Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

TROCHĘ gier komputerowych jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Za to może pomóc

97 256  
286   72  
Granie w gry komputerowe nie jest uważane za szczególnie ambitne zajęcie. Udowodniono jednak, że granie jest bardzo korzystne chociażby w przypadku chirurgów, którym pomaga wypracować precyzję oraz refleks. Dzisiaj więc o zaletach „e-sportu” (także tego w pełni amatorskiego).

#1. Granie służy dzieciom

1837524c963901a1.jpg

Granie w gry powoduje, że dzieci są bardziej zamknięte w sobie, unikają kontaktu ze znajomymi, a w konsekwencji stają się też mniej szczęśliwe? Wygląda na to, że niekoniecznie. Badania pokazały przede wszystkim, że związek pomiędzy grami komputerowymi a problemami z dziecięcym zachowaniem jest niewielki. I w jedną, i w drugą stronę. Co więcej, doszukano się nawet pozytywnych skutków spędzania na grach około godziny dziennie. Mowa o bardziej radosnym nastawieniu, mniejszej nadaktywności czy nawet większej skłonności do socjalizowania się (w porównaniu do dzieci niegrających w ogóle).


#2. Szybsze podejmowanie decyzji

1837525b28cf5c02.jpg

Dzięki graniu w gry komputerowe mózg przyzwyczaja się do podejmowania szybszych i lepszych decyzji. Gracze z czasem stają się coraz bardziej wyczuleni na nawet niewielkie sygnały dźwiękowe czy wizualne, przez co lepiej radzą sobie chociażby za kierownicą. Osobom mającym styczność z grami komputerowymi łatwiej przychodzi wykonywanie kilku czynności jednocześnie – co powoduje, chociażby, że nagłe znalezienie się na ruchliwym skrzyżowaniu w obcym mieście przestaje stanowić problem nie do pokonania. Jak wyraźne są różnice? Przykładowo, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, gracze są w stanie robić to nawet 25% szybciej niż ich niegrający rówieśnicy. Co istotne, wraz z przyspieszeniem podejmowania decyzji nie pogarsza się ich trafność.


#3. Świadome śnienie

18375260559e4a03.jpg

Świadome sny, czyli takie, podczas których śniący jest w stanie kontrolować poczynania ich bohaterów, a także w pewnym stopniu i otoczenie, interesujące są z wielu różnych względów. W psychologii zjawisko to wykorzystywane bywa w celach terapeutycznych – na przykład do analizowania i zwalczania koszmarów, lęków czy fobii. Świadomych snów nie jest jednak wcale tak łatwo doświadczyć – jedni mają do tego większe predyspozycje, inni mniejsze. Zauważono natomiast, że łatwiej o to w przypadku graczy przyzwyczajonych do poruszania się w sztucznie wykreowanym świecie fikcji.


#4. Tetris zamiast seksu

1837527771b6abb4.jpg

W wielu przypadkach uzależnienia oraz kompulsywne zachcianki – zanim fizyczne – mają podłoża psychologiczne. Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o to, aby dostarczyć bodziec, który zadowoli mózg. Badania pokazują jednak, że nierzadko mózgowi zależy po prostu na zajęciu się, nieistotne czym. Dlatego wystarczy jakiekolwiek inne zajęcie, aby ograniczyć iluzoryczną w danym momencie „potrzebę” seksu, używek czy jedzenia. Eksperyment przeprowadzony na ponad 30 studentach dowiódł, że… wystarczy np. partyjka Tetrisa, by znacząco ograniczyć skłonność do ulegania innym zachciankom.


#5. Zdrowie pań

18375285d1ebf4e5.jpg

Skoro już mowa o seksie, gry komputerowe wcale go nie wykluczają. Przynajmniej jeśli chodzi o panie… Badania pokazały, że kobiety grające w gry są bardziej zadowolone z życia, a także częściej uprawiają seks. Czy potwierdzenie znajdują stereotypy, z których wynika, że przeciętny gracz to osoba nieszczególnie o siebie dbająca? Wręcz przeciwnie – „gamerki” chętniej uprawiają też klasyczne analogowe sporty i ćwiczą na siłowniach. Deklarują też większe zadowolenie z relacji z partnerem niż kobiety stroniące od gier.


#6. Lepszy wzrok

18375294b742fd76.jpg

Ta zaleta wydaje się paradoksalna, ponieważ pokutuje wcale nie nieuzasadnione przekonanie, że przedłużające się wpatrywanie w ekran oczom nie służy. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach może nawet pomóc. Wszystko przez to, że gry wymagają dużej aktywności, ruchu oczu – chodzi przecież o to, by dostrzegać rzeczy pojawiające się na ekranie i odpowiednio na nie reagować. A to z kolei służy walce, chociażby z zaćmą. Pierwsze badania wykazały istotną poprawę widzenia u cierpiących na zaćmę osób (w wieku 19-31 lat), którym polecono 40 godzin miesięcznie tzw. strzelanek.


#7. Odwrócenie uwagi

18375300b09ecbf7.jpg

Prawda, że gry – stosowane w nadmiarze – potrafią przesłonić człowiekowi znaczną część rzeczywistości. Nie w każdej sytuacji jest to jednak coś złego. Zdarza się, że zajęcie myśli i odwrócenie uwagi stają się szczególnie korzystne, jak wkrótce po przeżyciu jakiegoś trudnego doświadczenia. Koncentracja na innej czynności powoduje, że mózg w mniejszym stopniu analizuje doświadczenie, co z kolei redukuje ryzyko wytworzenia traumatycznych wspomnień czy związanych z nimi późniejszych skłonności do popadania w depresję. Która z gier sprawdza się w tym zastosowaniu najlepiej? Ponownie – wspominany już Tetris.

6

Oglądany: 97256x | Komentarzy: 72 | Okejek: 286 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.09

26.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało