Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLIII - najtragiczniejszy lot w historii

95 340  
411   53  
W dzisiejszym odcinku pokażemy wam piękną i odważną Jackie Kennedy, przybliżymy postać Ferenca Szalasiego, dowiecie się także, jaka przygoda spotkała Freddy'ego Heinekena i jego szofera...

#1. Zdjęcie z pokładu Boeinga 747 SR-46 japońskich linii Japan Airlines na minuty przed katastrofą, 12 sierpnia 1985 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Był to najtragiczniejszy wypadek lotniczy pod względem liczby zabitych w wypadku jednego samolotu. Spośród 524 pasażerów oraz członków załogi przeżyły tylko 4 osoby.
O godzinie 18:24 czasu lokalnego na pokładzie samolotu "coś wybuchło". Zaczął rozbrzmiewać alarm, sygnalizujący dehermetyzację kabiny pasażerskiej. Powstała wyrwa o powierzchni 2–3 metrów kwadratowych, co było powodem dekompresji kabiny i przyczyną wypadnięcia masek tlenowych. Prąd powietrza wpadł następnie do statecznika pionowego, wyrywając go ze wzmocnień, co poskutkowało utratą sterowności.
Pomimo wysiłków załogi, które pozwoliły utrzymać samolot w powietrzu przez prawie pół godziny, ostatecznie uderzył on w zbocze góry Osutaka na wysokości 1460 m nad poziomem morza.
4 osoby, które przeżyły, znajdowały się w tylnej części samolotu, gdzie siła przeciążenia była o wiele mniejsza niż w części przedniej. Sam wypadek przeżyło więcej osób, ale ratunek dotarł do pasażerów dopiero po 14 godzinach i wiele osób zmarło w wyniku hipotermii. Lekarze stwierdzili jasno, że gdyby akcja ratunkowa została przeprowadzona sprawniej, prawdopodobnie udałoby się uratować kilka-kilkanaście osób więcej.
Przyczyną wypadku było wadliwe przeprowadzenie przez specjalistów Boeinga naprawy jednej z grodzi ciśnieniowych, która uległa uszkodzeniu podczas manewru lądowania w Osace w 1978 roku. Do naprawy użyto tylko jednego szeregu nitów, podczas gdy potrzebne były dwa. Z każdym kolejnym lotem naprężenia rosły. Podczas śledztwa obliczono, że takie połączenie powinno wytrzymać jedynie dziewięć tysięcy startów i lądowań. W rzeczywistości połączenie wytrzymało ponad dwanaście i pół tysiąca...

#2. Cary Grant przygląda się, jak jedna z drugoplanowych aktorek uczy się poruszać jak japońska gejsza podczas produkcji filmu Madame Butterfly, 1932 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Jackie Kennedy i książę Sihanouk podczas przejażdżki limuzyną z otwartym dachem ulicą imienia John F. Kennedy'ego w Kambodży, listopad 1967 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. 22-letni student Harvardu Ellery Harding Clark z Bostonu pozuje do zdjęcia podczas pierwszych współczesnych Letnich Igrzysk Olimpijskich na stadionie Panathinaiko, Ateny, Grecja, 7 kwietnia 1896 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Ellery Clark jest jedynym zawodnikiem w historii, który zdobył na igrzyskach olimpijskich złote medale w skoku wzwyż (1,81 metra) i w skoku w dal (6,35 metra). Dokonał tego właśnie w 1896 roku w Atenach.

#5. Testowanie hełmu strażackiego, Niemcy, 1900 rok.

Kliknij i zobacz więcej!


#6. Walt Disney na kilka dni przed opuszczeniem Francji, gdzie podczas I wojny światowej miał służyć w armii amerykańskiej jako kierowca ambulansu.

Kliknij i zobacz więcej!

W połowie 1918 roku niespełna siedemnastoletni Walter Elias Disney próbował zaciągnąć się do armii amerykańskiej walczącej w Europie. Jego kandydaturę odrzucono ze względu na zbyt młody wiek. Walt sfałszował własny akt urodzenia i we wrześniu przystąpił do organizacji Czerwonego Krzyża w charakterze kierowcy ambulansu.
Został wysłany do Francji, ale przybył tam już po 11 listopada 1918 roku, a więc kiedy podpisany został rozejm Niemiec z państwami ententy w wagonie kolejowym w Compiègne.
Podczas pobytu we Francji na boku swojego ambulansu młody Disney tworzył pierwsze szkice animowanych postaci, a niektóre jego prace opublikowano w żołnierskiej gazetce Stars and Stripes.
Disney wrócił do Kansas w październiku 1919 roku i podjął pracę jako artysta-czeladnik w Pesmen-Rubin Commercial Art Studio.

#7. Dzieci pracujące w fabryce bawełny, Lancaster, USA, 1907 rok.

Kliknij i zobacz więcej!


#8. Mieszkanki Nowego Jorku ustawiły się w kolejce, by po raz pierwszy w historii oddać głos podczas wyborów, 1920 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Udział w wyborach zapewniało kobietom wprowadzenie 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która weszła w życie 18 sierpnia 1920 roku.
Poprawka ta została pierwotnie zgłoszona przez sufrażystki w 1878 roku, ale dopiero w 1920 została przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych, po zaakceptowaniu jej przez 36 z 48 stanów.
Jej pełna treść brzmi:
Obywatele Stanów Zjednoczonych nie mogą być pozbawieni prawa wyborczego ani też prawo to nie może być ograniczone przez Stany Zjednoczone ani przez żaden stan z powodu płci. Kongres będzie miał prawo wprowadzenia tego artykułu w życie drogą właściwego ustawodawstwa.
W praktyce oznaczało to, że kobiety uzyskały pełne prawo do głosowania, ale nie uregulowało spraw związanych z podziałami rasowymi i w wielu stanach Afroamerykanki uzyskały swobodny dostęp do lokali wyborczych dopiero wiele lat później,

#9. Wyścig, w którym punktem startowym było przebicie dna beczki własną głową, USA, 1905 rok.

Kliknij i zobacz więcej!


#10. Ferenc Szalasi, "lider narodu" węgierskiego w latach 1944-1945, w kajdankach, marzec 1946 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Po klęskach w 1942 i 1943 roku Niemiec na froncie wschodnim ich sojusznicy, Węgrzy, zaczęli szukać dla siebie drogi wyjścia i po cichu zaczęli układać się aliantami. Nie spodobało się to Rzeszy i 15 października 1944 roku odsunięto od władzy regenta Mikolsa Horthy'ego, a faktycznym "liderem narodu" został fanatycznie oddany ideologii nazistowskiej Ferenc Szalasi. W ciągu 163 dni jego sprawowania władzy przeprowadzono na szeroką skalę operację eliminowania partii lewicowych oraz wznowiono wydawanie i wywożenie do obozów koncentracyjnych Żydów. Wobec braku pociągów organizowano tzw. marsze śmierci.
Szalasi wraz z wojskami Wehrmachtu bronił Budapesztu aż do jego zdobycia przez Armię Czerwoną 13 lutego 1945 roku (Szalasi rządził faktycznie do 28 marca). Następnie, w obliczu porażki, zbiegł do Niemiec, gdzie został złapany przez Amerykanów i wydany Węgrom.
Został skazany przez Trybunał Ludowy na śmierć, a wyrok wykonano przez powieszenie 12 marca 1946 roku, na budapesztańskim rynku w obecności wielu obywateli.
Szacuje się, że w ciągu jego rządów zamordowano około 10-15 tysięcy Żydów.

#11. Robert Henry Lawrence Jr., pierwszy czarnoskóry amerykański astronauta, zdjęcie wykonano 30 czerwca 1967 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Robert Lawrence był wybitnym młodym pilotem i w czerwcu 1967 roku został wybrany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych do programu MOL, Manned Orbiting Laboratory (Załogowe Laboratorium Orbitujące) - niezrealizowanego projektu amerykańskiej wojskowej stacji kosmicznej, części programu załogowych lotów kosmicznych. Tym samym Robert został pierwszym czarnoskórym astronautą.
Nigdy nie dane mu było nawet postawić stopy wewnątrz jakiegokolwiek pojazdu kosmicznego, ponieważ 8 grudnia 1967 roku zginął w wypadku lotniczym.

#12. Schwanzparade - lekarz okrętowy sprawdza stan części intymnych marynarzy, którzy wrócili z kilkudniowej przepustki na ląd, 1910 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Uczestnicy wspólnego lotu Sojuz-Apollo. Od lewej „Deke” Slayton, Tom Stafford, Vance Brand, Aleksiej Leonow, Walerij Kubasow, 1975 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Misja ta odbyła się w ramach pierwszego wspólnego lotu kosmicznego USA i ZSRR i była symbolem polityki odprężenia w stosunkach między dwoma państwami w połowie lat 70. XX wieku.
Do połączenia na orbicie Sojuza 19 z Apollo ASTP doszło 17 lipca 1975 roku. Po wyrównaniu ciśnień w obu pojazdach doszło do spotkania załóg. Thomas Stafford otworzył właz, który prowadził do modułu orbitalnego Sojuz. Pierwsza wymiana uścisków dłoni nastąpiła między Thomasem Staffordem a Aleksiejem Leonowem. W czasie lotu z załogą połączył się drogą radiową prezent USA Gerard Ford. Załogi obu statków dokonały wymiany prezentów , jak np. flag narodowych. Flaga ONZ została wyniesiona na orbitę na pokładzie Sojuza 19, a powróciła na ziemię amerykańskim statkiem kosmicznym Apollo. Nastąpiła też wymiana nasion drzew, które zostały później posadzone w obu krajach.

#14. Król piwa Freddy Heineken i jego szofer po uwolnieniu z rąk porywaczy, Amsterdam, 1983 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1983 r. potentat piwa Freddy Heineken i jego kierowca Eb Doderer zostali złapani i wepchnięci do minivana tuż przy wyjściu z głównej siedziby firmy w Amsterdamie. Zabrano ich do opuszczonego hangaru i umieszczono w specjalnie przygotowanych dźwiękoszczelnych pokojach za fałszywą ścianą. Kwota żądanego okupu była rekordowa jak na tamte czasy - 35 milionów guldenów (równowartość 16 milionów dzisiejszych euro). Jako zakładników przetrzymywano ich przez 20 dni, dopóki okup w workach o łącznej wadze około 100 kilogramów nie został przekazany porywaczom.
W niewoli Heineken nie tylko zachowywał spokój, ale nawet denerwował przestępców, ciągle narzekając na warunki pozbawienia wolności. Przywódca gangu powiedział, że był pod wielkim wrażeniem wytrzymałości i poczucia humoru Heinekena: „Naprawdę miał silny charakter. Był prawie jak psycholog”.
W rezultacie działań policji wszyscy członkowie gangu zostali aresztowani. Zostali skazani na karę od 8 do 12 lat więzienia.
Z 35 milionów guldenów okupu znaleziono tylko 4. Los pozostałych pieniędzy nie jest znany. Freddy Heineken, wnuk fundatora browaru Gerarda Adriana Heinekena, przez lata zarządzania firmą przekształcił Heineken z lokalnej firmy w jedną z najbardziej rozpoznawalnych światowych marek. W chwili śmierci w 2002 roku był jednym z najbogatszych ludzi w Holandii z majątkiem 9,5 miliarda holenderskich guldenów. Powstały dwa filmy o historii tego porwania.

#15. Calamity Jane podczas Pan-American Exposition w Buffalo, 1901.

Kliknij i zobacz więcej!

Martha Jane Cannary-Burke bardzo szybko straciła oboje rodziców i musiała sama zadbać o siebie. Pracowała jako tancerka, kucharka, woźnica, a także i jako prostytutka. Była konwojentem dyliżansów, jak również i zwiadowcą w oddziałach generała George’a Crooka. Podróżowała m.in. wspólnie z Dzikim Billem Hickokiem w ostatnich tygodniach jego życia.
Od 1895 roku występowała w rewiach i cyrkach Dzikiego Zachodu, popisując się umiejętnościami jazdy konnej i strzelaniem. Występowała między innymi w słynnej wędrownej rewii Buffalo Billa. W 1901 wystąpiła na Pan American Exhibition w Buffalo, co skończyło się dla niej nieprzyjemnie, gdyż wyrzucono ją za pijaństwo. Zmarła w wieku 51 lat w Deadwood (tam gdzie zastrzelono Dzikiego Billa Hickoka) na zapalenie płuc. Zgodnie z jej ostatnim życzeniem została pochowana w kwaterze przylegającej do grobu Hickoka.

#16. Prezydent Czech Vaclav Havel, prezydent USA Bill Clinton oraz ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Madeleine Albright piją wspólnie piwo w pubie "U Zlateho tygra" ("Pod Złotym Tyrgrysem", ul. Husowa 17), Praga, 11 stycznia 1994 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Prawdziwe imię i nazwisko Madeleine Albright to Marie Jana Korbelova. Przyszła na świat w żydowskiej rodzinie w 1937 roku właśnie w Pradze. Jest córką czechosłowackiego dyplomaty Josefa Korbela i Anny Spiegel.

#17. Żołnierze ochotnicy z hawajskiej wyspy Kauai prezentują noże zwane bolo, które stały się pierwowzorem współczesnych maczet. Fotografia wykonana około 1942 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Niemiecka kolumna pojazdów wojskowych przemieszcza się ulicami Splitu, Chorwacja, 1942 rok. Na ścianie napis: "Śmierć faszyzmu - wolność narodu".

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Jurij Gagarin podczas pierwszej wizyty w Polsce po udanym locie w przestrzeń kosmiczną, 20 lipca 1961 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Marszałkowie: Sejmu – Mikołaj Kozakiewicz (z lewej) i Senatu – Andrzej Stelmachowski (w środku) przybyli zawiadomić Wojciecha Jaruzelskiego o wyborze na prezydenta, Warszawa, 19 lipca 1989 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Dokładnie 31 lat temu, 19 lipca 1989 roku, Zgromadzenie Narodowe wybrało generała Wojciecha Jaruzelskiego na pierwszego prezydenta PRL i, jak miało się okazać, zarazem ostatniego. Wybór wojskowego dyktatora wywołał sprzeciw dużej części opozycji demokratycznej. Dla komunistów zaś Jaruzelski miał być gwarancją zachowania części dotychczasowych wpływów.

W poprzedniej części

5

Oglądany: 95340x | Komentarzy: 53 | Okejek: 411 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

12.06

11.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało