Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jaka odzież robocza jest niezbędna w pracy elektryka?

1 693  
Popularne powiedzenie „elektryka prąd nie tyka” zakorzeniło się na tyle mocno, że dziś stanowi za synonim profesjonalnego przygotowania do zadań. Bezpieczeństwo bowiem jest podstawowym filarem pracy elektryka, zapewniając mu nie tylko komfort, ale przede wszystkim – zdrowie.
W poniższym artykule omówimy nie tylko niezbędne elementy odzieży roboczej, ale także zwrócimy uwagę jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa w codziennej pracy (nie tylko na budowie czy w zawodach szczególnie narażonych na uraz czy kontuzję).

Bezpieczeństwo w pracy

Psychologia od lat zajmuje się bezpieczeństwem – zarówno w kontekście ewolucyjnym i przystosowawczym, jak i zawodowym lub ekonomicznym. Pojęcie ryzyka to temat niezwykle popularny, determinujący często nasze decyzje konsumenckie i inwestycyjne. Zagadnienie to jest niezwykle „wdzięczne” również w kontekście wykonywanej pracy – zarówno tej z mniejszym ryzykiem, jak i szczególnie narażonej na czynniki atmosferyczne czy zewnętrzne.
Według Maslowa poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. To dopiero po jej zapewnieniu organizm jest w stanie poświęcić się kolejnym krokom - np. samorealizacji, która w kontekście zawodowym jest szczególnie istotna. Jeśli wszelkie podstawowe potrzeby (na czele z tymi fizjologicznymi) nie są zaspokajane, człowiek nie tylko nie odczuwa motywacji, ale przed wszystkim ma nieustanne poczucie zagrożenia, co wpływa na jego funkcjonowanie i skuteczność w powierzonych zadaniach.

Nic więc dziwnego, że z punktu widzenia psychologii, wszelkie elementy, gadżety oraz akcesoria, które zapewniają o bezpieczeństwie i komforcie, są tak często zalecane i polecane. W końcu bezpieczeństwo buduje się również poprzez komfort pracy, który w ogólnym rozumieniu zakłada dostosowanie się do warunków pogodowych czy specyfiki wykonywanych zadań.

W pracy elektryka liczba zagrożeń jest szczególnie liczna – poczynając od porażeń prądem, poprzez pracę z wysoką temperaturą (wynikającą z np. zwarcia instalacji elektrycznych), na poparzeniach kończąc.

To w tym celu projektowana i udoskonalana jest odzież robocza, która powinna być lekka, trwała i komfortowa.

Buty elektryka

Wyobraź sobie sytuację, w której elektryk wchodzi na teren budowy, który wcześniej został zalany. Pozostawiona jeszcze woda znajduje się nieopodal instalacji elektrycznej, stwarzając tym samym poważne niebezpieczeństwo. Zwłaszcza, jeśli elektryk zapomniał o profesjonalnym obuwiu, zastępując go trampkami lub sportowymi sneakersami. Dlaczego to takie niebezpieczne?

Jednym z podstawowych elementów odzieży elektryka jest odpowiednie obuwie – nie przewodzące prądu i odizolowujące od elektryczności. Szczególnie istotnym elementem jest starannie dobrany materiał – solidny, trwały, najlepiej wykorzystujący naturalną skórę. Zamiast natomiast unikać musimy łatwopalnych elementów – plastiku, futerka albo polaru. Masywne (ale jednocześnie stosunkowo lekkie) buty powinny zakrywać kostki oraz posiadać grubą podeszwę, odizolowując tym samym od podłoża i zalegającej na nim wody. Ważne również jest, aby but dokładnie przylegał do stopy – starannie dobrany i poprawny rozmiar zmniejsza ryzyko skręceń i kontuzji.

Rękawice ochronne

Rękawice stanowią za podstawowy element ubioru pracownika branży budowlanej, elektryka czy hydraulika. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed bezpośrednim źródłem zagrożenia – dlatego tak istotny jest materiał, trwałość i solidność wykonania.
Wysokogatunkowa tkanina – lekka, przewiewna i szybkoschnąca – zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy manualnej. Odpowiednia grubość gumy nie może ograniczać chwytności, a palce i strona wewnętrzna powinna być pokryta dodatkowym zabezpieczeniem z poliuretanu. Dla lepszego dostosowania się do kształtu rąk, niezbędne są ściągacze na wysokości nadgarstków, które przytrzymują i zabezpieczą rękawice przed zsuwaniem się, czy podwijaniem.

Rękawice zaprojektowane z myślą o pracy elektryka powinny umożliwiać bardzo precyzyjną pracę – zarówno z drobnymi elementami, jak i z przedmiotami śliskimi. Ponadto, podobnie jak w przypadku obuwia, istotny jest właściwy rozmiar – rękawica musi dostosować się do dłoni, nie uciskając i nie zsuwając się z niej samoistnie. Wyselekcjonowane i dedykowane elektrykom rękawice oferuje hurtownia Dla Elektryków.

Pozostałe elementy odzieży roboczej

W ogólnej i szerokiej grupie pozostałych, niezbędnych elementów są nauszniki, które chronią aparat słuchu przed wysokimi natężeniem dźwięków. Sprawdzą się one głównie przy pracy z wysokogabarytowym maszynami w pracach wykończeniowych i budowlanych. W ich wyborze najważniejszy jest solidny materiał oraz pianka syntetyczna, dodatkowo wygłuszająca wysokie i niebezpieczne dźwięki. Ponadto słuchawki powinny przylegać do głowy, posiadając regulację wysokości i kształtu.

Alternatywą dla słuchawek są wkładki przeciwhałasowe. Ich niewątpliwą zaletą jest lekkość, uniwersalność oraz umiejętności tłumienia hałasu o nawet 100 – 124 dB.

Trzecim – i ostatnim – niezbędnym elementem są maseczki z filtrem, zabezpieczające górne drogi oddechowe. Wykonane z włókniny syntetycznej, z paskami regulacyjnymi i przybierając wypukły kształt dostosowują się do naturalnego owalu twarzy, ochraniając ją podczas pracy z drewnem, chromem czy substancjami chemicznymi. Oczywistym jest, że dobrana maseczka nie może ograniczać oddychania, czy komfortowej pracy w wysokich temperaturach.

Oglądany: 1693x | Okejek: 1 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.08

31.07

30.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało