Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Układ Słoneczny i jego księżyce są dużo ciekawsze, niż nam się wydaje

38 417  
271   50  
Dzisiaj będzie trochę o kosmosie, a konkretnie o naszym własnym „podwórku” - czyli Układzie Słonecznym. Przyjrzymy się nieco lepiej naturalnym satelitom, które krążą wokół poszczególnych planet i sprawdzimy, dlaczego są one dużo bardziej fascynujące, niż może nam się wydawać.

#1. Fobos


Promień orbity Fobosa - jednego z dwóch księżyców Marsa - jest mniejszy niż promień orbity synchronicznej. W praktyce oznacza to, że krąży on szybciej wokół swojej planety macierzystej, niż ona sama obraca się wokół własnej osi. Technicznie rzecz ujmując wschód i zachód na Fobosie następuje dwa razy dziennie (co około 11 godzin i 6 minut).

#2. Mimas

Mimas - jeden z naturalnych satelitów Saturna - wyglądem przypomina Gwiazdę śmierci z serii "Gwiezdne wojny".

#3. Tryton


Tryton - największy z księżyców Neptuna - posiada na swojej powierzchni gejzery, które wystrzeliwują lód na wysokość ponad 8 km.

#4. Deimos

Deimos - ten mniejszy z dwóch naturalnych satelitów Marsa - posiada bardzo niewielką prędkość ucieczki (5,556 m/s - 20 km/h), dzięki czemu, technicznie rzecz biorąc, jeśli człowiek biegłby naprawdę szybko po powierzchni Deimosa i wybił się w powietrze, mógłby stać się "ludzką rakietą" zmierzającą powoli (naprawdę powoli) ku gwiazdom.

#5. Tytan

Kiedy nasze Słońce zamieni się w czerwonego olbrzyma, Tytan - największy z księżyców Saturna - uzyska na swojej powierzchni odpowiednią temperaturę, aby mogło tam wyewoluować życie na podobnej zasadzie, jak miało to miejsce na Ziemi.

#6. Enceladus

Enceladus - jeden z naturalnych satelitów Saturna - posiada ogromne gejzery, które wystrzeliwują strumienie pary wodnej wprost w przestrzeń kosmiczną.

#7. Europa

Kiedy w Galileo - jednej z sond kosmicznych NASA - zaczęło kończyć się paliwo w silnikach korekcyjnych, podjęto decyzję, aby wysłać statek na samobójczy lot w stronę Jowisza. Wszystko po to, aby nie uderzył on w powierzchnię Europy - jednego z księżyców Jowisza - i nie skaził podpowierzchniowego oceanu ziemskimi bakteriami.

#8. Europa

Europa - jeden z naturalnych satelitów Jowisza - posiada prawie dwa razy więcej wody niż Ziemia.

#9. Enceladus

Enceladus - jeden z naturalnych satelitów Saturna - to drugie w Układzie Słonecznym (zaraz po Ziemi) miejsce, gdzie panują najlepsze warunki dla rozwoju życia, jakie znamy.

#10. Tytan

Tytan - największy z księżyców Saturna - posiada tak gęstą atmosferę, że człowiek po założeniu skrzydeł (niczym mityczny Ikar) mógłby unosić się na nich w powietrzu.

#11. Japet

Japet - jeden z księżyców Saturna - posiada tzw. grzbiet równikowy wznoszący się blisko 13 km ponad otaczającą go powierzchnię. Dzięki temu wyglądem przypomina orzecha włoskiego w łupinie.

#12. Rea

Rea - jeden z naturalnych satelitów Saturna - może posiadać własne pierścienie. Byłby to pierwszy znany nam przypadek tego typu formacji otaczających księżyc.

#13. Ganimedes i Tytan

Ganimedes i Tytan - księżyce Jowisza i Saturna - są na tyle duże, że rozmiarami przewyższają nawet Merkurego - jedną z planet Układu Słonecznego.

#14. Tytan

Góry na Tytanie zostały nazwane po górach Śródziemia - fikcyjnej krainy, w której rozgrywa się m.in. akcja "Władcy pierścieni", stworzonej przez pisarza J.R.R. Tolkiena.

#15. Tryton

Tryton - największy z księżyców Neptuna - pewnego dnia zostanie zniszczony przez siły grawitacyjne swojej planety macierzystej, a jego odłamki utworzą wokół Neptuna pierścień podobny do tego, jaki możemy podziwiać wokół Saturna.
14

Oglądany: 38417x | Komentarzy: 50 | Okejek: 271 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.09

28.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało