Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Wieści z przeszłości, czyli najciekawsze nowe odkrycia ze świata archeologii

36 448  
181   15  
Mimo że sezon badawczy powoli dobiega końca, z całego świata dochodzą nas informacje o nowych, niezwykłych znaleziskach. Cześć z nich odkrywana jest w trakcie żmudnych wykopalisk, część przez „amatorów-poszukiwaczy”, niemniej wszystkie łączy fakt, że ich odkrycie wprawiło środowisko osób zajmujących się badaniem przeszłości w spore zdumienie.
Tu na początku warto zaznaczyć, że nie zawsze to, co archeolodzy określają jako „skarb”, musi oznaczać tony złota. Czasem to kilkanaście zardzewiałych przedmiotów, na które przeciętny zjadacz chleba machnąłby ręką. Czasem jednak zdarzają się odkrycia, na wartości których każdy jest w stanie się poznać.

#1. Skarb z Cierpic k. ToruniaJak najczęściej bywa, do najciekawszych odkryć dochodzi na sam koniec badań. Tak też było w Cierpicach, gdzie sygnał wykrywacza metalu ogłaszający znalezisko pojawił się już w drodze powrotnej na miejsce zbiórki. Po powiadomieniu odpowiednich służb poszukiwacze i archeolodzy przystąpili do kopania, a po chwili mogli już świętować. Natrafiono łącznie na 156 przedmiotów z brązu, datowanych wstępnie na ok. 500 r. p.n.e. Do tej pory w Europie Środkowo-Wschodniej nie odkryto niczego podobnego. Zabytki zostały wydobyte i zabezpieczone, znalazcy uhonorowani uściskiem dłoni, a badacze mają teraz niezłą zagwozdkę, co taki skarb robił na tych terenach.
Jako ciekawostkę można dodać, że przedmioty zawinięte miały być w liście łopianu, a następnie umieszczone w skórzanym worku.

Więcej zdjęć na Facebooku Weles Grupa historyczno eksploracyjna.

#2. Monety spod wsi BořitovCzasem na niezwykłe znaleziska można natrafić totalnie przypadkowo. Tak też było ze skarbem monet pochodzących z XI i XII wieku, odkrytego w Czechach przez spacerujące małżeństwo. Garnek, w którym zdeponowano monety, znajdował się na leśnym zboczu. Co ciekawe, część z monet jest naukowcom zupełnie nieznana, co czyni znalezisko jeszcze cenniejszym. To zresztą niejedyne takie odkrycie w ostatnim czasie w Czechach. Do równie sensacyjnych znalezisk doszło w okolicach Sepekova czy Tachova.

Być może ilość„przypadkowych” sensacyjnych odkryć w Czechach spowodowana jest znacznie łagodniejszym prawem związanym z poszukiwaniami. Albo Czesi w średniowieczu byli znaczeni bardziej rozrzutni, niż mogliśmy przypuszczać.

#3. Skarb monet z Grudka pod HrubieszowemI raz jeszcze monety i detektoryści, choć tym razem bez wykrywaczy. Tym razem do odkrycia doszło podczas badań powierzchniowych na polach w miejscowości Gródek. W trakcie poszukiwań odnaleziono ogrom ceramiki i innych zabytków pochodzących od czasów neolitu po XVII wiek. Wśród nich znalazło się 351 szelągów Jana Kazimierza, tzw. boratynek. Mimo że są to chyba najczęściej znajdowane monety na terenie Polski, odkrycie takiej ich liczby w jednym miejscu jest pewnego rodzaju sensacją. Kiedy rzeczone monety były w obiegu, taka ich liczba odpowiadała mniej więcej miesięcznemu zarobkowi chłopa pańszczyźnianego.

Więcej zdjęć na Facebooku Hrubieszowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne "Grossus"

#4. Topory z pól GrunwalduWychodzi na to, że w Polsce wszystkich ciekawych znalezisk dokonują detektoryści. Tak też było i w tym przypadku, kiedy to podczas badań pól, na których odbyła się słynna bitwa pod Grunwaldem, natrafiono na dwa doskonale zachowane topory. Same badania trwają już od 7 lat i prowadzone są w pełnej współpracy archeologów i detektorystów. Dzięki temu pozyskano już kilkaset przedmiotów związanych z jednym z najsłynniejszych mordobić średniowiecza. Mimo to rzeczone topory zachwyciły badaczy swoim stanem zachowania, do czego przyczyniło się beztlenowe środowisko bagienne.
Miejmy nadzieję, że w kolejnym sezonie uda się w końcu odnaleźć legendarne dwa nagie miecze.

#5. Bełty do kuszy z BornholmuCzasem początek badań w danym rejonie może nie wydawać się szczególnie interesujący. Tak też było w przypadku badań na dnie jeziora Hammersø, prowadzonych w tym roku przez polskich archeologów. Przed rozpoczęciem badań liczono na odnalezienie rytualnie niszczonej broni z epoki żelaza, którą następnie wrzucano do zbiorników wodnych. I choć pierwszy sezon zakończył się odkryciem jedynie kilku średniowiecznych bełtów do kuszy (co ciekawe, z zachowanymi częściowo promieniami), archeolodzy nie tracą wiary. Szczególnie że nikt wcześniej nie prowadził podobnych badań.
Poza wspomnianymi grotami odnaleziono całą masę śmieci, dwie prawdopodobnie XIX-wieczne żaglówki oraz bardzo współczesną... wannę.

#6. Statuetka z SyberiiNa koniec dwie ciekawe informacje z dalekiego świata. Na początek unikatowe znalezisko rosyjskich archeologów. Podczas badań grobu masowego w obwodzie nowosybirskim natrafiono na niezwykłą statuetkę wykonaną z gliny. Co w niej tak niezwykłego? Przede wszystkim fakt, że na głowie miała malunek, co miało symbolizować tatuaż. Dodatkowo posiadała kościaną maskę. Wnętrze statuetki było wydrążone, a w środku natrafiono na płytkę z brązu i jakąś bliżej nieokreśloną substancję organiczną. Do tej pory naukowcy nie natrafili na nic, co choćby trochę przypominało ową figurkę. Jej rola w rytuale pogrzebowym również nie jest jasna.
Maska statuetki, wykonana z końskich kręgów, ma wg rosyjskich naukowców przedstawiać niedźwiedzia. I od razu widać, że to rodzime rosyjskie znalezisko.

#7. Świątynia sprzed 1200 lat odkryta w NorwegiiDla postronnych wykopaliska archeologiczne wyglądają czasem absurdalnie. Na pustym polu siedzi grupa dorosłych ludzi grzebiąca w jakichś czarnych plackach w ziemi, a kierownik badań opowiada, jak to stały tu kiedyś chaty, wały czy świątynie. Bardzo często niestety tylko tyle pozostaje po wspaniałych budowlach, jakie powstawały przed wiekami. Tak też było w przypadku staro-nordyckiej świątyni, tzw. Domu Bogów, odkrytego na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Pozostały po nim jedynie dołki posłupowe (takie okrągłe dziury w ziemi) oraz znaleziska takie jak doły do gotowania, szczątki zwierząt czy tajemniczy biały kamień, który mógł mieć znaczenie podczas rytuałów płodności.
Niestety, większość Domów Bogów została zniszczona w XI wieku, kiedy to świeżo nawróceni na chrześcijaństwo władcy Skandynawii postanowili rozliczyć się ze swoją przeszłością.
3

Oglądany: 36448x | Komentarzy: 15 | Okejek: 181 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.12

02.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało