Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jakie są najpopularniejsze imiona męskie i żeńskie?

3 587  
1  
Jeśli nie znacie czyjegoś imienia, a próbujecie je odgadnąć, to największe szanse będziecie mieli, mówiąc Anna lub Piotr. Te dwa imiona występują najczęściej wśród żyjących Polaków. Jakie jeszcze są popularne imiona męskie i żeńskie? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Skąd wiemy, ile danych imion jest w Polsce?

Każdego roku Ministerstwo Cyfryzacji tworzy raport, w którym znajdziemy modne imiona dla dziewczynek i chłopców. Dane te są przekazywane z lokalnych Urzędów Stanu Cywilnego, a w mediach na początku roku bardzo często możemy przeczytać, że Zuzia „wyprzedziła” Julię, oraz osobne artykuły o najdziwniejszych imionach.
Co jednak, gdy chcemy dowiedzieć się, jakie są najczęstsze imiona wśród wszystkich Polaków? Znowu z ratunkiem przychodzi Ministerstwo Cyfryzacji, które na specjalnej stronie internetowej udostępnia dane z bazy PESEL. W przypadku imion mamy do wyboru dwie ogromne tabele. Pierwsza dotyczy osób żyjących, a w drugiej uwzględnione są także osoby zmarłe. Porównując je, możemy zauważyć, które imiona były kiedyś popularne, a obecnie liczba osób, które się nimi przedstawiają, spada (np. imię męskie Jan). W tym artykule skupiliśmy się jednak na pierwszej grupie.

Najpopularniejsze imiona męskie

Wśród imion męskich dwa nie mają sobie równych. Piotr i Krzysztof znajdują się w bazie PESEL ponad 600 tys. razy. Najpopularniejszy jest Piotr – to imię nosi prawie 700 tys. Polaków (brakuje 235 do pełnej liczby). Prawie 660 tys. osób ma na imię Krzysztof.
Kolejne cztery imiona męskie przekroczyły liczbę pół miliona. To – wymieniając od najpopularniejszych – Andrzej, Tomasz, wspomniany wcześniej Jan oraz Paweł. Ponad 400 tys. razy znajdziemy Michała, Marcina, Stanisława, Jakuba i Adama.
W dwudziestce najpopularniejszych imion męskich są także: Marek, Łukasz, Grzegorz, Mateusz, Wojciech, Mariusz, Dariusz, Zbigniew oraz Jerzy.
Na liście znajdują się również bardzo rzadko spotykane imiona (powtarzane 4 razy). To m.in. Wenencjusz, Filaret i Helcio.

Najpopularniejsze imiona kobiece

W przypadku kobiet możemy mówić o prawdziwej dominacji. Najpopularniejszym imieniem żeńskim jest w Polsce Anna. Tak na imię ma ponad 1 mln kobiet! Maria oraz Katarzyna zaledwie przekroczyły 600 tys. Bardzo popularne są również Małgorzaty, Agnieszki i Barbary – każde z tych imion nosi ponad pół miliona kobiet.
Ponad 400 tys. znajdziemy Ew, Krystyn, Elżbiet, Magdalen i Joann. Pierwszą dwudziestkę zamykają natomiast Zofia, Aleksandra, Monika, Teresa, Danuta, Natalia, Karolina, Marta i Julia.
Wśród imion niezbyt popularnych znajdziemy Solianę, Germanię i Jowittę (przez dwa „t”) – tylko trzy osoby w polskiej bazie PESEL figurują z takimi imionami.

Jakie są modne imiona dla dzieci

A jak wygląda sytuacja, gdy mówimy o imionach nadawanym najmłodszym? W przypadku dziewczynek trendy są podobne od lat. Na czele są Zuzanny i Julie – wymiennie, w poprzednim roku triumfowała ta pierwsza. W dalszej kolejności znajdziemy Zofię, Maję, Hannę, Lenę, Alicję, Marię, Oliwię i Amelię.
Najczęściej nadawanym imieniem chłopięcym jest natomiast Antoni. Drugie miejsce również sugeruje powrót mody na nieco bardziej klasyczne imiona – w 2019 roku 8 tys. nowonarodzonych chłopców otrzymało imię Jan. Na dalszych miejscach pojawiają się Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech i Adam.

Oglądany: 3587x | Okejek: 1 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.08

03.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało