Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jeff Bezos ma tyle pieniędzy, że dla większości ludzi trudno ogarnąć to rozumem. Oto mała pomoc

93 052  
213   59  
Do pokoju wchodzicie wy, Jeff Bezos, sławni piłkarze i kilku innych milionerów/miliarderów. Ustawiacie się w linii, gdzie wasze miejsce zależy od stanu waszego majątku. Jak myślicie, gdzie na tej linii stanie Elon Musk? Będzie mu bliżej do Bezosa, czy może do was?

Jeff Bezos ma naprawdę dużo pieniędzy. Obecnie jego majątek szacowany jest na 172 miliardy dolarów, dzięki czemu mężczyzna pobił kolejny rekord. Dzięki temu wszedł do piątki najbogatszych ludzi w historii, a nic nie wskazuje na to, aby mężczyzna w najbliższym czasie przestał się bogacić - wręcz przeciwnie. W dobie pandemii coraz więcej osób robi zakupy w sieci, a tam króluje Amazon.

Przejdźmy jednak do rzeczy, czyli do ciekawego zestawienia, które postanowił przygotować jeden z użytkowników Reddita. Pomaga ono nieco lepiej pojąć ogrom majątku, jakim dysponuje Bezos.

Celebryci i prawo Webera-Fechnera

Wyobraź sobie, że ty i Jeff Bezos, najbogatszy człowiek żyjący obecnie na świecie, stoicie na linii, gdzie wasze miejsce zależne jest od waszego majątku. Załóżmy, że posiadacie 0 dolarów (nawet jeśli posiadacie nieco więcej, to nie zmienia wiele), a Bezos posiada 165 mld dolarów. Wiem, że obecnie jego majątek jest już nieco większy, ale on po prostu tak szybko rośnie, że już po kilkunastu dniach wszelkie dane są nieaktualne. Przymknijmy jednak na to oko.Do na waszej dwójki dołączają światowej klasy piłkarze. Jak myślicie, gdzie się ustawią?


Zaraz obok was. Mimo, że większość z nich to milionerzy (z Cristiano na czele, który jako pierwszy piłkarz na świecie stał się miliarderem), to jednak wciąż znajdują się bardzo blisko was. Dodajmy więc może sławnych muzyków i piosenkarzy.


Choć wielu z nich to miliarderzy, to jednak w porównaniu z Bezosem, wciąż znajdują się bardzo blisko was. To wciąż jednak za mało. Trzeba nieco zaostrzyć zawody i dodać prawdziwe więcej miliarderów.Jest już nieco lepiej, ale oni wciąż znajdują się praktycznie obok nas. Trzeba iść jeszcze dalej i dodać prawdziwe grube ryby. Czyli miliarderów przez duże M.


W końcu coś się ruszyło... niestety na tej skali wszyscy oni wciąż znajdują się znacznie bliżej nas niż Jeffa Bezosa, choć w głowach nas, szaraczków jawi się zupełnie inny obraz.

Majątkowi Elona Muska znacznie bliżej do naszego majątku niż do majątku Jeffa Bezosa. Jest to sprzeczne z naszą intuicją, ponieważ ludzki mózg często postrzega wielkie liczby w skali logarytmicznej. Majątek Muska jest setki tysięcy razy większy od naszego majątku, a tylko trzy razy mniejszy od majątku Bezosa. Naturalnym jest więc dla nas, że Muskowi znacznie bliżej do szefa Amazonu niż do nas, ponieważ 3 jest znacznie mniejsze od setek tysięcy. To właśnie nazywamy prawem Webera Fechnera:

Jeśli porównywane są wielkości bodźców, na naszą percepcję oddziałuje nie arytmetyczna różnica pomiędzy nimi, lecz stosunek porównywanych wielkości.

A na koniec przypomnijmy sobie jeszcze wyjaśnienie ogromu majątku Bezosa za pomocą ziarenek ryżu:

https://youtu.be/W56g5KdqZoo

Źródła: 1
16

Oglądany: 93052x | Komentarzy: 59 | Okejek: 213 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało