Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Tym formatom się nie udało i zostały wyparte przez znane nam standardy zapisu danych, obrazu i dźwięku

59 245  
338   48  
Dyskietki 3.5 cala, VHS, CD, DVD, Blu-Ray - każdy z nas to zna. Te formaty wyszły zwycięsko z wojny o nowe standardy zapisu danych. A kto jeszcze pamięta o przegranych?

#1. MiniDVD

Średnica płyty MiniDVD to zaledwie 8 cm, przy 12 cm w standardowej płycie CD/DVD. Pojemność płyty to 1,46 GB, a poprzez zapis obustronny można było ją podwoić. Kompaktowe wymiary płyty docenili producenci kamer i aparatów, gdzie płyta taka służyła do przechowywania zapisanego materiału. Dlaczego format poległ? Zwykły dwugodzinny film potrzebował dwóch takich płyt, ale niektóre filmy, na przykład "Harry Potter i więzień Azkabanu", zostały wydane na trzech płytach.
Kolejna rzecz to odtwarzacze. Dzięki mniejszym płytom miały być one kompaktowe i przenośne. Niestety były także prądożerne i by w spokoju obejrzeć film, trzeba było zasilać je z sieci, więc traciły zalety bycia przenośnymi.
Niektórzy producenci, jak Samsung, oferowali odtwarzacze zasilane tylko z baterii. Ten powyżej zasilany był z czterech baterii AAA, a czas pracy na bateriach wynosił dwie godziny, więc nieraz nie wystarczał do obejrzenia całego filmu. Producenci uznali ostatecznie, że MiniDVD to ślepa ścieżka rozwoju i porzucili ja bez żalu.

#2. VHD i CED

VHD (Video High Density) został wynaleziony przez JVC w 1978 roku, a na rynek wszedł w roku 1983. Na każdej stronie dysku o średnicy 25 cm można było nagrać 60 minut filmu.
CED (Capacitance Electronic Disc) został wynaleziony przez amerykańską firmę RCA. Dane były zapisywane na 60-centymetrowej płycie i podobnie jak w VHD można było zapisać 60 minut filmu na stronie. CED został wynaleziony w roku 1962, ale pierwsze odtwarzacze trafiły na rynek w roku 1981.

https://youtu.be/nqA0pyN_vYU
Odtwarzacze VHD produkowano do roku 1987 (choć płyty robiono do roku 1990), a CED zniknął całkowicie w roku 1986. Oba formaty wyparł wynaleziony przez JVC format VHS. JVC odbiło sobie zatem straty z VHD, a RCA na rozwoju CED straciła ponad 600 milionów dolarów.

#3. DCC (cyfrowa kaseta kompaktowa)

Philips i Matsushita wprowadzili cyfrową kasetę kompaktową w 1992 roku. Zaledwie cztery lata później te kasety przestały być produkowane.
Większość ludzi posiadająca sprzęt odtwarzający te kasety uznała za swoisty strzał w stopę mechanizm zabezpieczający przed kopiowaniem, w jaki były wyposażone odtwarzacze, i była to główna przyczyna tak małej popularności tego formatu.

#4. Elcaset

Kolejna alternatywa dla kaset. Format wymyślony przez Sony posiadał taśmę magnetyczną tak szeroką jak ta w magnetofonach szpulowych. Dzięki temu, jak zapewniał producent, nagrania brzmiały lepiej niż na jakiejkolwiek innej kasecie.
Magnetofony Elcaset pojawiły się na rynku w roku 1978, a w roku 1980 zostały wycofane z produkcji. Powód? Sprzedano zaledwie kilka sztuk sprzętu (inne źródła mówią, że tego magnetofonu nie kupił nikt). Sony zrezygnowało z tego formatu, zajęło się ulepszaniem standardu CD oraz produkcją kaset typu CC, a niesprzedane magnetofony trafiły do Finlandii, gdzie były rozprowadzane za grosze (źródła mówią o cenie sprzętu wynoszącej 5% jego wartości rynkowej).

#5. TEAC O'Casse

To zwykła kaseta magnetofonowa, jednak sprzedawana w częściach. Osobno obudowa i osobno taśma. Każdy zestaw składał się z 10 wymiennych szpulek i jednej obudowy. Niestety przez dość czasochłonną wymianę szpulek pomysł się nie przyjął. Bo zaletą kasety było to, że można szybko wyjąć jedną i włożyć drugą, co docenili kierowcy na całym świecie. A teraz majstruj sobie i wymieniaj taśmę podczas jazdy samochodem... A i sama obudowa kasety potrafiła dość szybko pęknąć, gdyż była wykonana z plastiku, a ciągłe rozkręcanie jej nie służyło.

#6. DataPlay

Płyty DataPlay pojawiły się w 2002 roku. Jedna płyta mogła nagrać 500 MB muzyki (po 250 MB z każdej strony). Średnica płyty to zaledwie 32 mm. Po wejściu na rynek DataPlay zbankrutował. W tym czasie rynek szturmem zdobywały odtwarzacze mp3, więc minipłyty, na których nie można było nic zapisać, okazały się bezużyteczne.

#7. D-VHS lub D-Theater

Cyfrowy format D-VHS pojawił się w 1998 roku. Na kasetach formatu D-VHS można było oglądać filmy w formacie HD. Format ten został bardzo szybko wyparty z rynku przez płyty DVD.

#8. Sabamobil

Kasety niemieckiej firmy Saba pojawiły się na rynku w roku 1964. Na kasecie można było zapisać cztery ścieżki, po dwie na każdą stronę kasety. Choć kasetę wkładało się do magnetofonu w jeden określony sposób, to za pomocą przełącznika można było odtwarzać odpowiednie ścieżki. Zatem mamy tu do czynienia z funkcją Auto Reverse. Na kasecie można było nagrać do 90 minut.
Tak wyglądał odtwarzacz kaset Saba.
Ciekawostka: odtwarzacz tych kaset został zamontowany w mercedesach z roku 1965. I był to pierwszy na świecie odtwarzacz kasetowy zamontowany w samochodzie. Kierowcy chwalili sobie wygodę jego obsługi. Kariera formatu Saba nie trwała długo, wyparły go kasety CC.
2

Oglądany: 59245x | Komentarzy: 48 | Okejek: 338 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.11

29.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało