Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść ciekawostek o banknotach z całego świata

41 814  
204   24  
Poniżej kilka ciekawostek dotyczących banknotów z całego świata (w tym także z Polski).

#1. Waluta Antarktyki z pingwinami

W 1996 roku powstał Bank of Antarctica, który przez kilka lat emitował dolary antarktyczne. Nie możesz za nie nic kupić. Antarktyda nie jest krajem i nie może mieć własnej waluty. Ale te dolary można było kupić, a dochód z ich sprzedaży był jest przeznaczony na badania tego kontynentu.

#2. "Demoniczne" dolary kanadyjskie z lat 50.

W latach 50. w Kanadzie wyemitowano banknoty z portretem królowej Elżbiety II. W 1954 roku obywatele zaczęli wnosić skargi, że fryzura królowej była podobna do twarzy demona. Portret królowej został poprawiony, ale dziś te "demoniczne" pieniądze są warte pokaźną kwotę.

#3. Nowoczesne dolary kanadyjskie

A w nowoczesnych banknotach kanadyjskich twórcy ukryli fajny patent. Wystarczy poświecić wskaźnikiem laserowym w liść klonu, by na ścianie ujrzeć rzut z wartością pieniądza.

#4. Wielka Brytania ma nie tylko funta szterlinga, ale także funty bristolskie

Funty te zostały wyemitowane w cel wsparcia regionu w pobliżu Bristolu. Zwykle są używane na lokalnym rynku, a ich wartość odpowiada wartości głównej waluty kraju. W Bristolu zaprojektowano osiem różnych wzorów funta bristolskiego, a w całej Wielkiej Brytanii istnieje kilka walut regionalnych.

#5. W Bośni i Hercegowinie są dwa zestawy banknotów

W Bośni i Hercegowinie istnieje autonomiczna jednostka Republika Serbska, która ma własny projekt banknotów. Oba typy banknotów mają tę samą wartość i kolorystykę i są legalnymi banknotami dopuszczonymi jako środek płatniczy w całym kraju, ale pieniądze przedstawiają portrety różnych bohaterów narodowych. Niekiedy turyści udający się w tamte strony przyjmują sobie za punkt honoru, by zebrać wszystkie banknoty, jakie są w obiegu w Bośni i Hercegowinie oraz Republice Serbskiej.

#6. W Singapurze funkcjonują banknoty Bitcoin

I jest to tak zwany inteligentny pieniądz. O nominale 0,01 i 0,05 Bitcoina. Każdy banknot ma chip, przez który zostaje przypisany do portfela posiadacza. Gdy nim zapłacimy nowy posiadacz przypisuje sobie banknot do swojego portfela, a odpowiednia ilość pieniędzy jest transferowana z portfela dotychczasowego posiadacza.

#7. Irlandia Północna ma własną walutę, która jest uważana za kolekcjonerską, ale ludzie nadal nią płacą

Funty szterlingi Irlandii Północnej są emitowane od 1929 r. Ta waluta jest niby legalna, ale nigdzie na świecie nie jest uważana za prawny środek płatniczy (w tym w samej Irlandii Północnej). Mimo to te banknoty w tym kraju są powszechnie akceptowane. W 2006 roku Irlandia Północna wyemitowała banknoty o nominale 5 funtów i wartości 1 miliona funtów przedstawiające piłkarza z Irlandii Północnej, George'a Besta. Całość została wykupiona przez kolekcjonerów w ciągu kilku godzin od udostępnienia w oddziałach banku.

#8. W latach 50. można było zobaczyć Taniec Śmierci i Fontannę Młodości na frankach szwajcarskich

Szwajcarzy zawsze chwalili się niezwykłymi wzorami na swoich banknotach, ale w latach pięćdziesiątych zrobili coś naprawdę niezwykłego. Na banknotach 1000 frankowych przedstawili Taniec Śmierci (Danse Macabre) jako symbol powszechności śmierci oraz Fontannę Młodości (500 franków), mityczne źródło, które przywraca młodość każdemu, kto pije lub kąpie się w jego wodach.

#9. Banknot o nominale 1/2 dolara można spotkać na Bahamach

Bahamy mają własną walutę od 1966 roku, a banknot 50 centowy (pardon, 1/2 dolara) jest nadal używany, choć widuję się go dość rzadko.

#10. Niedokończony obraz na brazylijskim cruzado

Po jednej stronie tego banknotu przedstawiony jest brazylijski artysta Candido Portinari. Także on znajduje się po drugiej stronie, ale podczas pracy nad obrazem. Co ciekawe szkic obrazu nad którym artysta pracuje na rewersie jest przedstawiony jako gotowy obraz na awersie.

#11. Najmniejszy banknot na świecie

10 bani (banknot) – najmniejszy banknot świata. Według Księgi Rekordów Guinnessa, wydany został przez Ministerstwo Finansów Rumunii w 1917 roku. Banknot ma rozmiary 2,75 cm na 3,8 cm. Banknot jest pomarańczowo-zielony. Na awersie znajduje się popiersie Ferdynanda I króla Rumunii a na rewersie herb Rumunii (złoty orzeł z krzyżem w dziobie).

#12. Największy banknot na świecie

Największym banknotem świata jest nowy banknot okolicznościowy o nominale 600 ringgitów wydany z okazji 60 rocznicy podpisania porozumienia o niepodległości Malezji. Banknot został wydany w styczniu 2018 roku przez Bank Negara Malaysia. Jego rozmiar to: 370 x 220 mm. Nakład banknotu o nominale 600 ringgit wynosi 6000 sztuk. Do tej pory tytuł największego należał do filipińskiego banknotu okolicznościowego o nominale 100000 peso wydanego w 1998 roku z okazji obchodów Stulecia Filipin. Posiada on rozmiary 356 x 216 mm.

#13. Pieniądze Wysp Owczych wyglądają jak pocztówki

Banknoty przedstawiają akwarelowe krajobrazy stworzone przez Zachariasa Heinesena i wyglądają po prostu zjawiskowo!

#14. Wśród banknotów odbywają się konkursy piękności. W zeszłym roku wygrał banknot 100 florin arubańskich.

Konkurs jest prowadzony przez International Bank Note Society. Co roku wybiera on banknot roku. Powyższy banknot zdobył tytuł w 2019 roku. Nowy wzór banknotu utrzymany w kolorystyce szmaragdowej zieleni przedstawia iguanę na awersie i tańczące kobiety ze wstążkami na zielonych i niebieskich strojach na rewersie. Banknot jest również dobrze zabezpieczony przed fałszowaniem dzięki wypukłemu nadrukowi, atramentowi zmieniającemu kolor i mikrodrukowi.

#15. Wadliwe banknoty mogą przynieść całkiem fajne dochody

Jeden z użytkowników Reddita załączył takie zdjęcie z podpisem, że banknotem zapłacono rachunki w banku, a ten banknot trafił w ręce mamy użytkownika, która jest pracownicą owego banku. Kobieta początkowo myślała, że to falsyfikat, ale nie. Banknot choć wadliwy, to jednak jak najbardziej prawdziwy. Zatem kobieta dała do kasy swojego dolara, a tego wzięła jako ciekawostkę, by pokazać synowi. Ten zamieścił zdjęcie na Reddicie, gdzie odezwali się numizmatycy i kolekcjonerzy banknotów i orzekli, że banknot można sprzedać za 500 - 2 000 dolarów.

#16. 25 lat temu wszyscy Polacy byli milionerami!

Powyższy banknot jest odpowiednikiem dzisiejszych 200 złotych. Ten banknot zamieszczam tu z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że jest to najwyższy nominał banknotu w Polsce, a drugi, że nie ustrzeżono się wpadki.
Krótka pierwsza seria banknotów rozeszła się z błędem. Mianowicie zabrakło literki N w wyrazie konstytucyjny. Błąd został szybko wychwycony i poprawiony, jednak trochę banknotów z takim błędem trafiło do obiegu. Dziś można ja nabyć w kwocie od 300 złotych w górę.
Źródła: 1, 2, 3
2

Oglądany: 41814x | Komentarzy: 24 | Okejek: 204 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało