Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najdziksze newsy tygodnia – w radiu odbyła się dyskusja o tym, czy pierwszeństwo białych figur w szachach to już rasizm

65 914  
272   112  
Walka z rasizmem spadła nam jak z nieba, bo inaczej musielibyśmy zanudzać się informacjami z frontu walki z pandemią. Albo jeszcze gorzej – trzeba by było pisać o wyborach prezydenckich.

#1. Na trybunach stadionu piłkarskiego pojawił się karton z wizerunkiem Osamy bin Ladena

1841303e35702e41.jpg

W tych trudnych czasach każdy radzi sobie jak może. Kluby piłkarskie również odczuwają skutki pandemii i próbują im przeciwdziałać na swój sposób. Wobec zakazu wstępu na stadiony piłkarskie niektórzy kibice otrzymali w zastępstwie możliwość umieszczenia na trybunach stadionu kartonowych postaci, które miałyby imitować żywych ludzi podczas meczów piłkarskich. Większość pewnie wybrałaby swoją własną twarz, ale jeden z kibiców wolał oddać warte 25 funtów miejsce na stadionie angielskiej drużyny Leeds United jednemu z najbardziej znanych terrorystów naszych czasów. Karton z wizerunkiem Osamy bin Ladena został jednak zauważony w trakcie jednego z meczów, a później usunięty. Drużyna występująca na co dzień na drugim poziomie rozgrywkowym zobowiązała się przy okazji do ostrzejszego kontrolowania nadsyłanych przez kibiców zdjęć.

#2. Prawie jedna trzecia pakistańskich pilotów posiada sfałszowana licencję

1841304dbdbf3172.jpg

Ludzie, którzy mieliby chęć na lot liniami pakistańskich linii lotniczych, powinni zastanowić się dwa razy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tamtejszy pilot będzie posiadał podrobione uprawnienia do pilotowania samolotu. O sprawie poinformował pakistański minister lotnictwa, a jego słowa zostały potraktowane na tyle poważnie, że największe krajowe linie lotnicze Pakistan International Airlines przeprowadziły wewnętrzne postępowanie i zawiesiły wszystkich pilotów z licencją pochodzącą z wątpliwego źródła. Władze Pakistanu postanowiły walczyć z nieuczciwymi pilotami po katastrofie samolotu z 22 maja, w której pod Karaczi zginęło 97 osób.

#3. Sherlock Holmes to pozbawiony empatii cham, a jak spróbujesz przedstawić go jako troskliwego misiaczka, to szykuj się na sprawę w sądzie

18413055368c9563.jpg

Sherlock Holmes to kawał ch*ja i tak ma pozostać, a jak ktoś twierdzi inaczej, to naraża się na pozew ze strony towarzystwa opieki nad dziedzictwem Arthura Conana Doyle’a. Twórca postaci największego detektywa w historii literatury pozbawił swojego bohatera empatii i wylewności, co zdają się negować twórcy serialu „Enola Holmes”, opowiadającego o losach siostry słynnego detektywa, gdzie Holmes jawi się jako wcielenie uprzejmości i troski. Zdaniem prawników reprezentujących przedstawicieli Artura Conana Doyle’a stanowi to pogwałcenie praw autorskich pisarza. W związku z pozwem Netflix, autorka książki, na podstawie której nakręcono serial oraz wydawca książki będą musieli dowieść w sądzie, że prawnicy nie mają racji.

#4. NASA wyznaczyła nagrodę za pomoc w skonstruowaniu kosmicznej toalety

18413064c5a07074.jpg

35 tysięcy dolarów nagrody czeka na mózgowca, który pomoże opracować kosmiczny klozet. Amerykańska agencja kosmiczna planuje kolejną wyprawę na Księżyc w 2024 roku i musi do tego czasu zadbać o odpowiednie warunki sanitarne na lądowniku kosmicznym. Projektantów czeka większe wyzwanie niż dotychczas, ponieważ NASA zamierza złożyć zespół astronautów z mężczyzn i pierwszej kobiety, która poleci na Księżyc, zatem toaleta będzie musiała spełniać wymagania obojga płci. Ponadto projektant kosmicznego kibla musi rozwiązać kwestię nieprzyjemnych zapachów towarzyszących wizycie w ubikacji, a dodatkowe punkty zdobędzie, gdy toaleta umożliwi astronautom wymiotowanie bez konieczności zbliżania głowy do „muszli”.

#5. Firma L’Oreal usunie słowo „wybielający” z opakowań swoich produktów

18413074d88b4375.jpg

Czy może być coś gorszego niż słowo „biały” i wszystko, co się z nim kojarzy? Aktualna sytuacja na świecie pozwala wnioskować, że nie, bo białość to synonim zła, więc nie wolno marnować czasu, tylko należy jak najszybciej przystąpić do walki. Firma L’Oreal zamierza wesprzeć działania na froncie antyrasistowskim i w akcie wielkiej odwagi usunie słowa „wybielający”, „jasny” i „rozjaśniający” z opakowań produktów do skóry, bo zdaniem francuskiego producenta kosmetyków taki krok będzie stanowić „akt solidarności ze społecznością osób czarnoskórych oraz sprzeciw wobec nierówności”. Na podobny ruch zdecydowała się również firma Unilever, będąca właścicielem takich marek jak choćby Dove.

#6. Australijska rozgłośnia radiowa zastanawia się, czy szachy są rasistowskie, skoro białe figury zaczynają jako pierwsze

18413082c2a76eb6.jpg

„Znakomite wykorzystanie publicznych środków” – komentarz w tym duchu pojawiał się najczęściej pod wpisem na Facebooku Johna Adamsa. Były australijski szachista opisał sytuację, do której doszło z jego udziałem i udziałem przedstawicieli radia ABC Sydney. Ktoś w rozgłośni skontaktował się z Adamsem i zapytał, czy 38-latek nie chciałby wziąć udziału w dyskusji nt. rzekomego rasizmu w szachach, objawiającego się tym, że białe figury mają prawo pierwszego ruchu. Adams odmówił, a potem skomentował propozycję ABC Sydney między innymi taki słowami:
Zdumiewa mnie posiadana przez ABC Sydney chęć skupiania się na kompletnie nieistotnych tematach, gdy wokoło szaleje pandemia.
Internauci podzielili pogląd Adamsa i chętnie dawali temu upust w komentarzach.

#7. Pięć odcinków „South Parka” zostało zdjętych z HBO Max ze względu na obraźliwe treści

1841309ac0559117.png

Po odniesieniu zwycięstwa nad rasizmem poprzez usunięcie filmu „Przeminęło z wiatrem” z platformy HBO Max jej właściciel, firma WarnerMedia, nie schodzi ze zwycięskiej ścieżki. Wcześniej WarnerMedia dogodził czarnoskórym, a teraz zamierza pogłaskać muzułmanów i zadbać o ich uczucia podczas seansu serialu „Miasteczko South Park”. W ramach wartej około 500 milionów dolarów umowy z Comedy Central wszystkie odcinki serialu trafią na HBO Max. Wszystkie poza pięcioma, które przedstawiały proroka Mahometa w niekorzystnym świetle, a więc „Super Best Friends”, „200”, „201” oraz obie części „Cartoon Wars”. Zapowiedziano też, że fragmenty niektórych odcinków zostaną poddane cenzurze.

Skoro wszyscy tak sobie dogadzają, to i my dogodzimy tobie poprzednim odcinkiem newsów.

12

Oglądany: 65914x | Komentarzy: 112 | Okejek: 272 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.07

24.07

23.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało