Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Świat Wiedźmina - gra, serial i książki, które pokochały miliony!

28 565  
67  
Kilkakrotnie wznawiana seria książek, gry, seriale, gadżety, cosplaye - fani Wiedźmina mają wszystko, co mogliby sobie wymarzyć. Popularność tej historii nie przemija, dlatego jeśli jeszcze nie znasz opowieści o Geralcie, czas to zmienić!
Za sprawą serialu wyprodukowanego przez Netflix, Wiedźmin po raz kolejny zyskał rozgłos. I nic nie wskazuje na to, by jego fenomen miał minąć. Historia Geralta z Rivii, który jest płatnym zabójcą potworów, zafascynowała ludzi na całym świecie. Wielu czytelników przyznaje, że dzięki „Wiedźminowi” pokochali fantastykę. Trzeba przyznać, że mroczny klimat opowieści, postać pełna wewnętrznych dylematów oraz efektowne sceny walki działają wręcz hipnotyzująco i sprawiają, że historii ze świata Wiedźmina nigdy nie ma się dość! Jest tylko jeden problem - osoby, które nigdy wcześniej nie interesowały się tym tematem, mogą poczuć się przytłoczone ilością opowieści, formatów i możliwości.

Wiedźmin - co było pierwsze? Książka czy gra?

Choć dla wieloletnich fanów Wiedźmina” odpowiedź jest oczywista, nowi miłośnicy przygód Białego Wilka mogą poczuć się zagubieni i wciąż często poszukują odpowiedzi na swoje pytanie.Pierwsza wersja historii Geralta z Rivii miała formę opowiadania, które Andrzej Sapkowski wysłał na konkurs do czasopisma „Fantastyka”. Z czasem autor rozbudował świat przedstawiony i finalnie, nakładem wydawnictwa SuperNowa, ukazały się dwa zbiory opowiadań o Wiedźminie (pierwszy w 1993 roku) oraz pięciotomowa powieść.
Pierwsza gra na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego, stworzona przez CD Projekt Red ukazała się w 2007 roku, ale dopiero jej trzecia część, Wiedźmin 3: Dziki Gon, odbiła się szerokim echem w kręgach miłośników gier komputerowych - ale nie tylko. Także osoby, które na co dzień wybierają inne formy rozrywki, zdecydowały się sięgnąć po ten tytuł, zaintrygowane historią i entuzjastycznymi recenzjami.
W 2019 roku doczekaliśmy się serialu wyprodukowanego przez Netflix, w którym w rolę Geralta z Rivii wcielił się Henry Cavill. Po raz kolejny Wiedźmin udowodnił, że niesie ze sobą ponadczasowy przekaz i zachwyca zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszego sezonu (tu memy z reakcjami widzów na film) nie pozostało nic innego, jak tylko czekać na drugi. To dobry moment, by sięgnąć po serię książek Wiedźmin i dowiedzieć się, jaka historia leży u podstaw gry, serialu i ogólnoświatowego zachwytu Białym Wilkiem i jego przygodami.

Wiedźmin — jak czytać? I czy warto, gdy widziało się serial i grało w grę?

Jeśli polubiłeś świat przedstawiony w serialu lub w grze, seria książek powinna znaleźć się na Twojej półce! To absolutna podstawa dla miłośnika Wiedźmina - w końcu, od słowa pisanego wszystko się zaczęło. Opowiadania i powieści wykreowały niezwykły świat, który teraz zachwyca ludzi na całym świecie, a nawet sprawia, że chcą uczyć się języka polskiego, by poznać twórczość Andrzeja Sapkowskiego w oryginale. My możemy zrobić to od ręki - zamówić Wiedźmina w ulubionej księgarni lub wypożyczyć z biblioteki.
Wiedźmin, jak wiele powieści fantastycznych, liczy sobie kilka tomów. Kolejność czytania może być problematyczna dla laika, dlatego przedstawiamy odpowiedni porządek:
  • Ostatnie życzenie (opowiadania)
  • Miecz przeznaczenia (opowiadania)
  • Krew elfów (I tom powieści)
  • Czas pogardy (II tom)
  • Chrzest ognia (III tom)
  • Wieża jaskółki (IV tom)
  • Pani jeziora (V tom)
Ciekawym dodatkiem do tego cyklu z pewnością będzie Sezon burz, czyli uzupełnienie wiedźmińskiej historii, wydane w 2013 roku, a także Szpony i kły - zbiór opowiadań napisanych przez fanów.
Wiedźmin dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i w formie e-booków oraz znakomitych audiobooków. Ten ostatni format coraz częściej towarzyszy miłośnikom książek, którzy nie mają zbyt wiele czasu na czytanie - możemy wysłuchać opowieści o Geralcie z Rivii w czasie jazdy samochodem lub komunikacją miejską, podczas spacerów z psem lub gotowania. A jeśli stawiamy na tradycyjną, papierową wersję historii - mamy do wyboru kilka wydań oraz komiksy. Dzięki temu każdy znajdzie idealną wersję wiedźmińskich opowieści.

Oglądany: 28565x | Okejek: 67 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.08

03.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało