Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dziwne zwierzęta, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć III

60 391  
254   54  
Naukowcy nie ukrywają, że wielu przedstawicieli świata zwierząt wciąż nie jest nam znanych. Jednak nawet wśród tych, z którymi już zdążyliśmy się zaznajomić, trafiają się takie, które budzą powszechne zdziwienie. Dzisiaj poznamy kilka z nich.

#1. Macropinna microstoma

Macropinna microstoma to gatunek ryby głębinowej, która jest jedynym przedstawicielem rodziny Macropinna. Ryba charakteryzuje się wyspecjalizowanym narządem wzroku - posiada cylindryczne oczy umieszczone w specjalnej osłonie na szczycie głowy. Ryba jest w stanie zmieniać ich pozycję z poziomej na pionową, dzięki czemu może obserwować to, co jest przed i nad nią.

#2. Szklenicowate

W zasadzie nie jest to jeden konkretny gatunek, a cała rodzina płazów z rzędu bezogonowych. Żyją głównie w Ameryce Południowej, a charakteryzują się tym, że skóra na ich brzuchu jest przezroczysta, dzięki czemu można obserwować, co zwierzę ma w środku.

#3. Fossa madagaskarska

Ni to pies, ni to kot, ni to wydra... to po prostu fossa madagaskarska. Występuje - jak sama nazwa wskazuje - na Madagaskarze. Jest to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych i zarazem jedyny przedstawiciel rodzaju Cryptoprocta.

#4. Jelonek czubaty

Na pierwszy rzut oka to zwierzę może wydawać się nawet słodkie, z tym swoim uroczym czubem na środku głowy. Kiedy jednak przyjrzymy mu się lepiej, zauważymy potężne kły wystające z pyska. Ta cecha występuje jednak tylko u samców (podobnie zresztą jak czubek). Zwierzęta osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary, występują w Chinach, a ich populacja stale maleje. W tej chwili są już bliskie zagrożenia.

#5. Pławikonik australijski

Zwierzęta te - jak sama nazwa wskazuje - występują głównie u wybrzeży Australii (konkretnie Australii południowej i zachodniej). Pławikonik to ryba z rodziny igliczniowatych, która zdecydowanie wyróżnia się swoim charakterystycznym wyglądem. Dosłowne tłumaczenie nazwy tego stworzenia z języka angielskiego to "liściasty morski smok" - co chyba całkiem nieźle oddaje jego niezwykłą naturę.

#6. Dikdik

Dikdik to kolejny niezwykły przedstawiciel ssaków kopytnych na tej liście. Zwierzę wyróżnia się głównie swoimi niewielkimi rozmiarami. Jego wzrost (w kłębie) wynosi od 30 do 40 cm w przypadku dorosłych osobników, a waga waha się od 3 do 5 kg. Nie dajcie się jednak oszukać. Dikdik jest niesamowicie szybki. Zwierzę rozwija prędkość do 42 km/h, dzięki czemu jest w stanie uciec niektórym drapieżnikom. Na końcu należy zaznaczyć, iż dikdik to nie gatunek, a rodzaj ssaka kopytnego występujący w Afryce.

#7. Halitrephes

Halitrephes to gatunek stułbiopława głębinowego z rodziny Halicreatidae. Te galaretowate stworzenia żyją na dużych głębokościach. Ostatnio natrafiono na ich przedstawicieli na 1400 metrach pod powierzchnią wody w okolicach archipelagu Revillagigedo u wybrzeży Półwyspu Baja California w Meksyku.

#8. Charidotella sexpunctata

Charidotella sexpunctata to gatunek z rodziny stonkowatych. Wyróżnia go przede wszystkim jego niezwykły wygląd, który nadaje przezroczysta powłoka, pod którą skrywa się złoty pancerz. Przedstawicieli tego gatunku można znaleźć na terenie obydwu Ameryk.

#9. Puklerzniczek karłowaty

Puklerzniczek karłowaty to - jak można wywnioskować z nazwy - najmniejszy ze wszystkich pancernikowatych. Można go znaleźć na terenie Argentyny, a jego długość wynosi zaledwie od 9 do 11,5 cm przy wadze 120 g.

#10. Okapi leśne

Okapi leśne to jedyny przedstawiciel rodzaju Okapia na świecie. Zamieszkuje centralną Afrykę i mimo swojego pręgowanego futra, znacznie bliżej mu do żyrafy. Należy on bowiem do rodziny żyrafowatych.

#11. Paku

Paku może nie jest aż tak bardzo nieznane, jak inne zwierzęta zaprezentowane dzisiaj. Swego czasu było o nim dość głośno, za sprawą jego - jak to niektórzy określali - "ludzkich zębów". Paku to ogólna nazwa odnosząca się do kilku gatunków wszystkożernych ryb zamieszkujących Amerykę Południową. Preferują słodkie wody i są bardzo blisko spokrewnione z piraniami.

#12. Gobi jerboa

Gobi jerboa to dość niezwykły gryzoń. Zamieszkuje on umiarkowane użytki zielone oraz tereny pustynne w Chinach i Mongolii. Gryzoń wyróżnia się przede wszystkim swoimi tylnymi łapami, które umożliwiają mu szybki bieg oraz dalekie skoki, co znacznie ułatwia ucieczkę przed drapieżnikami.

#13. Gębal cejloński

Gębal cejloński wygląda równie dziwnie, jak się nazywa. Występuje w południowych rejonach Indii oraz na Sri Lance. Gębal wiedzie życie nocnego łowcy. Jego upierzenie przypomina z wyglądu suche liście, dzięki czemu gębal może łatwo ukryć się między gałęziami i przyczaić na potencjalną ofiarę.

#14. Rokselana

Rokselana to rodzaj ssaka z rodziny koczkodanowatych. Należy do niego kilka gatunków, a wyróżniają się one przede wszystkim brakiem nosa (a przynajmniej jego zewnętrznej części). Z wyglądu przypominają nieco Voldemorta z Harry'ego Pottera. Te niewielkie małpki występują na terenie Azji.

#15. Żaba purpurowa

Żaba purpurowa występuje w południowych Indiach i nazywana jest również żabą świnionosą (ze względu na swój charakterystyczny kształt nosa).

W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 60391x | Komentarzy: 54 | Okejek: 254 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało