Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zadbaj o zdrowie i budżet, kupując oczyszczacz powietrza latem

2 163  
1   1  
Według statystyk 35% konsumentów odczuwa satysfakcję z kupienia czegoś w promocji. Jeśli należysz do tego grona, to wiedz, że obecnie w niższej cenie możesz nabyć m.in. wiele oczyszczaczy powietrza. Jednak oszczędność to nie jedyny argument przemawiający za tym, aby zaopatrzyć się w takie urządzenie właśnie teraz.

Nie tylko smog, czyli kilka słów o tym, co usuwa oczyszczacz

Oczyszczacze powietrza są wykorzystywane głównie w sezonie grzewczym, ponieważ w Polsce – z uwagi na najpopularniejsze metody ogrzewania budynków – jest on ściśle związany ze smogiem. Nie oznacza to jednak, iż działanie takiego urządzenia ogranicza się do usuwania składników smogu.
Oczyszczacze powietrza sprawdzają się również w walce z:
  • alergenami wziewnymi – a więc pyłkami roślinnymi, zarodnikami pleśni, roztoczami kurzu domowego oraz alergenami zwierzęcymi (których nośnikami są sierść i złuszczone fragmenty naskórka),
  • lotnymi związkami organicznymi (LZO)– grupą związków, z których znaczna część (np. formaldehyd) ma potwierdzone działanie rakotwórcze, obecnych w środkach czystości, kosmetykach i produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli,
  • składnikami dymu tytoniowego – na tej liście znajdują się np. nikotyna, aceton, piren kadm, cyjanowodór,
  • zanieczyszczeniami komunikacyjnymi – które są równie groźne jak smog emitowany na skutek ogrzewania (zdaniem kanadyjskich naukowców zamieszkiwanie w odległości do 50 m od ruchliwej ulicy zwiększa o 7% ryzyko zachorowania na demencję,)
  • brzydkimi zapachami – których źródłem są m.in. rozkładające się w koszu resztki pokarmów albo wyroby tytoniowe).
Kto w takim razie powinien używać oczyszczacza powietrza poza sezonem grzewczym? Przede wszystkim alergicy i astmatycy, osoby zamieszkałe w pobliżu ruchliwych ulic oraz ludzie narażeni na bierne palenie. Z oczyszczacza warto skorzystać także po remoncie czy porządkach z zastosowaniem chemicznych środków czyszczących, aby pozbyć się obecnych w pomieszczeniu LZO.

Jak szybko (i dobrze) wybrać oczyszczacz powietrza?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać, gdy na rynku dostępnych jest tak wiele różnych urządzeń? Wbrew pozorom wyselekcjonowanie oczyszczaczy dostosowanych do swoich potrzeb nie jest trudne.

1. Określ, jakiej wydajności potrzebujesz

Na początek należy określić zapotrzebowanie na wydajność. Jak zrobić w to w najprostszy sposób? Wystarczy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez 8, a uzyskany wynik to minimalny CADR, jaki powinien uzyskiwać oczyszczacz powietrza podczas pracy w najwyższej prędkości.
Dla przykładu w pomieszczeniu o powierzchni 22 m² wystarczy urządzenie, którego wydajność wynosi 176 m³/h. W pokoju o powierzchni 45 m² (np. salonie połączonym z kuchnią) minimalny CADR to 360 m³/h. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wybrać oczyszczacz o wyższej wydajności, ale nie można zejść poniżej prezentowanych wartości.

2. Postaw na najlepsze filtry

W dobrym oczyszczaczu powietrza nie powinno zabraknąć:
  • filtra HEPA – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, wiele bakterii i wirusów,
  • filtra węglowego – pochłania zanieczyszczenia gazowe (w tym LZO) i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Pozostałe technologie nie są niezbędne do usuwania najgroźniejszych zanieczyszczeń. Ich obecność nie stanowi oczywiście problemu, ale brak nie oznacza, że sprzęt nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji.

3. Oceń stosunek możliwości do ceny i kosztów użytkowania

Po wybraniu oczyszczaczy powietrza, które wyróżniają się odpowiednią wydajnością i obecnością najskuteczniejszych technologii, wystarczy porównać je ze sobą. W tym celu warto uwzględnić takie parametry poszczególnych modeli, jak:
  • głośność pracy (w sypialni najlepiej sprawdzą się oczyszczacze, które w najniższym trybie generują hałas poniżej 30 dB, a w innych pomieszczeniach granicę tę można przesunąć do 40 dB),
  • oferowane funkcje dodatkowe,
  • wygląd zewnętrzny (nie jest najważniejszy, ale dobrze byłoby, aby urządzenie pasowało do pomieszczenia).

Przegląd promocji aktualnych latem 2020

Nadal nie wiesz, który oczyszczacz powietrza wybrać? Prezentujemy trzy urządzenia, które można teraz kupić w niższej cenie, co być może ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 to oczyszczacz powietrza, którego standardowa cena wynosi 1069 zł, a promocyjna 749 zł. Oznacza to oszczędność na poziomie około 30%. Urządzenie polskiej marki Klarta wyróżnia się dobrą wydajnością – CADR wynosi 300 m³/h, oraz rewelacyjnym trybem automatycznym z czujnikiem PM2,5 i cichą pracą. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 dostępny jest aż w pięciu wersjach kolorystycznych. Zanieczyszczenia usuwają filtr wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator.


Coway Storm

Oczyszczacz powietrza Coway Storm kilka miesięcy temu kosztował 1899 zł, a teraz można go nabyć za 1699 zł. Cena jest zatem niższa o ponad 10%. Wydajność tego urządzenia wynosi 492 m³/h. Zalety stanowią także tryb automatyczny z czujnikiem PM2,5 oraz cicha praca. Za usuwanie zanieczyszczeń odpowiadają filtr wstępny, filtr drobnego pyłu, filtr węglowy oraz filtr HEPA.


Samsung AX40R3030WM

Stara cena oczyszczacza powietrza Samsung AX40R3030WM wynosiła 1399 zł, a promocyjna to 999 zł. Na zakupie można zatem zaoszczędzić prawie 30%. Podczas pracy w najwyższej prędkości urządzenie uzyskuje CADR na poziomie 311 m³/h. Na korzyść tego oczyszczacza przemawiają tryb automatyczny z czujnikiem pyłu i zapachu oraz cicha praca. Zanieczyszczenia usuwane są przez system filtrujący złożony z filtra wstępnego, węglowego oraz HEPA.Oczywiście nie są to wszystkie oczyszczacze powietrza dostępne w niższej cenie, gdyż takich urządzeń jest naprawdę dużo. Przykłady te dowodzą jednak, że na zakupie oczyszczacza właśnie teraz można sporo zaoszczędzić.
7

Oglądany: 2163x | Komentarzy: 1 | Okejek: 1 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało