Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXIV - Brawo, Iga!

109 410  
537   68  
Dzisiaj dowiecie się o największej tragedii kolejowej i stadionowej w Wielkiej Brytanii, sprawdzicie, co miał na nogach Paul Wolfowitz oraz co przydarzyło się półtorarocznej Jessice McClure...

#1. Procesja podczas koronacji cara Mikołaja II, ostatniego rosyjskiego cesarza, 26 maja 1896 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Johnny Depp i Salma Hayek, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Wybory korespondencyjne do Rady Najwyższej w Kirgiskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, 1985 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Fani na górnej trybunie Leppings Lane na stadionie Hillsborough starają się wciągnąć ludzi miażdżonych w niższej części, Sheffield, Anglia, 15 kwietnia 1989 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Tragedia na Hillsborough miała miejsce 15 kwietnia 1989 roku na Hillsborough podczas półfinałowego meczu o Pucharu Anglii pomiędzy zespołami Liverpool a Nottingham Forest. To największa stadionowa katastrofa, jaka kiedykolwiek wydarzyła się na Wyspach Brytyjskich.

Przyczyną katastrofy była fatalna organizacja meczu oraz brak zdecydowanych działań słabo przygotowanej policji, by zapanować nad tłumem. Wybór stadionu w Sheffield też okazał się fatalny w skutkach, ponieważ Hillborough od 10 lat nie miał ważnego certyfikatu bezpieczeństwa. Kolejną przyczyną było oddanie dla kibiców The Reds mniejszej trybuny Leppings Lane, podczas gdy mniej liczna grupa kibiców Nottingham Forrest dostała większe sektory - trybunę Spion Kop. Liczebność grup kibiców obu drużyn była znana na długo przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Brak numerowanych miejsc oraz dowolność w rozporządzeniu miejscami stojącymi spowodowały przepełnienia sektorów 3 i 4. Pod wpływem napierającej masy ludzi runęła jedna z barier odgradzających trybunę od boiska. Większość ofiar została zaduszona lub zadeptana. Mecz został zatrzymany po 6 minutach pierwszej połowy.
Liverpool Football Club nigdy później nie rozegrał żadnego meczu 15 kwietnia. Najmłodszą ofiarą katastrofy na Hillsborough był 10-letni Jon-Paul Gilhooley, kuzyn wieloletniego kapitana the Reds, Stevena Gerrarda.

#5. Personel naziemny RAF ładuje bombę o masie dwóch ton na brytyjski dwusilnikowy dwumiejscowy samolot wojskowy De Havilland Mosquito. Fotografia wykonana około 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz zdjął buty przed wejściem do meczetu podczas wizyty w Turcji w 2007 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy 63-latek zdjął buty przed wizytą w słynnym Meczecie Selima II w Edirne, nie tylko zdradził, że ma na sobie raczej nieciekawe skarpetki, ale także pokazał palce u nóg, które wystawały z dziur w skarpetkach. Były wiceminister obrony USA szybko włożył pantofle, ale nie wystarczająco szybko, aby zapobiec wykonaniu fotografii.

Wolfowitz podczas wizyty na tureckim bazarze przysporzył sobie kolejnego zażenowania. Chciał kupić dwie srebrne bransoletki dla swoich córek za równowartość około 150 euro. Gdy przyszło do płacenia, okazało się, że nie miał przy sobie wystarczająco dużo pieniędzy - i musiał pożyczyć od swoich ochroniarzy.

#7. Wielki pożar Bostonu w 1872 roku. Róg ulic Milk and Federal.

Kliknij i zobacz więcej!

Wielki pożar z 1872 roku był największym pożarem miejskim w Bostonie i, mimo upływu już prawie 150 lat, zalicza się do jednego z najbardziej kosztownych w historii Ameryki. Pożar rozpoczął się o godzinie 19:20 9 listopada 1872 r. w piwnicy magazynu handlowego przy ulicy Letniej 83-87. Ogień został ostatecznie powstrzymany 12 godzin później, po tym, jak pochłonął około 65 akrów centrum Bostonu, 776 budynków i znaczną część dzielnicy finansowej, powodując szkody w wysokości 73,5 miliona dolarów (około 1,436 miliarda obecnie). Cudem w piekle ognia zginęło "tylko" trzynaście osób.

#8. Richard Nixon podarował Leonidowi Breżniewowi samochód marki Lincoln Continental, Camp David, 19 czerwca 1973 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Wraki po kolizji trzech pociągów zalegają na torach na stacji Harrow & Wealdstone, 8 października 1952 r.

Kliknij i zobacz więcej!

8 października 1952 roku stacja Harrow & Wealdstone była świadkiem największej katastrofy kolejowej w Wielkiej Brytanii w czasie pokoju, kiedy to 112 osób zginęło, a 340 zostało rannych w wyniku zderzenia szkockiego pociągu ekspresowego z tyłem lokalnego pociągu stojącego na peronie 4. Kilka sekund później na obydwa te pojazdy wjechał kolejny pociąg, który holowany był przez dwie lokomotywy.

#10. Więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen wymierzają sprawiedliwość jednemu kapo, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Brygada straży pożarnej, Hempstad, Teksas, końcówka XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Włodzimierz Lenin na Placu Czerwonym, Moskwa, 25 maja 1919 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Parada automobilów podczas Dnia Automobilów zorganizowanego w ramach wystawy światowej EXPO w Saint Louis, USA, 1904 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Prezydent Rosji Borys Jelcyn rozmawia na Kremlu z ówczesnym premierem Władimirem Putinem, 31 grudnia 1999 roku. Tego dnia Jelcyn złożył dymisję i mianował byłego agenta KGB pełniącym obowiązki przywódcy kraju.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Archiwum, w którym FBI przechowywało odciski palców, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Jessica McClure zostaje uratowana po 56 godzinach przebywania w opuszczonej studni w Midland w Teksasie, 16 października 1987 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

18-miesięczna Jessica wpadła do wąskiej rury, która wcześniej była wylotem nieczynnej od lat studni. Stało się to na farmie jej ciotki, gdy ta na chwilę spuściła ją z oczu i weszła do domu odebrać telefon. Dziewczynka zaklinowała się siedem metrów pod ziemią w rurze o średnicy 21 centymetrów.

Niezwykle trudną i skomplikowaną akcję ratunkową transmitowało na żywo kilkanaście stacji telewizyjnych i radiowych. Dziewczynkę udało się wyciągnąć żywą i zdrową po 56 godzinach. Jedynymi pamiątkami po tej niefortunnej przygodzie są blizna na czole oraz brak amputowanego w wyniku wdającej się gangreny (brak krążenia) palca u nogi.

#17. Amerykański żołnierz chowa się pod różowym parasolem, Sajgon, Wietnam, podczas ofensywy mini-Tet, 1968 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Agent Secret Service Tim McCarthy trzyma się za brzuch w wyniku postrzału, jaki otrzymał podczas nieudanego zamachu na życie prezydenta USA Ronalda Reagana, 30 marca 1981 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Sprawcą zamachu był 26-letni John Hinckley Jr. Niezrównoważony młodzieniec chciał zaimponować aktorce Jodie Foster, na której punkcie miał chorą obsesję. Hinckley oddał w kierunku Reagana sześć strzałów. Jedna kula dosięgnęła prezydenta i o kilka centymetrów minęła jego serce.

Leżąc w szpitalu na stole operacyjnym, Reagan tuż przed narkozą rzekomo powiedział do lekarzy:
- Mam nadzieję, że wszyscy jesteście republikanami.
Na co jedna z obecnych na sali osób miała odpowiedzieć:
- Panie prezydencie, dzisiaj wszyscy jesteśmy republikanami.

Oprócz Reagana w zamachu zostali postrzeleni także agent Secret Service Tim McCarthy (własną piersią zasłonił prezydenta i najprawdopodobniej ocalił mu życie), który szybko wyszedł ze szpitala i wrócił do pełni zdrowia, oraz rzecznik James Brady, który w wyniku postrzału w głowę został inwalidą.

John Hinckley Jr. został oskarżony o próbę zabójstwa głowy państwa, ale w 1982 roku ława przysięgłych, zgodnie z opinią biegłych, uznała go jednak za osobę niepoczytalną i skierowała do zamkniętego zakładu dla obłąkanych. Zdiagnozowano u niego depresję i zaburzenia osobowości... Hinckley przebywał w Szpitalu Psychiatrycznym św. Elżbiety, gdzie w wolnych chwilach (a miał ich zapewne sporo) pisał listy do amerykańskich przestępców – Teda Bundy'ego i Charlesa Millesa Mansona. Dostawał także listy od Lynette Fromme – niedoszłej zabójczyni Geralda Forda. 10 września 2016 został zwolniony z opieki psychiatrycznej i zamieszkał u 90-letniej matki w Williamsburgu.

#19. Podczas rewolucji rumuńskiej Nicolae Ceausescu i jego żona uciekają helikopterem z Bukaresztu, 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. 14 lipca 2018 roku, 17-letnia Iga Świątek wygrywa turniej tenisowy na kortach Wimbledonu w grze pojedynczej dziewcząt, w finale pokonując Leonie Kung ze Szwajcarii 6-4, 6-2.

Kliknij i zobacz więcej!

10 października 2020 roku Iga stała się pierwszą w historii Polką, która wygrała turniej wielkoszlemowy w grze pojedynczej. Sztuki tej dokonała mając 19 lat i 132 dni, na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu podczas turnieju French Open. Gratulujemy!

W poprzednim odcinku

4

Oglądany: 109410x | Komentarzy: 68 | Okejek: 537 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.03

27.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało