Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Ludzie o niecodziennym wyglądzie IV

91 777  
256   36  
Tacy się urodzili i przez swoje genetyczne wady są inni. Ale na 100% nie gorsi od ludzi idealnych. Choć ideały ponoć nie istnieją.

#1. Mam bardzo elastyczną skórę na szyi

Jest to jeden z objawów u osób cierpiących na zespół Ehlersa i Danlosa (ZED). To grupa chorób spowodowanych nieprawidłową budową podstawowych składników tkanki łącznej i zaburzeniami metabolicznymi w jej obrębie.

#2. Mogę tak rozłożyć palce wskazujący i środkowy

Taka sytuacja wynika z hipermobilności stawów.

#3. Mam rzęsy na jednym oku

U tego człowieka zdiagnozowano łysienie plackowate (łac. alopecia areata). Jest to choroba skórna o nieustalonej dotąd etiopatogenezie. Cechuje się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia, w obrębie których skóra nie jest zapalnie zmieniona. Dotyczy 2% pacjentów zgłaszających się do dermatologa. Z uwagi na częste występowanie długotrwałego i rozległego wyłysienia, łysienie plackowate może doprowadzać do poważnych zaburzeń psychologicznych, spowodowanych brakiem akceptacji swojego wyglądu.

#4. Mam dwa języczki podniebienne

Rozdwojenie języczka podniebiennego to drobna wada anatomiczna, zazwyczaj niewymagająca interwencji medycznej. Widoczna jest jedynie (i to nie zawsze) przy płaczu, ziewaniu i podczas oglądania gardła.

#5. Moje kciuki zginają się w 2 miejscach jak wszystkie inne palce

To schorzenie to trójpaliczkowy kciuk.

#6. Wiedziałem, że mam dodatkową dziurę w uchu, ale dziś po raz pierwszy ktoś zrobił mi zdjęcie, żebym mógł to zobaczyć

Jest to jedna z odmian przetoki przeusznej.

#7. Urodziłem się bez małego palca na prawej ręce

Adaktylia (łac. adactylia) – grupa rzadko występujących zaburzeń rozwojowych polegających na braku palców dłoni lub stóp.

#8. Zauważyłem jak zginają się kolana u mojego współpracownika

Przeprost kolana jest schorzeniem, które objawia się nadmierną elastycznością stawu kolanowego. Oznacza to, że zakres ruchu stawu kolanowego ulega znacznej zmianie i możliwe jest poruszanie nim poza jego fizjologiczną płaszczyzną ruchu.

#9. Moje oko wygląda tak

Przetrwała błona źrenicza (ang. persistent pupillary membrane, PPM) – wada wrodzona, w której oko zawiera przetrwałe elementy płodowej błony źreniczej w postaci pasm tkanki przechodzących nad otworem źrenicznym.

W życiu płodowym ssaków błona źrenicza odżywia soczewkę oka. Prawidłowo, błona ta ulega zanikowi od momentu narodzin do 4-8 tygodni; fragmenty błony stwierdzano u 95% zdrowych noworodków. PPM oznacza sytuację, gdy zanik po tym okresie jest niedokonany i pozostały fragmenty tej błony; są one czasem przyczepione do rogówki lub soczewki, ale najczęściej do tęczówki. Powikłaniem przetrwałych zrostów z rogówką może być jej niewielkie zmętnienie, podczas gdy przyczepione pasma do soczewki objawiają się jako niewielka zaćma. Wada ta jest jednak najczęściej bezobjawowa. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie badania w lampie szczelinowej. Miejscowo stosowana atropina powoduje rozszerzenie źrenicy, co niekiedy wystarcza aby przerwać zrosty.

#10. Przez moje oko biegnie ciemniejszy pasek

Różnobarwność tęczówki (łac. heterochromia iridis) i różnobarwność tęczówek (łac. heterochromia iridum) – zaburzenia rozwoju, polegające na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka bądź różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka.

#11. Kolejny przykład heterochromii

#12. Mam zarośnięte palce środkowy i serdeczny

Syndaktylia (palcozrost) - wada wrodzona polegająca na zrośnięciu dwóch lub większej liczby palców ręki lub nogi

#13. Syndaktylia u nogi

#14. I kolejny przykład tego schorzenia

#15. Mój mąż ma rzadką wadę genetyczną, która powoduje, że jego paznokcie są wklęsłe

Koilonychia, czyli łyżeczkowatość płytki panokciowej. Koilonychia wywoływana jest przez niedobór żelaza, lecz może być również dziedziczona lub jej występowanie może wiązać się z innymi schorzeniami lub zaburzeniami. W przypadku łyżeczkowatości paznokci u stóp często dochodzi do stanu zapalnego wałów paznokciowych. Taki paznokieć występuje niejednokrotnie u dzieci do 5 roku życia. W początkowej fazie stanu zapalnego szybko można zabezpieczyć paznokieć i wał okołopaznokciowy.

#16. Urodziłam się z tym znamieniem. Bardzo się go wstydziłam

Dzieci się ze mnie naśmiewały, mówiły, ze mam kartofla na czole. Ukrywałam znamię pod grzywką. Teraz uważam, że przez to znamię jestem wyjątkowa i już go nie zakrywam. A jak ktoś uważa inaczej, to jego problem.

W poprzednim odcinku

5

Oglądany: 91777x | Komentarzy: 36 | Okejek: 256 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.02

03.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało