bo na numer VIN składa się aż siedemnaście znaków, podzielonych na trzy sekcje, zgodne z normą ISO i jednakowe dla każdego pojazdu silnikowego. Część pierwsza to WMI. Zawierają się w niej trzy pierwsze symbole. Część druga to VDS i zawiera symbol czwarty, piąty, szósty, siódmy oraz dziewiąty. Z kolei część trzecia, ostatnia, to VIS. Zawierają się w niej znaki od dziesiątego, aż po siedemnasty.
Samodzielne rozszyfrowanie tych symboli, bez użycia profesjonalnego narzędzia, jest wręcz niemożliwe. Każdy znak oznacza bowiem zupełnie coś innego – od kraju produkcji i producenta, prze typ lub podział pojazdu, markę, model, wielkość i typ silnika, serię, styl nadwozia, rok produkcji, miejsce produkcji, aż po numer seryjny i produkcyjny. Poza tym, zawarta jest w nim także cyfra zabezpieczająca, pozwalająca producentom zweryfikować autentyczność numeru VIN w danym pojeździe.

W jaki sposób skorzystać z dekodera numerów VIN?

Dekoder VIN online jest bardzo prosty w obsłudze. W dodatku, jego użycie nie jest wcale czasochłonne, a wynik rozkodowania numeru nadwozia otrzymujesz od ręki.
Jak z niego skorzystać? To bardzo proste. Wystarczy, że do paska wyszukiwarki dekodera wpiszesz składający się z siedemnastu znaków numer VIN. Jeśli ten krok masz za sobą, wciśnij przycisk dekodowania. Następnie ureguluj płatność za tę usługę. W kilka sekund Twoim oczom ukaże się profesjonalny raport, a w nim wszystkie istotne informacje o pojeździe, który zamierzasz nabyć z drugiej ręki.

Gdzie na pojeździe znaleźć numer VIN?

No dobrze, użycie dekodera VIN to bułka z masłem. Skąd jednak wziąć numer nadwozia? Wystarczy, że w dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy znajdziesz tabliczkę znamionową, a na niej ciąg siedemnastu znaków (liter i cyfr), wśród których nie będzie liter O, I oraz Q (by nie pomylić ich z cyframi 0, 1 oraz 9).
Innym miejscem, w którym możesz szukać numeru identyfikacji używanego pojazdu, którego nabycie rozważasz, jest słupek boczny. Znajduje się on również od strony kierowcy. Umiejscowiona jest na nim etykieta, na której zawarte zostały dane producenta, dane techniczne, a także numer nadwozia.
To jednak nie koniec. Numer VIN polskich (ale i niemieckich oraz czeskich) pojazdów znajdziesz także w dowodzie rejestracyjnym, w sekcji E.
Warto porównać, czy we wszystkich wspomnianych trzech lub chociaż dwóch miejscach jest identyczny, a następnie wprowadzić do do dekodera online, by poznać jego historię.

Oglądany: 769x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało