Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

15 rekordów Guinnessa ustanowionych przez gry komputerowe

40 321  
143   28  
Rynek gier komputerowych jest wart miliardy dolarów i od dawna przestał być domeną "rozrywki dla dzieciaków". Trudno więc się dziwić, że jest on bacznie obserwowany i odnotowywane są wszelkie rekordy.

#15. Lego Batman 3: Beyond Gotham - największa liczba antagonistów w grze o Batmanie


W 2014 r. gra stała się kolejnym hitem ze studia Warner Bros. Interactive Entertainment, pojawiło się w niej wielu bohaterów z DCU, a także takie znane osoby jak Adam West i Kevin Smith. Lego Batman 3: Beyond Gotham została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako gra, w której pojawia się najwięcej złych bohaterów spośród gier o Batmanie. Jest ich 56, co stanowi ok. 25% wszystkich postaci w grze.

#14. Duke Nukem Forever - najdłuższe prace nad grą


Słynny Duke Nukem 3D jest po prostu legendą świata gier i ten tytuł zna każdy, kto dorastał w latach 90. Gra wyszła w 1996 roku, a na kontynuację - Duke Nukem Forever - musieliśmy czekać aż do 2011 roku, mimo że zapowiedziano ją już w 1997. Seria opóźnień (w tym pozew sądowy) spowodowała, że oczekiwanie na sequel trwało 14 lat i 44 dni i tak to wpisano w Księdze rekordów Guinnessa.

#13. Myst - gra przygodowa z najmniejszą ilością przemocy


Braciom Robynowi i Randowi Millerom marzyła się gra "dorosła" i poważna, po całej serii stworzonych gier dla dzieci. W 1994 r. miała premierę gra Myst, która przeszła do historii. W grze nie ma żadnych przeciwników, gracz natrafia jedynie na zagadki do rozwikłania, a tych nie brakuje.

#12. Gran Turismo 6 - najwięcej samochodów w grze wyścigowej


Gry rajdowe/wyścigowe to ogromny rynek, ale o serii Gran Turismo słyszał chyba każdy. W 2013 roku wypuszczono 6. odsłonę i to wydanie jako pierwsze otrzymało oficjalny kontent certyfikowany przez FIA. Znaleźć w niej możemy 1237 samochodów, z czego 37 zostało dodanych już po premierze.

#11. Minecraft - najpopularniejsza Beta


Wersje Beta gier pozwalają deweloperom zainteresować graczy jeszcze niegotowym produktem, już monetyzować swoją pracę i (nie oszukujmy się) przerzucić część testów produktu na barki graczy, zamiast dodatkowych pracowników. Minecraft stał się hitem w 2010 roku, mimo że daleko mu jeszcze było do oficjalnego wydania. Do testów Beta zarejestrowało się ponad 10 mln użytkowników.

#10. Football Manager 2009 - największa liczba prawdziwych sportowców w grze sportowej


Football Manager to kolejna seria znana dobrze graczom i ciągnąca się już od wielu, wielu lat. Gra słynie z tak dobrego odwzorowania środowiska piłkarskiego, że prawdziwi łowcy głów klubów sportowych używali jej do wyłapywania talentów. Wersja z 2009 roku została wpisana do Księgi rekordów jako posiadająca największą liczbę prawdziwych sportowców w grze - jest w niej 370 000 piłkarzy z 5000 klubów.

#9. Kameo: Elements of Power - najwięcej zmian platformy w czasie rozwoju


Proces tworzenia Kameo: Elements of Power z 2005 r. to prawdziwa przejażdżka kolejką górską. Zaczęło się od tego, że studio Rare opracowywało grę na Nintendo 64. Kiedy zapowiedziano premierę Nintendo GameCube, studio "przeskoczyło" na nową platformę. Następnie Rare zostało wykupione przez Microsoft, co oznaczało, że gra nie będzie rozwijana na konsole konkurencji, tylko na własną platformę. Zapowiedziano ją na Xboxa, ale wkrótce przesunięto rozwój z ukierunkowaniem na Xboxa 360. Cztery różne platformy, na które planowano grę, zapewniły jej rekord i wpis do Księgi jako produkcję z największą liczbą zmian platform.

#8. Wasteland 2 - najdłuższe oczekiwanie na sequel


Gra pojawiła się na rynku w 2014 r. i była długo oczekiwanym sequelem Wastelanda z 1988 r. Prace nad grą rozpoczęto w 2012 roku po udanym starcie na KickStarterze. Do zespołu pracującego nad sequelem dołączyło nawet kilku twórców pierwszej części. Tak więc 26 lat to rekord oczekiwania na drugą część gry (byłoby 25, gdyby premiery gry nie opóźniono o rok).

#7. The Last of Us - najwięcej nominacji BAFTA


Wielki przebój z 2013 roku, który w tym roku doczekał się kontynuacji (która zbiera skrajnie różne opinie). W 2019 r. gra mogła się poszczycić wynikiem 20 mln sprzedanych egzemplarzy. Gra otrzymała też 12 nominacji BAFTA (łącznie z dostępnymi DLC), z których 7 nagród wygrała, w tym nagrodę za najlepszą grę w 2014 r.

#6. Scarface: The World is Yours - najwięcej przekleństw


Biorąc pod uwagę, że gra była wzorowana na filmie "Człowiek z blizną", można się było spodziewać, że będzie w niej raczej ostry język. Ale nawet najwięksi fani Tony'ego Montany byli zaskoczeni efektem. W grze z 2006 roku odnotowano 5688 użyć słowa na F (po angielsku, u nas to by było raczej słowo na K lub na P). Przejście gry trwa 15 godzin, co oznacza, że słowo na F pada średnio częściej niż co 10 sekund.

#5. The Elder Scrolls Online - najwięcej NPC-ów


NPC, czyli non-player character, czyli po prostu nie-gracz - postać sterowana przez komputer. W tej grze przemierzając bezkresne połacie terenu co chwilę spotykamy podróżników, handlarzy, czy zwykłych mieszkańców terenów. W grze pojawia się każdego miesiąca 2,5 mln graczy, którzy mogą spotkać 10 202 unikalnych NPC-ów.

#4. World of Warcraft - największy wirtualny pogrzeb


Wielu w nią nie grało, a nawet nie rozumie jej fenomenu, ale każdy gracz na świecie o niej słyszał. Jeden z graczy WoW, znany pod nickiem Snowly, po 3-dniowym maratonie grania zmarł z powodu udaru. Po otrzymaniu informacji o tragicznym końcu przyjaciela jego znajomi z gry zorganizowali wirtualny pogrzeb, na którym pojawiło się ponad 100 osób, dzięki czemu ceremonia została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.

#3. Fallout 4 i Guardian's Crusade - najwyższy poziom zdobytego doświadczenia


Obsesją graczy RPG jest levelowanie postaci, czyli "wbijanie doświadczenia" i osiąganie jak najwyższego poziomu. Wiele gier ma jakieś ograniczenia maksymalnego poziomu, który można osiągnąć, ale nie wszystkie. W Guardian's Crusade z 1998 r. i Falloucie 4 z 2015 ograniczeniem wysokości poziomu doświadczenia jakie można zrobić jest najwyższą liczbą całkowitą bez znaku mieszczącą się w komórce pamięci 16-bitowej, czyli 65 535. Jeśli gracz próbuje "wbić kolejny level", gra się po prostu zawiesza. Trzeba też pamiętać, że osiągnięcie takiego poziomu rozwoju postaci wymaga wielu lat grania.

#2. Entropia Universe - najdroższy zakup w grze


Gracze tej gry ustanowili rekord w 2004 r. i od tamtego momentu go kilkukrotnie podnieśli. W 2005 r. Jon "NEVERDIE" Jacobs wydał 100 000 dolarów na ośrodek wypoczynkowy "Club Neverdie" mieszczący się na asteroidzie. W listopadzie 2010 r. nieznany gracz odkupił klub za 335 000 dolarów, a już w grudniu 2010 r. SEE Digital Studios AB kupiło planetę Calypso za niewiarygodne 6 mln dolarów. Raczej długo nikt tego nie przebije.

#1. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots - najdłuższy przerywnik filmowy


Od swojej premiery w 2008 r. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots zdobyła tytuł Gry Roku od wielu wydawnictw. Głównym motywem gry jest ostatnia misja Solid Snake'a, w której ma pokonać swojego odwiecznego wroga Liquid Snake'a. Wyróżnikiem tej gry są liczne przerywniki filmowe (cutscenki), które w sumie trwają 71 minut, co pozwoliło sięgnąć po rekord Księgi Guinnessa.
8

Oglądany: 40321x | Komentarzy: 28 | Okejek: 143 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.08

17.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało