Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCXLIII - Ewa została wrobiona!

68 951  
421   68  
W dzisiejszych "Zatrzymanych w kadrze" między innymi uroczy włoski piknik, kot z nietypowym upodobaniem oraz pech kaskadera.

#1. Adrian i Arthur Conan Doyle, 1930 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Urodzony w listopadzie 1910 roku Adrian był najmłodszym synem pisarza i jego drugiej żony Jean. Adrian próbował iść w ślady ojca i zająć się twórczością literacką, jednak bardziej zasłynął jako playboy i rajdowiec.

#2. Piknik w Turynie. Włochy, lipiec 1957 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Odświętne dekoracje na ulicy Gorkiego. Moskwa, ZSRR, 1 maja 1969 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Mieszkaniec Baku usuwa siekierą wizerunek Lenina, 21 września 1991 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Młody nieznany hiszpański aktor Juan Moreno y Herrera Jiménez.

Kliknij i zobacz więcej!

Ten inteligentny młody człowiek w okularach to aktor Jean Reno, Hiszpan urodzony w Casablance, w Maroku. Jego rodzice uciekli tam przed reżimem Franco. Aby uzyskać obywatelstwo francuskie, zaciągnął się do armii francuskiej w wieku 17 lat.

#6. Las Vegas, 1947 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. „Kochał kukurydzę, gdy był małym kotkiem, a teraz jego codzienną normą są dwie kolby”. Fot. Allan Grant dla Life Magazine, USA, czerwiec 1951 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Właścicielka kota, Dorothy Brinn, opisywała swojego kota Nippera jako „najzwyklejszego kota, który nie jest w stanie oprzeć się kukurydzy gotowanej we wrzącym oleju”.

#8. Christer Petersson po wyjściu na wolność, 1989 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1986 roku nieznana osoba zabiła szwedzkiego premiera Olofa Palmego. W 1988 roku za to zabójstwo usłyszał wyrok dożywocia alkoholik i narkoman Christer Petersson. Rok później, po apelacji, Petersson został zwolniony z powodu braku dowodów.

#9. Chiński miliarder Liu Han po odczytaniu mu wyroku śmierci, 9 lutego 2015 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Liu Han był chińskim miliarderem, byłym przewodniczącym konglomeratu Hanlong Group, zajmującym się wytwarzaniem energii i wydobyciem. Jego aktywa zostały oficjalnie wycenione na 40 miliardów juanów. Został skazany między innymi za morderstwo i kierowanie gangiem w stylu mafijnym i stracony w lutym 2015 r.

#10. Uczestniczki pierwszego konkursu Miss World, Londyn, 1951 r. Fot. Edward Miller

Kliknij i zobacz więcej!

Zwyciężyła Kerstin "Kiki" Håkansson ze Szwecji (stoi w centrum zdjęcia).

#11. Fotograf Manuel Litran ułożył na torze Magny-Cours 140 psów uśmierconych w ciągu zaledwie dwóch dni. Francja, 1980 r.

Kliknij i zobacz więcej!

140 psów poddanych eutanazji w Towarzystwie Ochrony Zwierząt zostało wyłożonych na drodze Magny-Cours.
Właściciele skazali swoje zwierzęta na śmierć, ponieważ nie znaleźli nikogo, kto mógłby zająć się zwierzakami, gdy oni wyjadą na wakacje! Dla właścicieli tych psów wakacje były ważniejsze niż zwierzęta domowe.
Na prośbę fotografa na torze prowadzącym do nadmorskiego kurortu rozłożono 140 psów uśmierconych w ciągu zaledwie dwóch dni!

#12. Japońscy piloci, którzy brali udział w ataku na Pearl Harbor w dniu 07.12.1941

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Feministki z transparentem „Ewa została wrobiona”, USA, Nowy Jork, 1970 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Oczywiste odniesienie do grzechu pierworodnego, kiedy to Ewa po raz pierwszy uległa pokusie węża kusiciela (Szatana) i skosztowała zakazanego owocu. Tak oto cień pierwszej grzesznicy padł na wszystkie kobiety w kulturze chrześcijańskiej.

#14. Kobieta zakłada psu maskę, aby chronić go przed smogiem, Londyn, 1953 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Zdjęcie grupowe więźniów, mormonów skazanych za poligamię, Utah, ok. 1889 r.

Kliknij i zobacz więcej!

23 marca 1882 roku został podpisany Edmunds Act, który definiował poligamię jako przestępstwo. Do więzienia trafiło koło 1300 mężczyzn, kobiety oszczędzono.

#16. Zamieszki, Tokio, 1960 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Od końca lat 50. XX wieku w Japonii dochodziło do masowych protestów grup studenckich. Najbardziej liczną i zorganizowaną grupą była Zengakuren, która powstała pod koniec lat 40. XX wieku jako skrajnie lewicowa liga anarchistycznych działaczy studenckich. Głównym żądaniem protestów było zamknięcie amerykańskich baz wojskowych.

#17. Kaskader Todd Green leci na spotkanie ze śmiercią, spadając ze skrzydła samolotu z wysokości 60 m. Wykonywał trudną sztuczkę - miał przesiąść się ze skrzydła samolotu na helikopter podczas pokazów lotniczych w Harrison Township w pobliżu Detroit, USA, 21 sierpnia 2011 r. Fot. David Angell

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Charles de Gaulle wraca do Paryża po swoim nagłym wyjeździe do Niemiec Zachodnich podczas niepokojów w 1968 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Na nową okładkę czasopisma Vogue Portugalia trafiło zdjęcie, dla którego inspiracją było zdjęcie wykonane w 1936 roku podczas epidemii grypy.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Ich dwoje i ta trzecia: Janek, Marusia i Lidka, czyli Janusz Gajos, Pola Raksa i Małgorzata Niemirska na planie serialu "Czterej pancerni i pies", lata 60. XX w.

Kliknij i zobacz więcej!

Dorosłego Szarika zagrały trzy psy rasy owczarek niemiecki: Trymer, Spik i Atak. Uważni widzowie mogli też zauważyć, że w pierwszym odcinku rolę Szarika jako szczeniaka zagrał jamnik, a rolę matki Szarika - pies, a nie suka.

Trymer był psem policyjnym i tak naprawdę niespecjalnie poważał swojego właściciela ekranowego Janusza Gajosa, więc aby np. pies polizał Janka, trzeba było posmarować aktora koglem-moglem.

Aktor Janusz Gajos prawie zginął podczas kręcenia filmu. W czasie przerwy zdrzemnął się, a kierowca ciężarówki, który nie zauważył aktora, najechał na Gajosa. Skończyło się złamaniem miednicy. Trzeba było jednak wprowadzić zmiany w scenariuszu, dodać sceny szpitalne, a ponadto w kilku odcinkach Janka grał dubler, więc pokazywano go tylko z tyłu.

Rolę czołgu „odegrało” kilka różnych czołgów. Jeden z nich z numerem 102 i napisem Rudy był przechowywany w Muzeum Motoryzacji i Techniki pod Warszawą, inny aktor czołgowy trafił do Muzeum Broni Pancernej w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu.

Przydomek Szarik, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie pochodzi od polskiego słowa szary. Jest to rosyjski przydomek („Kuleczka), który otrzymał pies „rosyjski”, ponieważ Szarik urodził się na Dalekim Wschodzie.

Wielu widzów wierzyło, że Janek i Marusia mieli romans, zasypywali Polę Raksę pytaniami o Gajosa i byli bardzo zaskoczeni widząc ją z innym mężczyzną - jej mężem Andrzejem Kostenko.

Autor książki o czterech czołgistach, Janusz Przymanowski, zagrał w serialu epizodyczną rolę fotografa.

Eksponat w postaci psa Trymera grającego Szarika znajduje się w „Zakładzie Kynologii Policyjnej” Centrum Szkolenia Policji w miejscowości Sułkowice.

<<< W poprzednim odcinku

7

Oglądany: 68951x | Komentarzy: 68 | Okejek: 421 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

08.12

07.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało