Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCXLIX - Zdjęcie, które zmieniło oblicze AIDS

101 920  
472   108  
Dzisiaj opowiemy wam o 21. scenariuszu Siebera, który uznano za niedorzeczny, pokażemy wam pierwszą panią doktor z informatyki w USA oraz przedstawimy wam losy i "dokonania" jednego z najsłynniejszych polskich złodziei i speców od kiwania milicji z lat 80.

#1. Adolf Hitler z wizytą w jeszcze niemieckim Stettinie (Szczecinie) na Hakenterrasse (dzisiaj Wały Chrobrego), 12 czerwca 1938 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Steven Spielberg na planie filmu Szczęki, 1974 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Pancerz Brewstera - amerykańska zbroja z czasów I wojny światowej. Fotografia wykonana w latach 1917-1918.

Kliknij i zobacz więcej!

Inżynier Guy Otis Brewster z Dover w stanie New Jersey opracował rodzaj pancerza wraz z hełmem wykonane ze stali chromoniklowej. Spiczasty hełm został tak zaprojektowany, żeby opierał się na ramionach noszącego, osłaniając jego głowę, szyję oraz kark. Dzięki skórzanym pasom mógł być przypięty do pancerza osłaniającego tułów, klatkę piersiową oraz brzuch. Pancerz, którego krawędzie zostały zaokrąglone w celu uniknięcia zranienia użytkownika, składał się z jednej płyty, której obie połowy były odgięte w stronę ciała. Wewnątrz płyty znajdowały się małe płytki nakładające się na siebie.

Pancerz okazał się wytrzymały – używany przez Amerykanów karabin maszynowy Lewis strzelający nabojami .30-06 Springfield o prędkości wylotowej 820–900 m/s nie przebijał pancerza. Pomimo tych zalet, pancerz Brewstera nie wszedł do masowego użycia, bowiem był ciężki (18 kilogramów) i niewygodny w noszeniu.

#4. Brytyjscy żołnierze w Dublinie podczas Powstania Wielkanocnego, kwiecień 1916 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. 9 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej przetrzymywanych jako zakładnicy przez członków palestyńskiej organizacji terrorystycznej Czarny Wrzesień, 4 września 1972 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

4 września o godzinie 4:30 rano 8 terrorystów z Czarnego Września przedostało się na teren fatalnie pilnowanej przez ochronę niemiecką wioski olimpijskiej. Przy użyciu wcześniej skradzionych kluczy terroryści wdarli się do budynku znajdującego się przy Conollystrasse 31, gdzie rezydowała izraelska drużyna olimpijska. Podczas szamotaniny w momencie opanowywania budynku zginęło dwóch Izraelczyków, kilku udało się uciec. W efekcie dziewięciu członków drużyny olimpijskiej zostało związanych i przetrzymywanych jako zakładnicy.
Napastnicy zażądali wypuszczenia i bezpiecznej możliwości przedostania się do Egiptu dla 234 Palestyńczyków i innych niearabskich więźniów przetrzymywanych w Izraelu oraz dwóch niemieckich terrorystów przetrzymywanych w niemieckich więzieniach, Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof, założycieli niemieckiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF).

W kompletnie nieprzygotowanej akcji odbicia zakładników śmierć ponieśli wszyscy zakładnicy (w sumie zginęło 11 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej), pięciu terrorystów oraz jeden oficer niemieckiej policji. Jeszcze w lutym policyjny psycholog Georg Sieber nakreślił 26 najgorszych z możliwych scenariuszy, które mogły wydarzyć się w czasie igrzysk. Scenariusz 21. zakładał atak arabskich terrorystów na izraelskich sportowców, co zostało uznane przez niemieckich specjalistów bezpieczeństwa za niedorzeczne...

#6. Na planie zdjęciowym podczas produkcji filmu "Ben Hur", 1959 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. 19-letnia Charlize Theron, 1994 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Zjazd Przyjaciół Nowych Niemiec, amerykańskiej organizacji pronazistowskiej założonej w 1933 roku przez Heinza Spanknoebela, Madison Square Garden, Nowy Jork, 1934 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Rupert Grint, J. K. Rowling, Daniel Radcliffe i Emma Watson w Odeon Leicester Square na światowej premierze ekranizacji pierwszej części przygód Harry'ego Pottera: "Harry Potter i kamień filozoficzny", 4 listopada 2001 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Amerykański kawalerzysta przeskakuje na koniu nad stołem, przy którym siedzą jego koledzy z armii, 1909 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Jan Paweł II w nowiutkim Ferrari Mondial odwiedził miejscowość Maranello i znajdującą się tam fabrykę aut Ferrari, 4 czerwca 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Siostra Mary Kenneth Keller, pierwsza kobieta z doktoratem z informatyki w USA, 1965 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Niemcy wczytują się w plakaty wyborcze przed wyborami federalnymi, które odbyły się 20 maja 1928 roku. Wówczas to Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza zdobyła jeszcze zaledwie 2,6% (dokładnie 810127) głosów.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Albert Einstein, jego sekretarka Helena (z lewej) oraz córka Margaret (z prawej) składają tzw. przysięgę wierności (Oath of Allegiance) i stają się pełnoprawnymi obywatelami USA, 1 października 1940 roku. Cała trójka ubiegała się o obywatelstwo amerykańskie, ponieważ nie chcieli wracać do nazistowskich Niemiec.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Właściciel motelu Monson Motor Lodge próbuje wygonić z basenu nieproszonych gości, wlewając kwas solny do wody. St. Augustine, Floryda, 18 czerwca 1964 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

11 czerwca 1964 r. Martin Luther King chciał zjeść posiłek w restauracji motelu Monson Motor Lodge. Ponieważ właściciel motelu, James Brock, przeznaczył swój przybytek tylko dla białych, King został aresztowany na jego schodach. Z aresztu w St. Augustine napisał list do swego przyjaciela, rabina z New Jersey Israela Dresnera, przebywającego akurat w Savannah, z prośbą o pomoc i przybycie. Dresner wraz z grupą innych rabinów pojawił się przed motelem. Cała grupa oczywiście nie została również wpuszczona do motelu (Brock był zagorzałym baptystą), a więc uklękła i zaczęła się głośno modlić na parkingu samochodowym. Została szybko aresztowana przez policję, jednak korzystając z odwrócenia uwagi właściciela obiektu, grupa antyrasistów (zarówno białych, jak i czarnych) wskoczyła do basenu hotelowego, nominalnie przeznaczonego tylko dla białych (dwóch białych członków protestu było gośćmi hotelu i mieli klucze).

Wtedy to James Brock chwycił kanister z kwasem solnym (używanym przez jego pracowników do czyszczenia obiektu) i zaczął wlewać jego zawartość do wody, w której pływali protestujący. Jeden z nich, znający się na chemii, szybko zorientował się, że ilość kwasu którą dysponował Brock (2 galony, około 7,6 litra) nie stanowi zagrożenia - aby uspokoić swoich towarzyszy wziął łyk wody z basenu. To spowodowało, że pozostali oni na miejscu, wzmagając jedynie ich wściekłość. Wówczas policjant Henry Billitz wskoczył do basenu w celu aresztowania demonstrantów. Zdjęcia Brocka i Billitza obiegły nagłówki wszystkich amerykańskich gazet i stały się ikoną protestów gorącego lata 1964 r.

#16. Pasażerowie oczekujący na swoje połączenie w poczekalni na stacji Waterloo mogli oglądać pierwsze programy nadawane przez brytyjską telewizję, Londyn, 1936 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Zrozpaczony ojciec przytula swojego umierającego na AIDS syna, Davida Kirby'ego, Ohio, 1990 rok. Autorka: Therese Frare.

Kliknij i zobacz więcej!

Zdjęcie to ukazało się na pierwszej stronie magazynu Life w listopadzie 1990 roku. Jest uznawane za "zdjęcie, które zmieniło oblicze AIDS". Dzięki tej fotografii jej autorka zdobyła 2. miejsce w konkursie zorganizowanym przez World Photo Press.

#18. Japoński aktor Haruo Nakajima w kostiumie Godzilli podczas przerwy na herbatkę, 1954 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Reklama grzejnika, RFN, 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Zdzisław Najmrodzki ps. Saszłyk (w środku, z wąsami) podczas procesu we wrześniu 1990 roku w Krakowie.

Kliknij i zobacz więcej!

Był najsłynniejszym złodziejem i uciekinierem epoki PRL. Jak obliczono, ukradł ponad 100 polonezów i włamał się podobno do 70 Peweksów. Włamywał się wyłącznie do Peweksów i kradł ekskluzywne dżinsy, czekoladę czy sprzęty AGD. W końcu wpadł w ręce milicji. Gdy zabrali go do aresztu, obezwładnił funkcjonariusza, zabrał mu mundur i wyszedł z komisariatu. Milicja zorganizowała następne poszukiwania, znów go złapali, a ten po raz kolejny im umknął, obnażając nieudolność ówczesnych służb. Z rąk funkcjonariuszy wymykał się 29 razy (!). Najbardziej spektakularna była jego ucieczka podkopem ze spacerniaka w areszcie śledczym w Gliwicach we wrześniu 1989 roku. W celi pozostawił do naczelnika aresztu list, w którym podziękował mu za gościnę. Podczas procesu w 1990 roku w obawie przed ucieczką z gmachu sądu, Najmrodzkiego konwojował specjalny oddział komandosów.

W 1994 r. prezydent Lech Wałęsa ułaskawił złodzieja jako w pełni zresocjalizowanego. Najmrodzki zarzekał się wówczas, że nigdy nic nie ukradnie w nowej Polsce, zajmie się biznesem, a może rolnictwem. Rzekomo zgodził się być doradcą policji w walce z mafią samochodową. Najmrodzki zginął 1 września 1995 r. w wypadku samochodowym, kiedy to brawurowo prowadzone przez niego skradzione BMW wpadło w poślizg i uderzyło w jadący z przeciwka samochód ciężarowy LIAZ. Razem z nim zginęli dwaj synowie jego przyjaciela (mieli 12 i 14 lat).

Dla zainteresowanych: 29 stycznia 2021 roku ma odbyć się premiera filmu Najmro. Kocha, kradnie, szanuje.

W poprzedniej części
1

Oglądany: 101920x | Komentarzy: 108 | Okejek: 472 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.02

19.02

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało