Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

32 klasyczne filmy, które po prostu trzeba obejrzeć

151 458  
676   168  
Jeżeli nudzi Ci się podczas kwarantanny, a nie widziałeś któregokolwiek z tych filmów, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Filmy z poniższej listy mają co najmniej 10 lat, a ich wybór jest subiektywny.

#1. Narzeczona dla księcia (The Princess Bride - 1987)

Film dla całej rodziny. Wzrusza i śmieszy. I gra w nim porucznik Columbo.

#2. Czy leci z nami pilot? (Airplane! - 1980)

Półtorej godziny doskonałej zabawy. Jedna z lepszych komedii, jakie nakręcono.

#3. Forrest Gump (1994)

Doskonała rola Toma Hanksa (nagrodzona Oscarem) oraz 5 innych Oscarów dla tego filmu stanowią wystarczającą rekomendację.

#4. Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption - 1994)

Nadzieja nigdy nie umiera. I wiara w lepsze jutro. Nawet jeśli zostałeś wrobiony w morderstwo, a w więzieniu na początku nie jest łatwo. No i ten niesamowity Morgan Freeman. Na motywach powieści Stephena Kinga.

#5. Lista Schindlera (Schindler's List - 1993)

Steven Spielberg powiedział, że to najważniejszy film w jego życiu. Lepszej rekomendacji nie potrzeba.

#6. Spirited Away: W krainie Bogów (千と千尋の神隠し - 2001)

Ale jak to? Anime tutaj? A i owszem. Bo ten film pokazuje, że anime to nie tylko seksowne dziewczyny z wielkimi oczami. Anime to sztuka. W 2003 roku film zdobył Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany.

#7. Dwunastu gniewnych ludzi (12 angry men - 1957)

Dwunastu przysięgłych ma wydać werdykt w sprawie morderstwa. Werdykt musi być jednomyślny. Ale u jednego z nich zaczynają się pojawiać wątpliwości co do winy oskarżonego. Wątpliwościami zaczyna się dzielić z pozostałymi. Jeden przeciwko wszystkim? Co znaczy głos jednego pośród tłumu? Genialne kino.

#8. Zielona mila (The Green Mile - 1999)

I kolejny film nakręcony na podstawie opowiadania Stephena Kinga. I kolejny z akcją w więzieniu. I w kolejnym z niesłusznie skazanym człowiekiem. I kolejny naprawdę mocno wzruszający.

#9. Więzień nienawiści (American History X - 1998)

Starszy brat o imieniu Derek wychodzi z więzienia, w którym siedział za morderstwo na tle rasowym. Zostaje hucznie przywitany przez nazistów, a także przez młodszego brata, który widzi w nim idola. Derek zdaje sobie sprawę, że jest odpowiedzialny za swojego brata i zaczyna mu tłumaczyć, że nienawiść do niczego nie prowadzi...

#10. Człowiek na torze (1956)

Pod kołami pociągu ginie maszynista Orzechowski. Zbiera się specjalna komisja, która ma ustalić przyczyny wypadku. W trakcie filmu poznajemy życie Orzechowskiego, oraz jego niesłuszne usunięcie z pracy na kolei pod urojonym zarzutem sabotowania nowych metod pracy. Jeżeli kochasz parowozy, lubisz starą kolej, to ten film jest pozycją obowiązkową. Doskonała gra aktorska i rewelacyjny scenariusz. Nie wiadomo kiedy film z socjalistycznego propagandowca przeistacza się w kino psychologiczne. I niesamowicie wciąga. Arcydzieło w reżyserii Andrzeja Munka.

#11. Amelia (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain - 2001)

Historia dziewczyny, która wychowywana była w izolacji, a rodzice nie poświęcali jej za dużo czasu. Dziewczyna podjęła pracę jako kelnerka i wynajęła mieszkanie, w którym odnalazła tajemnicze pudełko... I tu się wszystko tak naprawdę zaczyna.

#12. Miasto Boga (Cidade de Deus - 2002)

Po tym filmie zrozumiesz, że pomimo tego, co się w Twoim życiu złego przytrafiło, nadal jesteś szczęśliwcem!

#13. Grobowiec świetlików (火垂るの墓 - 1988)

Nie, to nie bajka. To naprawdę wstrząsająca opowieść o losach rodzeństwa (brata i siostry) podczas II wojny światowej. Film powstał na podstawie opowiadania autorstwa Akiyuki Nosakiego, bazującego na jego wspomnieniach z czasów II wojny światowej.

#14. Monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail - 1975)

Angielski humor w najlepszym wydaniu! Pierwszy film fabularny stworzony przez grupę Monty Pythona. Jej członkowie zarówno odgrywają główne role w filmie, jak i są też twórcami scenariusza filmu. A fabuła? Król Artur i rycerze okrągłego stołu szukają Świętego Graala. Proste? No pewnie. Ale jak do tego scenariusza dorzuci się geniusz Monty Pythona, to mamy mieszankę wybuchową.

#15. Odlot (Up - 2009)

Klasyczna już animacja ze studia Pixar. Opowiada o przyjaźni pomiędzy starszym człowiekiem a pyzatym harcerzykiem. Przy okazji pokazując przemianę starszego pana.

#16. Requiem dla snu (Requiem for a Dream - 2000)

Pamiętam, jak ten film mnie wstrząsnął. Po jego obejrzeniu czułem się, jakbym dostał bejsbolem przez głowę. Czworo bohaterów, którzy mają swoje marzenia, ucieka od codziennych trosk stosując używki i popadając w uzależnienie i samozniszczenie. A końcowa scena kładzie na łopatki.

#17. Znachor (1981)

Film o miłości, zapomnieniu i chęci niesienia darmowej pomocy wszystkim ludziom. No i scena w sądzie, gdzie Dobraniecki rozpoznaje kim jest znachor...

#18. Życie jest piękne (La vita è bella - 1997)

Ojciec próbujący ochronić syna przed okropnościami obozu koncentracyjnego wmawia mu, że właśnie się toczy bardzo ważna gra. Uwaga - film wyciska tony łez. I nie ma twardziela, by się na nim nie wzruszył.

#19. Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan - 1998)

Oddział ośmiu żołnierzy ma za zadanie uratować szeregowca Jamesa Ryana - najmłodszego z czterech braci, jedynego, który przeżył. W miarę jak zbliżają się do uwięzionego, powstają dylematy, czy życie jednego szeregowego jest ważniejsze niż życie ośmiu ludzi ratujących go. Kolejne dzieło Stevena Spielberga.

#20. Milczenie owiec (The Silence of the Lambs - 1991)

Majstersztyk w wykonaniu Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster. Ten duet zostanie zapamiętany na zawsze. I ten dźwięk wydawany przez Hopkinsa po tym, jak odkrył, że przeraża on Jodie...

#21. Powrót do przyszłości 1, 2, 3 (Back to the Future 1, 2, 3 - 1985, 1989, 1990)

Przygody dr. Emmetta Browna i Marty'ego McFlya. Ten pierwszy buduje wehikuł czasu, a ten drugi pcha się w kłopoty. Na zajęciach w Szkole Filmowej Uniwersytetu Południowej Kalifornii scenariusz Powrotu do przyszłości pokazywany jest jako model scenariusza doskonałego. A raczej marny produkowany w latach 1981–1983 samochód DeLorean DMC 12 po tym filmie stał się pojazdem kultowym.

#22. Wolny dzień pana Ferrisa Buellera (Ferris Bueller's Day Off - 1986)

Ferris nie chciał iść do szkoły. Oszukał rodziców, ale na drodze do szczęścia stanęła siostra i dyrektor szkoły, którzy postanowili przyłapać chłopaka na kłamstwie. Młodzieżowa komedia wyreżyserowana przez Johna Hughesa, który ma na swoim koncie między innymi takie filmy jak: Dziewczyna z komputera czy Samoloty, pociągi i samochody.

#23. Stowarzyszenie Umarłych Poetów (Dead Poets Society - 1989)

Kapitanie, mój Kapitanie... Przepiękny, ponadczasowy i wzruszający film o ekscentrycznym nauczycielu, który zaczyna nauczać angielskiego w Akademii Weltona. Jest to szkoła z ogromnymi tradycjami, która jest wierna czterem zasadom, czyli: tradycji, honorowi, dyscyplinie i doskonałości. Nauczyciel postanawia zerwać z tradycjami i zaczyna prowadzić lekcje w ekscentryczny sposób, czym zjednuje sobie uczniów.

#24. Pulp Fiction (1994)

- Czyj to motor?
- To chopper, skarbie.
- Czyj to chopper?
- Zeda.
- Kto to jest Zed?
- Zed zszedł, skarbie. Zed zszedł.

Ten i inne kultowe cytaty w jednym z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Pozycja obowiązkowa dla każdego. Kino doskonałe. Jako ciekawostkę powiem, że o ile po obejrzeniu filmu możesz sobie w głowie poukładać wydarzenia chronologicznie, o tyle jeśli próbujesz to samo z robić z filmem, zawsze coś się nie będzie zgadzać. Wielu próbowało i nikomu się nie udało poskładać filmu tak, by wszystkie wątki w filmie były zgodne.

#25. Chłopaki z sąsiedztwa (Boyz n the Hood - 1991)

Tre Styles i jego dwaj przyrodni bracia mają marzenie, by wyrwać się z South Central - getta leżącego w Los Angeles. Czy uda im się spełnić sen o normalnym życiu, z dala od gangów i przemocy?

#26. Klub winowajców (The Breakfast Club - 1985)

Pięcioro uczniów za karę musi spędzić sobotę w szkole. Początkowo są wobec siebie nieufni, ale w końcu zaczynają rozmawiać. I im więcej rozmawiają, tym bardziej odkrywają, jak pomimo różnic są do siebie podobni... Dobre, młodzieżowe kino.

#27. Blues Brothers (1980)

Jake po wyjściu z więzienia próbuje reaktywować swój zespół. Razem ze swoim bratem Elwoodem jeżdżą po Stanach gliniarskim samochodem z gliniarskim silnikiem grając po lokalach i zbierając pieniądze na uratowanie sierocińca, w którym się wychowali. I niestety troszkę podpadają stróżom prawa. Policyjny pościg i totalna rozwałka radiowozów pokazane w filmie weszły do kanonów kina. Film kultowy, z gatunku: to koniecznie trzeba zobaczyć. No i jeszcze piękna jak zawsze Carrie Fisher w jednej z głównych ról.

#28. Chłopcy z ferajny (Goodfellas - 1990)

Nie wiem, czy trzeba kogokolwiek zachęcać do obejrzenia tego kultowego dzieła w reżyserii Martina Scorsese. Film oparty na faktach, przedstawia 30 lat z życia człowieka zafascynowanego mafią, który jako młody chłopak trafia pod opiekę Jimmy'ego Conwaya - szanowanego gangstera. Czy spełni sen o pieniądzach, potędze i szacunku ulicy?

#29. To wspaniałe życie (It's a Wonderful Life - 1946)

Pieniądze, praca, myśli samobójcze i anioły. Pełna ciepła opowieść bożonarodzeniowa.

#30. Truman Show (1998)

Jim Carrey udowodnił, że potrafi zagrać nie tylko role radosnych przygłupów. W Truman Show wziął się za bary z poważniejszą rolą, bowiem ten film określany jest mianem komediodramatu. Z początku lekki i wesoły, by z czasem zrobić się ponurym i dość ciężkim. I przede wszystkim sam Carrey, który - jak pisałem - tą rolą udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym.

#31. Buntownik z wyboru (Good Will Hunting - 1997)

Kto oglądał film, ten kojarzy tę scenę. Szczególnie fragment z Kaplicą Sykstyńską. Młody sprzątacz i jednocześnie genialny matematyk oraz próbujący mu pomóc psychoterapeuta. Niby nic takiego, ale jak w te role wcielą się Matt Damon i Robin Williams, to możemy się spodziewać dobrego kina. I takie właśnie otrzymujemy!

#32. Potop (1974)

Ten błysk w oku Olbrychskiego, to szaleństwo, ta pogoń za sławą i przemiana z rozpustnika w bohatera (Dziwny to człowiek, w którym widać tyle dobrego, co i złego mieszka). No i ta przepiękna Małgorzata Braunek. Koniecznie trzeba obejrzeć wersję długą, dwuczęściową. Wersji redivivus raczej nie polecam.
21

Oglądany: 151458x | Komentarzy: 168 | Okejek: 676 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało