Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Niesamowite i często wciąż niewyjaśnione rzeczy znalezione na świecie

86 291  
335   55  
Biorąc pod uwagę, jaką obecnie dysponujemy technologią, aż dziwnie pomyśleć sobie, że na Ziemi wciąż jest mnóstwo rzeczy, których nie odkryliśmy, albo nie jesteśmy w stanie racjonalnie wytłumaczyć ich pochodzenia, przeznaczenia itp. Okazuje się, że jest jeszcze sporo takich rzeczy, a kilka z nich poznamy dzisiaj.

#1. Sacsayhuamán

Sacsayhuamán jest kompleksem inkaskich kamiennych murów wzniesionych w pobliżu miasta Cuzco w Peru około 1100 roku. Znajdują się one na wysokości 3600 m n.p.m., a w 1983 roku trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie byłoby w nich pewnie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że są one tak doskonale do siebie dopasowane, że trzymają się kupy bez żadnej zaprawy - a to robi naprawdę potężne wrażenie.

#2. Jaskinie Longyou

Jaskinie Longyou to kompleks 24 jaskiń ze sztucznego piaskowca zlokalizowanych na wzgórzu Fenghuang w hrabstwie Longyou w Chinach. Odkryto je w 1992 roku i szacuje się, że liczą sobie już ponad 2000 lat. W całej historii Chin nie wspomniano o nich ani razu. Nikt więc nie wie, kto je wybudował, ani tym bardziej po co. Te kwestie wciąż stanowią wielką tajemnicę.

#3. Manuskrypt Wojnicza

Manuskrypt Wojnicza to pergaminowa księga w skórzanej oprawie, na którą pierwotnie składało się 136 dwustronnie zapisanych kart. Manuskrypt pokryty jest rysunkami i wykresami oraz niezrozumiałym pismem i stanowi jedną wielką zagadkę dla kryptografów z całego świata. Ustalono, że powstał prawdopodobnie w XV wieku we Włoszech. Niestety na jego temat nie wiadomo nic więcej. Od momentu jego odkrycia w 1912 roku pracowało nad nim już wiele tęgich głów, jednak każdy bezradnie rozkładał ręce.

#4. Brama Słońca

Brama Słońca to monolit wyrzeźbiony na kształt bramy lub łuku przez andyjską cywilizację zamieszkującą niegdyś tereny Boliwii - Tiwanaku. Rzeźba znajduje się w Tiahuanaco w okolicach jeziora Titicaca w Andach. Szacuje się, że brama powstała około 500 - 950 roku naszej ery. Bramę zdobią piękne i skomplikowane rzeźby, a niektórzy uważają nawet, że są one związane z wczesną formą astronomii. Kiedy brama została odkryta w XIX wieku, przewrócono ją, przez co powstało potężne pęknięcie. Dziś stoi w miejscu, w którym ją znaleziono i została złożona do kupy. Wiele osób uważa jednak, że pierwotnie znajdowała się ona gdzie indziej.

#5. Göbekli Tepe

Göbekli Tepe to stanowisko archeologiczne w południowo-wschodniej Turcji, w bezpośrednim sąsiedztwie wioski kurdyjskiej Xirabreşk. Kryje ono pozostałości prehistorycznego sanktuarium. Szacuje się, że miejsce to zostało zbudowane około 10 tys. lat p.n.e., a porzucono je 2 tys. lat później. Na obiekt składa się ponad 200 filarów, a każdy z nich waży ponad 10 ton. W miejscu wykopalisk pozostało jeszcze wiele do odkrycia, a całe to miejsce okryte jest mgłą tajemnicy.

#6. Monumenty Yonaguni

Monumenty Yonaguni to podwodne struktury kamienne odkryte w 1985 roku przez żądnego przygód nurka. Poszukiwał on ponoć nowych miejsc do obserwacji rekinów. Całe to kamienne miasto leży u wybrzeży Yonaguni w Japonii. W całym tym miejscu najdziwniejsze jest to, że do dzisiaj nie wiadomo, czy to miejsce zostało stworzone przez naturę, czy przez człowieka. Jedno twierdzą, że tak ostre kształty nie mogły być dziełem przypadku, inni z kolei twierdzą, że prądy morskie mogły dokonać czegoś takiego.

#7. L’Anse aux Meadows

L’Anse aux Meadows to stanowisko archeologiczne znajdujące się na północnym krańcu Nowej Fundlandii w Kanadzie, gdzie w 1960 roku zostały znalezione pozostałości osady... wikingów. Całość datowana jest na około 1000 roku naszej ery i stanowi jedyny dowód nordyckiego osadnictwa tak bardzo oddalonego od rodzimych ziem. Dziś obszar ten stanowią głównie porośnięte trawą łąki, jednak kiedyś mogło rosnąć tu mnóstwo drzew, które stanowiły doskonały materiał do budowy łodzi i domów.

#8. Tunele z epoki kamienia

To cała potężna sieć tuneli z epoki kamienia, która pierwotnie rozciągała się od Szkocji aż po Turcję.

Pozostałości budowli, które wciąż zachowały się przy szczątkach niektórych osad z tamtej epoki, zaskakują ekspertów od lat i dla wielu z nich stanowią wielką zagadkę. Nikt tak naprawdę nie wie, jak ludzie, żyjący w tamtych czasach, byli w stanie stworzyć tak ogromną i skomplikowaną sieć tuneli.

#9. Mohendżo-Daro

Mohendżo-Daro to osada protomiejska w pobliżu brzegu Indusu, leżąca obecnie na terenie Pakistanu. Odkryto ją w latach 20. ubiegłego stulecia i szacuje się, że została ona zbudowana około 2500 roku p.n.e. Mówi się, że zamieszkiwało ją około 40 000 osób, co jak na tamte czasy stanowiło naprawdę imponujący wynik. Całość jest niezwykle złożona i zaawansowana. Osada posiada doskonale zaplanowaną sieć dróg i domów, a także system kanalizacyjny.

#10. Niedokończony obelisk

Niedokończony obelisk jest największym znanym, starożytnym obeliskiem, a znajduje się on w północnym regionie kamieniołomów starożytnego Egiptu w Asuanie. To miejsce doskonale pokazuje zresztą, jak w tamtych czasach tworzono tak wielkie obeliski. Nie został on jednak nigdy dokończony przez pęknięcie, które musiało powstać w trakcie jego obróbki.

#11. Kamienne kule z Kostaryki

Kamienne kule z Kostaryki to monolityczne rzeźby w kształcie kul wykonane oczywiście przez człowieka i znajdujące się - jak sama nazwa wskazuje - w Kostaryce. Mają one średnicę od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów, a lokalni mieszkańcy nazywają je "Las bolas", co oznacza po prostu "kule". Na terenie całego kraju znajduje się ich ponad 300 i do dzisiaj nie wiadomo, do czego mogły służyć. Najlepszym wytłumaczeniem jest to, że wyznaczały one ścieżki do domów największych wodzów zamieszkujących kraj.
20

Oglądany: 86291x | Komentarzy: 55 | Okejek: 335 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało