Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

32 klasyczne filmy, które po prostu trzeba obejrzeć

167 423  
741   174  
Jeżeli nudzi Ci się podczas kwarantanny, a nie widziałeś któregokolwiek z tych filmów, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Filmy z poniższej listy mają co najmniej 10 lat, a ich wybór jest subiektywny.

#1. Narzeczona dla księcia (The Princess Bride - 1987)

Film dla całej rodziny. Wzrusza i śmieszy. I gra w nim porucznik Columbo.

#2. Czy leci z nami pilot? (Airplane! - 1980)

Półtorej godziny doskonałej zabawy. Jedna z lepszych komedii, jakie nakręcono.

#3. Forrest Gump (1994)

Doskonała rola Toma Hanksa (nagrodzona Oscarem) oraz 5 innych Oscarów dla tego filmu stanowią wystarczającą rekomendację.

#4. Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption - 1994)

Nadzieja nigdy nie umiera. I wiara w lepsze jutro. Nawet jeśli zostałeś wrobiony w morderstwo, a w więzieniu na początku nie jest łatwo. No i ten niesamowity Morgan Freeman. Na motywach powieści Stephena Kinga.

#5. Lista Schindlera (Schindler's List - 1993)

Steven Spielberg powiedział, że to najważniejszy film w jego życiu. Lepszej rekomendacji nie potrzeba.

#6. Spirited Away: W krainie Bogów (千と千尋の神隠し - 2001)

Ale jak to? Anime tutaj? A i owszem. Bo ten film pokazuje, że anime to nie tylko seksowne dziewczyny z wielkimi oczami. Anime to sztuka. W 2003 roku film zdobył Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany.

#7. Dwunastu gniewnych ludzi (12 angry men - 1957)

Dwunastu przysięgłych ma wydać werdykt w sprawie morderstwa. Werdykt musi być jednomyślny. Ale u jednego z nich zaczynają się pojawiać wątpliwości co do winy oskarżonego. Wątpliwościami zaczyna się dzielić z pozostałymi. Jeden przeciwko wszystkim? Co znaczy głos jednego pośród tłumu? Genialne kino.

#8. Zielona mila (The Green Mile - 1999)

I kolejny film nakręcony na podstawie opowiadania Stephena Kinga. I kolejny z akcją w więzieniu. I w kolejnym z niesłusznie skazanym człowiekiem. I kolejny naprawdę mocno wzruszający.

#9. Więzień nienawiści (American History X - 1998)

Starszy brat o imieniu Derek wychodzi z więzienia, w którym siedział za morderstwo na tle rasowym. Zostaje hucznie przywitany przez nazistów, a także przez młodszego brata, który widzi w nim idola. Derek zdaje sobie sprawę, że jest odpowiedzialny za swojego brata i zaczyna mu tłumaczyć, że nienawiść do niczego nie prowadzi...

#10. Człowiek na torze (1956)

Pod kołami pociągu ginie maszynista Orzechowski. Zbiera się specjalna komisja, która ma ustalić przyczyny wypadku. W trakcie filmu poznajemy życie Orzechowskiego, oraz jego niesłuszne usunięcie z pracy na kolei pod urojonym zarzutem sabotowania nowych metod pracy. Jeżeli kochasz parowozy, lubisz starą kolej, to ten film jest pozycją obowiązkową. Doskonała gra aktorska i rewelacyjny scenariusz. Nie wiadomo kiedy film z socjalistycznego propagandowca przeistacza się w kino psychologiczne. I niesamowicie wciąga. Arcydzieło w reżyserii Andrzeja Munka.

#11. Amelia (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain - 2001)

Historia dziewczyny, która wychowywana była w izolacji, a rodzice nie poświęcali jej za dużo czasu. Dziewczyna podjęła pracę jako kelnerka i wynajęła mieszkanie, w którym odnalazła tajemnicze pudełko... I tu się wszystko tak naprawdę zaczyna.

#12. Miasto Boga (Cidade de Deus - 2002)

Po tym filmie zrozumiesz, że pomimo tego, co się w Twoim życiu złego przytrafiło, nadal jesteś szczęśliwcem!

#13. Grobowiec świetlików (火垂るの墓 - 1988)

Nie, to nie bajka. To naprawdę wstrząsająca opowieść o losach rodzeństwa (brata i siostry) podczas II wojny światowej. Film powstał na podstawie opowiadania autorstwa Akiyuki Nosakiego, bazującego na jego wspomnieniach z czasów II wojny światowej.

#14. Monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail - 1975)

Angielski humor w najlepszym wydaniu! Pierwszy film fabularny stworzony przez grupę Monty Pythona. Jej członkowie zarówno odgrywają główne role w filmie, jak i są też twórcami scenariusza filmu. A fabuła? Król Artur i rycerze okrągłego stołu szukają Świętego Graala. Proste? No pewnie. Ale jak do tego scenariusza dorzuci się geniusz Monty Pythona, to mamy mieszankę wybuchową.

#15. Odlot (Up - 2009)

Klasyczna już animacja ze studia Pixar. Opowiada o przyjaźni pomiędzy starszym człowiekiem a pyzatym harcerzykiem. Przy okazji pokazując przemianę starszego pana.

#16. Requiem dla snu (Requiem for a Dream - 2000)

Pamiętam, jak ten film mnie wstrząsnął. Po jego obejrzeniu czułem się, jakbym dostał bejsbolem przez głowę. Czworo bohaterów, którzy mają swoje marzenia, ucieka od codziennych trosk stosując używki i popadając w uzależnienie i samozniszczenie. A końcowa scena kładzie na łopatki.

#17. Znachor (1981)

Film o miłości, zapomnieniu i chęci niesienia darmowej pomocy wszystkim ludziom. No i scena w sądzie, gdzie Dobraniecki rozpoznaje kim jest znachor...

#18. Życie jest piękne (La vita è bella - 1997)

Ojciec próbujący ochronić syna przed okropnościami obozu koncentracyjnego wmawia mu, że właśnie się toczy bardzo ważna gra. Uwaga - film wyciska tony łez. I nie ma twardziela, by się na nim nie wzruszył.

#19. Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan - 1998)

Oddział ośmiu żołnierzy ma za zadanie uratować szeregowca Jamesa Ryana - najmłodszego z czterech braci, jedynego, który przeżył. W miarę jak zbliżają się do uwięzionego, powstają dylematy, czy życie jednego szeregowego jest ważniejsze niż życie ośmiu ludzi ratujących go. Kolejne dzieło Stevena Spielberga.

#20. Milczenie owiec (The Silence of the Lambs - 1991)

Majstersztyk w wykonaniu Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster. Ten duet zostanie zapamiętany na zawsze. I ten dźwięk wydawany przez Hopkinsa po tym, jak odkrył, że przeraża on Jodie...

#21. Powrót do przyszłości 1, 2, 3 (Back to the Future 1, 2, 3 - 1985, 1989, 1990)

Przygody dr. Emmetta Browna i Marty'ego McFlya. Ten pierwszy buduje wehikuł czasu, a ten drugi pcha się w kłopoty. Na zajęciach w Szkole Filmowej Uniwersytetu Południowej Kalifornii scenariusz Powrotu do przyszłości pokazywany jest jako model scenariusza doskonałego. A raczej marny produkowany w latach 1981–1983 samochód DeLorean DMC 12 po tym filmie stał się pojazdem kultowym.

#22. Wolny dzień pana Ferrisa Buellera (Ferris Bueller's Day Off - 1986)

Ferris nie chciał iść do szkoły. Oszukał rodziców, ale na drodze do szczęścia stanęła siostra i dyrektor szkoły, którzy postanowili przyłapać chłopaka na kłamstwie. Młodzieżowa komedia wyreżyserowana przez Johna Hughesa, który ma na swoim koncie między innymi takie filmy jak: Dziewczyna z komputera czy Samoloty, pociągi i samochody.

#23. Stowarzyszenie Umarłych Poetów (Dead Poets Society - 1989)

Kapitanie, mój Kapitanie... Przepiękny, ponadczasowy i wzruszający film o ekscentrycznym nauczycielu, który zaczyna nauczać angielskiego w Akademii Weltona. Jest to szkoła z ogromnymi tradycjami, która jest wierna czterem zasadom, czyli: tradycji, honorowi, dyscyplinie i doskonałości. Nauczyciel postanawia zerwać z tradycjami i zaczyna prowadzić lekcje w ekscentryczny sposób, czym zjednuje sobie uczniów.

#24. Pulp Fiction (1994)

- Czyj to motor?
- To chopper, skarbie.
- Czyj to chopper?
- Zeda.
- Kto to jest Zed?
- Zed zszedł, skarbie. Zed zszedł.

Ten i inne kultowe cytaty w jednym z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Pozycja obowiązkowa dla każdego. Kino doskonałe. Jako ciekawostkę powiem, że o ile po obejrzeniu filmu możesz sobie w głowie poukładać wydarzenia chronologicznie, o tyle jeśli próbujesz to samo z robić z filmem, zawsze coś się nie będzie zgadzać. Wielu próbowało i nikomu się nie udało poskładać filmu tak, by wszystkie wątki w filmie były zgodne.

#25. Chłopaki z sąsiedztwa (Boyz n the Hood - 1991)

Tre Styles i jego dwaj przyrodni bracia mają marzenie, by wyrwać się z South Central - getta leżącego w Los Angeles. Czy uda im się spełnić sen o normalnym życiu, z dala od gangów i przemocy?

#26. Klub winowajców (The Breakfast Club - 1985)

Pięcioro uczniów za karę musi spędzić sobotę w szkole. Początkowo są wobec siebie nieufni, ale w końcu zaczynają rozmawiać. I im więcej rozmawiają, tym bardziej odkrywają, jak pomimo różnic są do siebie podobni... Dobre, młodzieżowe kino.

#27. Blues Brothers (1980)

Jake po wyjściu z więzienia próbuje reaktywować swój zespół. Razem ze swoim bratem Elwoodem jeżdżą po Stanach gliniarskim samochodem z gliniarskim silnikiem grając po lokalach i zbierając pieniądze na uratowanie sierocińca, w którym się wychowali. I niestety troszkę podpadają stróżom prawa. Policyjny pościg i totalna rozwałka radiowozów pokazane w filmie weszły do kanonów kina. Film kultowy, z gatunku: to koniecznie trzeba zobaczyć. No i jeszcze piękna jak zawsze Carrie Fisher w jednej z głównych ról.

#28. Chłopcy z ferajny (Goodfellas - 1990)

Nie wiem, czy trzeba kogokolwiek zachęcać do obejrzenia tego kultowego dzieła w reżyserii Martina Scorsese. Film oparty na faktach, przedstawia 30 lat z życia człowieka zafascynowanego mafią, który jako młody chłopak trafia pod opiekę Jimmy'ego Conwaya - szanowanego gangstera. Czy spełni sen o pieniądzach, potędze i szacunku ulicy?

#29. To wspaniałe życie (It's a Wonderful Life - 1946)

Pieniądze, praca, myśli samobójcze i anioły. Pełna ciepła opowieść bożonarodzeniowa.

#30. Truman Show (1998)

Jim Carrey udowodnił, że potrafi zagrać nie tylko role radosnych przygłupów. W Truman Show wziął się za bary z poważniejszą rolą, bowiem ten film określany jest mianem komediodramatu. Z początku lekki i wesoły, by z czasem zrobić się ponurym i dość ciężkim. I przede wszystkim sam Carrey, który - jak pisałem - tą rolą udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym.

#31. Buntownik z wyboru (Good Will Hunting - 1997)

Kto oglądał film, ten kojarzy tę scenę. Szczególnie fragment z Kaplicą Sykstyńską. Młody sprzątacz i jednocześnie genialny matematyk oraz próbujący mu pomóc psychoterapeuta. Niby nic takiego, ale jak w te role wcielą się Matt Damon i Robin Williams, to możemy się spodziewać dobrego kina. I takie właśnie otrzymujemy!

#32. Potop (1974)

Ten błysk w oku Olbrychskiego, to szaleństwo, ta pogoń za sławą i przemiana z rozpustnika w bohatera (Dziwny to człowiek, w którym widać tyle dobrego, co i złego mieszka). No i ta przepiękna Małgorzata Braunek. Koniecznie trzeba obejrzeć wersję długą, dwuczęściową. Wersji redivivus raczej nie polecam.
22

Oglądany: 167423x | Komentarzy: 174 | Okejek: 741 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało