Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Promocje, wyprzedaże, przeceny, kody rabatowe – czym się różnią?

1 401  
Pojęcia zawarte w tytule stały się codziennością w naszym świecie nastawionym na konsumpcjonizm. Chętnie z nich korzystamy każdego dnia obniżając wartość zakupów. W badaniach opiniotwórczych bardzo często jednak mamy problem, aby wskazać różnice. W praktyce nie do końca wiemy z czego korzystamy. Spróbujemy w niniejszym artykule wskazać główne wyróżniki tych pojęć oraz uwypuklić różnice.
Przeceny
Zacznijmy od pojęcia przeceny. Według definicji są to wszelkie obniżki ceny towaru, których przyczyną są wady produktu. W praktyce niekoniecznie oznacza to, że dany produkt jest mocno uszkodzony. W przypadku żywności najczęściej przecenione są w pełni wartościowe produkty, tyle że z krótkim terminem ważności. Sklepy chcąc sprzedać asortyment zmuszone są do obniżki ceny. W przypadku sklepów odzieżowych często przecenione są koszule z urwanym guzikiem czy koszulka z minimalnym przebarwieniem. Oczywiście wielu z nas taka wada nie przeszkadza i można nabyć dany produkt nawet za połowę ceny rynkowej. Przeceny kosmetyków dotyczą najczęściej w pełni wartościowych produktów, ale na przykład z uszkodzonym opakowaniem.
To co istotne w przypadku przeceny to fakt, że sprzedawca ma obowiązek poinformować klienta co jest powodem obniżki ceny. Nie ma jednak prawa zabierać klientowi prawa do reklamacji Zgodnie z przepisami prawa klient ma ograniczone prawa do reklamacji, ale je ma. Nie może zareklamować uchybień w produkcie, o których wiedział przy zakupie, wszak kupuje towar z wadą. Klient ma jednak prawo reklamować wszystkie inne wady, o których nie wiedział podczas zakupu. Sprzedawca ma obowiązek poinformować klienta o faktycznej przyczynie obniżki ceny. Na przykład jeśli kupujemy laptopa z kilkoma rysami na obudowie to oczywiście nie mamy prawa tego reklamować, ale niedziałającą klawiaturę już owszem.
Promocje
Jest to najbardziej ogólna definicja wszelkiego rodzaju obniżek cen w pełni wartościowych towarów. Promocje przybierają różne formy. Może to być po prostu obniżka ceny w celu przyciągnięcia klienta do sklepu. Doskonale wiemy, że jeśli raz zrobimy zakupy w danym miejscu i wszystko jest w porządku to wielu z nas wraca do tego miejsca na kolejne zakupy. Promocje to również gratisy do większych zakupów. Zapewne nie raz każdy z nas spotkał się z promocją typu „kup laptop danego modelu, a torbę otrzymasz gratis”. Promocje mogą również przybierać formę wyprzedaży, o której kilka słów napiszemy poniżej.
Czy towary zakupione w promocji możemy reklamować? Oczywiście, że tak. Są to w pełni wartościowe produkty. Sprzedawca nie może oferować trefnego produktu i nie poinformować o tym konsumenta. Ponadto możemy reklamować również produkt, który otrzymaliśmy gratis w ramach promocji.
Wyprzedaże
Jest to forma promocji polegająca na obniżeniu ceny towaru w celu pozbycia się kolekcji. Najczęściej wyprzedaże organizowane są pod koniec danego sezonu lub podczas likwidacji sklepu. Sklepy decydują się na wyprzedaże na przykład na koniec lata, gdy trzeba sprzedać jak najwięcej produktów z kolekcji letniej i zatowarować sklep w kolekcję jesienno-zimową. Są to niezwykle opłacalne finansowo zniżki, często ponad 50%. Minusem może być jedynie konieczność schowania zakupionych produktów do szafy na kolejny sezon (w przypadku odzieży). Produkty z wyprzedaży jako, że jest to forma promocji a towar jest w pełni wartościowy podlega nieograniczonej możliwości reklamacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Kody rabatowe
Nowa i coraz bardziej lubiana przez Polaków forma promocji. Kody rabatowe czy też kupony promocyjne to postać ciągu liter lub znaków, które kopiując i wklejając w koszyku podczas zakupów online, automatycznie obniżają wartość zakupu. W związku z coraz większym udziałem internetu w dokonywaniu zakupów z niemal każdej kategorii, elektroniczne kody rabatowe są bardzo wygodne. Mogą przybierać na przykład postać: WALENTYNKI2020 albo WIOSNA20. Mogą być też same liczby na przykład kod 4522. Postać kodu zależy od sprzedawcy. Sklepy internetowe mają mechanizmy, które automatycznie naliczają zniżki po wklejeniu przez klienta pasującego kodu rabatowego.
Kody rabatowe są publikowane przez same sklepy, ale jeśli chcemy w jednym miejscu zobaczyć tysiące kodów do różnych sklepów, najprościej jest odwiedzić jeden z portali publikujących darmowe kody rabatowe. Najlepszym przykładem jest https://rabatio.com.

Oglądany: 1401x | Okejek: 1 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.10

20.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało