Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Garść mrożących krew w żyłach faktów o katastrofie Titanica

56 666  
263   49  
Zbytnio nie przedłużając, lecimy z materiałem.

#1. W wyniku zatonięcia zginęła ponad połowa pasażerów

Na pokładzie Titanica było 2224 pasażerów. W wyniku katastrofy życie straciło ponad 1500 osób. To ponad 60% ogólnej liczby.

#2. Wrak statku najprawdopodobniej zniknie całkowicie do 2030 roku

Korozja elektrochemiczna zachodząca wskutek zawartych w wodzie kwasów i soli sprawia, że wrak statku znika. Wkrótce to, co pozostanie, będzie rozniesione przez prądy morskie na przestrzeni wielu kilometrów.

#3. Pierwszy film o katastrofie Titanica powstał w niecały miesiąc po katastrofie

Film nosił tytuł Saved from the Titanic i faktycznie wystąpiła w nim jedna z osób ocalałych z katastrofy. Tą osobą była aktorka Dorothy Gibson, która w trakcie kręcenia filmu miała na sobie ten sam strój, co w momencie katastrofy.

#4. Niemcy nakręcili film Titanic w 1943 roku podczas II wojny światowej

Miał on służyć jako film propagandowy przeciwko amerykańskiemu i brytyjskiemu kapitalizmowi, a za zatonięcie statku winić chciwość właścicieli przedsiębiorstw, które budowały statek. Film został zakazany zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii.

#5. Szczątki Titanica zostały znalezione w wyniku ściśle tajnej misji wojskowej z czasów zimnej wojny w 1985 roku

Oceanograf Robert Ballard spotkał się z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych w 1984 roku, aby poprosić o fundusze na opracowanie technologii potrzebnej do znalezienia RMS Titanic. Marynarka wojenna była bardziej zainteresowana wykorzystaniem owej technologii do odnalezienia zatopionych okrętów podwodnych USS Thresher i USS Scorpion. Ballard zgodził się, ale zapytał, czy mógłby również użyć tej technologii do poszukiwania Titanica, gdyby po odnalezieniu USS Thresher i USS Scorpion pozostał czas na takie badania w ramach przeprowadzania misji. Marynarka nigdy nie spodziewała się, że znajdzie wrak, więc zapadła zgoda na prywatne poszukiwania. I Robert odnalazł Titanica zaledwie na 12 dni przed upływem czasu przeznaczonego na misję.

#6. Tylko jedno dziecko będące pasażerem pierwszej klasy nie przeżyło zatonięcia

Dziewczynka nazywała się Loraine Allison i miała zaledwie 2 lata, kiedy utonęła. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, a w 1940 roku kobieta imieniem Helen Kramer twierdziła, że jest dawno zaginioną Lorraine. Wierzyła w to aż do swojej śmierci w 1992 roku, ale analiza DNA wykluczyła, że Helen to Loraine.

#7. W wodzie było tak wiele ciał, że pierwszemu statkowi wysłanemu do ich wyłowienia zabrakło płynu do balsamowania zwłok

Ten statek to CS Mackay-Bennett i wydobył z wody 306 ciał, które zabrał na pokład i dostarczył na ląd. Jak twierdziła załoga, był to ułamek ciał, które pływały na wodzie.

#8. Współwłaściciel domu towarowego Macy's, Isidor Straus, był pasażerem na Titanicu

On i jego żona Ida odmówili rozdzielenia się i zginęli razem na statku. Zostali przedstawieni w filmie Titanic Jamesa Camerona, jednak ta scena ostatecznie została usunięta.

https://www.youtube.com/watch?v=qcXCm-KFFRw

#9. W 1986 roku zaproponowano plan wydobycia Titanica z dna oceanu poprzez napełnienie go 180 000 ton wazeliny

Inna propozycja dotyczyła zamrożenia szczątków ciekłym azotem, co uczyniłoby z nich gigantyczną górę lodową, która wypłynęłaby na powierzchnię.

#10. Titanic miał za mało łodzi ratunkowych z powodu przestarzałych przepisów bezpieczeństwa

W czasie budowy Titanica British Board of Trade opierał się na wymaganiach dotyczących ilości łodzi ratunkowych ustalanych na podstawie wagi statku, a nie liczby pasażerów na pokładzie. To sprawiło, że statek miał tylko 16 łodzi ratunkowych, podczas gdy potrzebował ich co najmniej 32.

#11. Benjamin Guggenheim z zamożnej rodziny Guggenheimów był na pokładzie Titanica, gdy ten tonął

Zginął ubrany w swoje najlepsze ubrania, aby on i jego służący mogli umrzeć jak dżentelmeni. Podobno pomagał także kobietom i dzieciom wspinać się na pokłady łodzi ratunkowych, gdy statek tonął.

#12. Scena w Titanicu w reżyserii Camerona, w której zespół gra na pokładzie, podczas gdy okręt tonie, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach

Prawdziwy zespół grał przez ponad dwie godziny po tym, jak statek uderzył w górę lodową, w środku chaosu i paniki, gdy pasażerowie wsiadali do łodzi ratunkowych.

#13. Pasażerka pierwszej klasy Ann Elizabeth Isham była już w łodzi ratunkowej, kiedy zdecydowała się wrócić na tonący statek

Wszystko po to, by uratować swego ukochanego psa - doga niemieckiego. Podczas wyławiania ciał znaleziono ją zamarzniętą na śmierć, ale nadal ściskającą w ramionach ciało swojego psa.

#14. Podczas wyprawy łodzią podwodną na wrak Titanica w 1985 roku naukowcy znaleźli mnóstwo doskonale zachowanych butów w szczątkach statku

Ciała uległy rozkładowi, ze szkieletami poradziła sobie woda i mieszkańcy oceanu, a buty pozostały.

#15. Żaden z inżynierów Titanica nie przeżył

Wszyscy inżynierowie (łącznie 35 osób) pozostali na statku, aby utrzymać włączone zasilanie, móc wysyłać sygnały o niebezpieczeństwie i zmniejszyć panikę wśród pasażerów.

#16. Około miesiąca po zatonięciu Titanica jakieś 300 mil od miejsca tragedii znaleziono szalupę ratunkową z trzema ciałami w środku

#17. Kapłan na statku, który uderzył w górę lodową, odmówił wejścia na pokład łodzi ratunkowej

Postanowił on pomagać innym w dostaniu się na pokład łodzi, modlić się wraz z ludźmi, udzielając im spowiedzi i rozgrzeszenia, oraz wspierać ich duchowo. Kapłan znalazł się na statku, gdyż płynął do Nowego Jorku, gdzie miał udzielić sakramentu ślubu swojemu bratu. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

#18. W 2017 roku badania wykazały, że przyczyną zatonięcia statku była nie tylko góra lodowa, ale także i pożar, który wybuchł na statku

Pożar został zatuszowany przez stocznię, która budowała statek, w celu uniknięcia odszkodowań. Naukowcy twierdzą, że ogień płonął przez prawie trzy tygodnie poprzedzające zderzenie, a pracownikom okrętowym powiedziano, aby nie wspominali o ogniu któremukolwiek z pasażerów na pokładzie statku.
10

Oglądany: 56666x | Komentarzy: 49 | Okejek: 263 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.11

22.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało