Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLVII - jedyny kraj, który podczas Jesieni Ludów swoją wolność okupił krwią obywateli

89 386  
448   46  
Dzisiaj obejrzycie między innymi moment eksplozji Gwiazdy Śmierci, wesolutkich Niemców w kinie oraz intrygująco odważną reklamę środka owadobójczego sprzed ponad 70 lat...

#1. Fotografia wykonana w 1918 roku podczas pandemii grypy hiszpanki. Napis na kartce: "Noś maseczkę albo idziesz do więzienia".

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Martin Avery - „Szkielet za życia”. Pułkownik i generał brygady armii amerykańskiej. Przy 172 centymetrach wzrostu ważył niespełna 22 kilogramy. Cierpiał na chroniczne problemy natury dyspepsyjnej - szereg przewlekłych dolegliwości ze strony układu trawienia, które powodowały utratę wagi. Zmarł w wieku 46 lat, w 1882 roku, w którym to zostały wykonane te fotografie.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Masowa demonstracja przeciwko reżimowi Ceausescu. Rewolucja w Rumunii, grudzień 1989 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W wyniku starć ulicznych podczas serii chaotycznych protestów w dniach 16-27 grudnia 1989 roku zginęły 1104 osoby.
Początkiem rewolucji określa się starcia w Timisoarze, które zostały krwawo stłumione 17 grudnia 1989 roku. W wyniki brutalnej interwencji wojska, śmierć poniosło 60 protestujących.
19 grudnia fabryki państwowe ogłosiły strajk, a delegacja wojskowa udała się do strajkujących zakładów w celu pojednania.
21 grudnia o 11:30 na balkonie Komitetu Centralnego Nicolae Ceaușescu przemawiał do stutysięcznego tłumu na Piaţa Palatului, co miało być manifestacją jego władzy i poparcia wśród rumuńskich obywateli. Prezydent Rumunii obiecał podwyżkę płacy minimalnej, emerytur oraz dodatki na dzieci. W odpowiedzi rozległy się gwizdy, buczenie i wulgarne przyśpiewki. Transmisję telewizyjną z Piaţa Palatului przerwano.
22 grudnia Ceaușescu wraz z żoną uciekli helikopterem z dachu budynku KC. Skierowali się do rezydencji wodza w Snagov, a potem do Târgoviște, gdzie finalnie zostali aresztowani przez wojsko, które zmieniło stronę, osądzeni przez naprędce stworzony trybunał wojskowy w ciągu dwóch godzin i rozstrzelani 25 grudnia 1989 roku.
Cały proces i egzekucja zostały sfilmowane i wyemitowane w telewizji rumuńskiej 27 grudnia 1989 roku, a data ta uważana jest za zakończenie rewolucji w Rumunii.
Rumunia była jedynym krajem bloku wschodniego, który podczas Jesieni Ludów krwawo obalił komunistyczną dyktaturę.

#4. Poranna medytacja. Fudżi, Japonia, 1961.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Modelka Kay Heffernon demonstruje bezpieczeństwo insektycydu DDT, Nowy Jork, 1948.

Kliknij i zobacz więcej!

Dichlorodifenylotrichloroetan (DDT) to organiczny związek chemiczny z grupy chlorowanych węglowodorów. Jego syntezę przeprowadził po raz pierwszy w 1874 austriacki chemik Othmar Zeidler. Właściwości owadobójcze tego związku odkrył Szwajcar Paul Müller, za co otrzymał Nagrodę Nobla w 1948 r.
Wykorzystywany był powszechnie od początku lat 40. do początku lat 60. XX wieku. Na większą skalę zastosowano go w czasie II wojny światowej do ochrony wojsk sprzymierzonych przed tyfusem plamistym, roznoszonym przez wszy. Wydawał się wprost idealnym środkiem do ochrony roślin, w latach 60. stosowany na całym świecie w potężnych ilościach.
DDT okazał się początkowo niezwykle skuteczny w walce z malarią. W Sri Lance w 1946 roku na malarię chorowały prawie 3 miliony ludzi, po zastosowaniu DDT liczba przypadków tej choroby spadła do zaledwie kilkunastu. Po zaprzestaniu stosowania DDT do zwalczania malarii (ze względów oszczędnościowych), choroba powróciła i w roku 1969 chorowały na nią ponad 2 miliony mieszkańców tego kraju. W 1975 wznowiono użycie DDT, jednak komary zdążyły się uodpornić i pomimo zwiększania dawek, DDT przestało być skuteczne...

#6. Parowóz Disneyland oraz wielka twarz Myszki Miki ułożona z kwiatów w dniu otwarcia pierwszego parku rozrywki inspirowanego postaciami i motywami Walta Disneya, Anaheim, Kalifornia, 17 lipca 1955 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Niemiecka publiczność śmieje się podczas seansu filmu "Dyktator", gdzie Charlie Chaplin parodiuje Adolfa Hitlera, 1946 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Kiosk na Times Square, kilkanaście miesięcy po zniesieniu zakazu publikowania treści pornograficznych, 1968 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Latający jeep Piasecki PA-59 (VZ-8) "Airgeep", 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1957 roku amerykańska armia ogłosiła konkurs na pojazd, który jako mniejszy od helikoptera i latający na niskich wysokościach miał być niewidzialny dla radarów. Do konkursu zgłosiła się m.in. firma Piasecki Aircraft założona przez Franka Piaseckiego, urodzonego w Filadelfii syna polskiego krawca, imigranta. Wyprodukowano siedem różnych wersji AirGeepa, zanim uznano go za „bezużyteczny do celów wojskowych”.

#10. Kondukt pogrzebowy żydowskich proletariuszy dokonuje symbolicznego pochówku szabatu w Moskwie, 7 listopada 1929 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Ciała demonstrujących studentów, zabitych przez wojsko chińskie na placu Niebiańskiego Spokoju (Tian'anmen), 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Harry Houdini przygotowuje się do ucieczki z celi przy ulicy 10th Street Precinct, Waszyngton, 6 stycznia 1906 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Sir Arthur Conan Doyle, jego żona Jean i ich dzieci przed jedną z wielu podróży zagranicznych, tym razem do USA, 1922 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Marshall Bruce Mathers III, znany lepiej jako Eminem, i jego matka Deborah Nelson Mathers-Briggs, 1977 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Wilbur Wright oblatuje dookoła Statuę Wolności podczas Hudson-Fulton Celebration w Nowym Jorku, 29 września 1909 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Około 20 gwiazd National League of Baseball rozegrało mecz na pustynnym piasku w cieniu Wielkich Piramid w Gizie w Egipcie. Wydarzenie to było centralnym punktem światowej trasy zorganizowanej w celu promowania narodowej rozrywki Ameryki w zagranicznych krajach. Kampania ta została przygotowana przez Alberta G. Spaldinga, dyrektora wykonawczego Chicago White Stockings i producenta sprzętu sportowego, 9 lutego 1889 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Na planie filmu "Gwiezdne Wojny - część IV: Nowa nadzieja" - moment zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci, 1976 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Curtis Phillips, zwycięzca konkursu na najlepiej wypolerowane buty ("Shoe Shine Contest"), Wilson, Karolina Północna, 1952 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Christopher Lee (czwarty z lewej) wraz z innymi ochotnikami z Anglii w Finlandii podczas wojny radziecko-fińskiej (tzw. wojna zimowa), 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Wkrótce po wybuchu II wojny światowej, 17-letni Christopher Lee zgłosił się na ochotnika do fińskiej armii, by walczyć w wojnie zimowej. Jednakże wraz z innymi brytyjskimi ochotnikami nie brał udziału w walce, pełniąc służbę wartowniczą.
W marcu 1941 roku na zapalenie płuc zmarł jego ojciec, a on sam zgłosił się do służby w Royal Air Force. Ukończył szkolenie w Liverpoolu i został wysłany do... Bulawayo w Rodezji Południowej. Podczas jednego z lotów samolotem Havilland Tiger Moth doznał uszkodzenia nerwu wzrokowego i tak zakończyła się jego kariera pilota.
Następnie podróżował przez Salisbury (obecnie Harare), Maronderę i Wielkie Zimbabwe, by finalnie zgłosić się do Wywiadu RAF. Najpierw został skierowany do służby wartowniczej w więzieniu w Salisbury, a następnie przeniesiony do Durbanu, skąd na pokładzie SS Nieuw Amsterdam popłynął do Egiptu.
Podczas pobytu w strefie Kanału Sueskiego podjął służbę wywiadowczą w mieście Ismailia, a następnie przez Libię, Tobruk i Bengazi dotarł do Trypolisu, w tym czasie jego oddział brał udział w mniej więcej pięciu misjach dziennie. Po zwycięstwie aliantów przeniósł się do Zuwary, gdzie wojska sprzymierzone przygotowywały się do operacji Husky, czyli inwazji na Sycylię.
Po udanej inwazji na Włochy stacjonował w Foggii aż do zimy 1943 roku, a następnie wziął udział w bitwie o Monte Cassino. Podczas kilkudniowej przepustki w Neapolu wszedł na Wezuwiusza dokładnie 3 dni przed jego erupcją, 13 marca 1944 roku.
W listopadzie 1944 roku został awansowany do stopnia porucznika i przeniesiony do kwatery głównej sił powietrznych. W okresie końca wojny Lee, który biegle posługiwał się językami włoskim, francuskim i niemieckim, pracował w Centralnym Rejestrze Przestępców Wojennych i Podejrzanych, gdzie pomagał w ujęciu zbrodniarzy wojennych.
W czasie wojny Lee pracował też dla Special Operations Executive (Zarząd Operacji Specjalnych), brytyjskiej tajnej agencji rządowej, której zadaniem było m.in. prowadzenie wojny nieregularnej, tj. dywersji, sabotażu, operacji specjalnych w okupowanych przez państwa Osi krajach Europy oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie w czasie II wojny światowej.
Pracowałem czasem dla SOE, jednak nigdy nie będzie mi wolno opowiedzieć o konkretnych misjach. Powiedzmy po prostu, że służyłem w wywiadzie i tak to zostawmy. Ludzie mogą to interpretować jak chcą...

#20. Piechota polska w tyralierze podczas Bitwy Warszawskiej, tzw. Cudu nad Wisłą, 1920 rok.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzedniej części

7

Oglądany: 89386x | Komentarzy: 46 | Okejek: 448 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało