Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zbiorek tolerancyjnych baśni: książka o geju Kopciuszku i Śnieżce-Cygance właśnie została wydana na Węgrzech

18 755  
33   53  
Na Węgrzech wydano niezwykłą książkę z baśniami. Zawiera stare historie, dobrze znane dzieciom, ale opowiedziane w nowy sposób, uwzględniając najnowsze trendy tolerancji, z bohaterami LGBT i mniejszościami etnicznymi.
Publikacja ukazała się w bardzo skromnym nakładzie 1500 egzemplarzy i nikt nie spodziewał się, że książka odniesie sukces i zostanie wykupiona z półek księgarni w ciągu kilku godzin. Autorom i wydawcom gratulowano w necie. Postanowili zatem natychmiast dodrukować kolejne 15 tysięcy książek.

Kliknij i zobacz więcej!

Internauci zareagowali bardzo różnie na ten zbiór baśni. Jedni z zadowoleniem przyjęli pojawienie się przepojonej tolerancją i życzliwością książki dla dzieci, a inni wręcz przeciwnie, nie kryli niezadowolenia i domagali się zakazu jej sprzedaży.

Kliknij i zobacz więcej!
Kopciuszek i jego książę

Premier Węgier Viktor Orban znalazł się w obozie przeciwników takich wersji znanych baśni. Polityk zamieścił wpis na swoim oficjalnym koncie na Twitterze:
„Węgry są cierpliwym, tolerancyjnym krajem, jeśli chodzi o homoseksualizm. Ale wszystko ma swoje granice i tak myślę: zostawcie nasze dzieci w spokoju”.

Co tak oburzyło polityka w książce wpajającej europejskie wartości dzieciom w jego kraju?

Kliknij i zobacz więcej!
Takie oto nieoczekiwane szczęśliwe zakończenie

Zbiór baśni zawiera 17 opowiadań opartych na motywach popularnych baśni europejskich. Bohaterami tych historii są członkowie społeczności LGBT, czarnoskórzy, ludzie o niskim statusie społeczno-ekonomicznym i imigranci, których obecnie wielu w Unii Europejskiej. Kopciuszek w jednej z baśni, z woli autora, zamienił się w czarnoskórego geja, który w końcu odnajduje swoją miłość - pięknego europejskiego księcia.

Kliknij i zobacz więcej!
Śniadolica Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka okazała się być ciemnoskórą i ciemnowłosą Cyganką, a Królowa Śniegu lesbijką. Dostało się również mitologii greckiej - książka zawiera opowieść o konfrontacji boga morza Posejdona ze starożytnym bohaterem transpłciowym. Nawet zwierzęta są w książce tolerancyjne - baśniowy jeleń wypowiada monolog, w którym przyznaje, że nie podoba mu się tradycyjny podział płci na samca i samicę.

Kliknij i zobacz więcej!
Posejdon-homofob

Autorzy baśni są bardzo zadowoleni z siebie i swojego pomysłu i wyrażają zaskoczenie i zmartwienie oburzeniem opinii publicznej, a zwłaszcza prezydenta Orbana. W rozmowie z dziennikarzami jeden ze współautorów książki ujął to tak:
„Naszym celem jest zróżnicowanie literatury dziecięcej i pokazanie dzieciom, jak wspaniałe jest życie. Chcemy tworzyć historie, które odzwierciedlają życie wszystkich młodych ludzi. Nie podoba nam się, że jesteśmy oskarżani o krzywdzenie dzieci. Źle, że premier tak mówi, bo przez to inni uznają, że oni również mogą sobie na to pozwolić”.

Kliknij i zobacz więcej!

Wprawdzie ludzie wiele już widzieli, ale tak wielkie zmiany w stosunku do od dawna znanych i ukochanych bohaterów nie zawsze są mile widziane. Kilka lat temu plotka, że w "Wiedźminie" w rolę Ciri wcieli się czarnoskóra aktorka, wywołała oburzenie wielu fanów (finalnie złość skupiła się na Annie Schafer grającej Triss Merigold). Aczkolwiek nie brakowało też głosów akceptacji...

A Wam jak się podobają takie wersje znanych baśni?
67

Oglądany: 18755x | Komentarzy: 53 | Okejek: 33 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.11

28.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało