Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Bong Joon-ho, reżyser filmu "Parasite", wskazał filmy, które miały największy wpływ na jego twórczość

45 166  
93   29  
Film "Parasite" zgarnął w tym roku kilka statuetek i nominacji na ceremonii rozdania Oscarów. Jego reżyser, Joon-ho Bong, uważany jest za jednego z najlepszych filmowców w całej Korei Południowej. Mężczyzna jest nie tylko twórcą, ale również miłośnikiem dobrego kina i dużo mówi o filmach, które miały największy wpływ na jego twórczość. Oto lista najważniejszych tytułów, które pojawiły się kiedykolwiek w jego wypowiedziach.

#1. 400 batów

400 batów to francuski czarno-biały dramat obyczajowy z 1959 r. w reżyserii François Truffauta. Opowiada o zbuntowanym chłopcu, który nie chce przyjąć zasad narzucanych mu przez rodziców i nauczycieli.

W wywiadzie dla The Criterion Collection Bong Joon-ho powiedział, że film 400 batów jest "najpiękniejszym debiutem fabularnym w historii kina".

#2. Być jak John Malkovich

"Być jak John Malkovich" to amerykański film fabularny z 1999 roku w reżyserii Spike’a Jonze’a.

Bong Joon-ho powiedział, że cała radość, jaką czerpał z oglądania filmu "Być jak John Malkovich" płynęła z pomysłu, że można wejść do cudzej głowy, aby w ten sposób lepiej go poznać.

#3. Ballada o Narayamie

"Ballada o Narayamie" to japoński dramat filmowy z 1983 roku, wyreżyserowany przez Shōhei Imamurę. Akcja filmu toczy się w odległej górskiej wiosce, w której się nie przelewa. Lokalna tradycja nakazuje, aby osoby, które ukończyły 70 rok życia, udały się na górę, gdzie zostaną pozostawione na śmierć.

Bong chwalił film za "śmiałe kolory", które zrobiły na nim największe wrażenie.

#4. Miasto smutku

Miasto smutku to tajwański dramat historyczny z 1989 roku w reżyserii Hou Hsiao-hsien. Film śledzi losy tajwańskiej rodziny w okresie Białego Terroru, kiedy to chiński rząd Kuomintang przybył do kraju i uwięził i/lub zamordował tysiące ludzi.

Dzieło zapisało się w historii, jako pierwszy tajwański film, który zdobył Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Kiedy dziennikarze proszą Bonga, aby wymienił 10 najlepszych filmów w historii kina, "Miasto Smutku" zawsze pojawia się na liście.

#5. Fanny i Aleksander

"Fanny i Akeksander" to szwedzko-francusko-niemiecki dramat z elementami fantastycznymi z 1982 roku w reżyserii Ingmara Bergmana.

Bong uważa, że "Fanny i Akeksander" to przykład najpiękniejszego zakończenie kariery filmowej w historii kina.

#6. Cure

"Cure" to japoński film z 1997 roku napisany i wyreżyserowany przez Kiyoshi Kurosawę. Dramat kryminalny Kurosawy koncentruje się wokół postaci detektywa badającego serię tajemniczych i brutalnych morderstw, w których żaden z zabójców nie pamięta chwili, kiedy popełniał zbrodnię.

Bong Joon-ho twierdzi, że "Cure" to jeden z filmów, które miały "największy wpływ" na jego karierę reżyserską.

#7. Uwolnienie

"Uwolnienie" to film z 1972 roku w reżyserii Johna Boormana na podstawie powieści Jamesa Dickeya. Film opowiada o czterech męskich przyjaciołach, którzy wyruszyli na spływ kajakowy po Gruzji tylko po to, aby przeżyć tam największy horror swojego życia.

#8. Fargo

"Fargo" to amerykańska czarna komedia kryminalna zrealizowana w 1996 przez braci Ethana i Joela Coenów. Film zdobył Oscary za najlepszy obraz, najlepszą aktorkę dla Frances McDormand i najlepszy scenariusz oryginalny.

Bong umieścił "Fargo" na liście 10 najlepszych filmów wszech czasów.

#9. Wielka ucieczka


"Wielka ucieczka" to amerykański film wojenny z roku 1963 w reżyserii Johna Sturgesa. Inspiracją dla filmu była historia tzw. Wielkiej ucieczki z niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników Stalag Luft III niedaleko miejscowości Żagań na terenie dzisiejszej Polski.

W wywiadzie dla Vanity Fair Bong zdradził, że "Wielka ucieczka" była jego ulubionym filmem w dzieciństwie i wciąż po cichu marzy, że kiedyś uda mu się wyreżyserować film akcji w tym samym duchu.

#10. Pokojówka

"Pokojówka" to erotyczny thriller z 2010 roku z Korei Południowej w reżyserii Im Sang-soo.

Bong często podkreślał, jak wielki wpływ na stworzenie "Pasożyta" miał film "Pokojówka". Nic więc dziwnego, że znalazł się on na jego osobistej liście najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.

#11. Intentions of Murder

"Intentions of Murder" to japoński film z 1964 roku reżysera Shohei Imamury.

Shohei Imamura jest osobistym faworytem reżysera Bong Joon-ho, a jego film "Intentions of Murder" jest jednym z jego ulubionych.

#12. Życie jest słodkie

"Życie jest słodkie" to brytyjski film obyczajowy z 1990 roku w reżyserii Mike′a Leigh′a. Dzieło przedstawia zmagania angielskiej rodziny robotniczej, która dąży do zmiany swojego statusu społecznego.

"Aktorzy i postacie w filmach Mike'a Leigh'a są zawsze szokująco żywe i żywe" - powiedział Bong Joon-ho, wybierając "Życie jest słodkie" do swojej dziesiątki w kategorii Top 10.

#13. Mad Max: Na drodze gniewu

"Mad Max: Na drodze gniewu" to australijski film akcji z 2015 roku w reżyserii George’a Millera.

Bong wyznał, że jest wielkim fanem filmów z serii "Mad Max", jednak jego ulubieńcem jest Mad Max 2 z 1981 roku. Mimo wszystko reżyser "Pasożyta" uważa "Na drodze gniewu" za zaskakująco godnego następcę.

#14. Lola Montès

"Lola Montès" to historyczny romans i ostatni ukończony film urodzonego w Niemczech reżysera Maxa Ophülsa.

Bomg Joon-ho zapytany, dlaczego "Lola Montès" znalazała się w jego Top 10 odpowiedział krótko: "To Max Ophüls!".

#15. Człowiek, który spadł na ziemię

"Człowiek, który spadł na ziemię" to brytyjski film z 1976 roku w reżyserii Nicolasa Roega. Adaptacja filmowa powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule. Ciekawostką jest, że główną rolę zagrał tu David Bowie.

Bong Joon-ho zapytany o to, co sądzi na temat twórczości reżysera, odpowiedział, że: "filmy Nicolasa Roeg'a nigdy nie przestają być świeże i młodzieńcze". Umieścił również film "Człowiek, który spadł na ziemię" na swojej osobistej liście Top 10.

#16. Midsommar. W biały dzień

"Midsommar. W biały dzień" to amerykańsko-szwedzki horror z 2019 roku w reżyserii Ariego Astera.

Bong Joon-ho powiedział IndieWire, że "Midsommar" to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów całego 2019 roku.

#17. Nashville

"Nashville" to amerykański dramat filmowy z 1975 roku w reżyserii Roberta Altmana.

Bong wyznał, że wybitne dzieło Altmana, jakim bez wątpienia jest film "Nashville", to jedna z najlepszych produkcji w swojej klasie.

#18. Wściekły Byk

"Wściekły Byk" to amerykański film z 1980 roku w reżyserii Martina Scorsese. W rolę pięściarza Jake’a LaMotty wcielił się Rober De Niro, którego aż trudno poznać, bo przytył do tej roli prawie 30 kg.

Scorsese jest jednym z ulubionych reżyserów Bonga, a "Wściekły byk" został wymieniony jako jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.

#19. Psychoza

"Psychoza" to amerykański dreszczowiec psychologiczny z 1960 w reżyserii Alfreda Hitchcocka i według scenariusza Josepha Stefano, opartego na powieści o tym samym tytule autorstwa Roberta Blocha z 1959.

Każdy reżyser ma wśród swoich ulubionych tytułów przynajmniej jeden film w Alfreda Hitchcocka. W przypadku Bonga jest to "Psychoza" z 1960 toku.

#20. Rushmore

"Rushmore" to amerykański film tragikomiczny z 1998 roku wyreżyserowany przez Wesa Andersona.

"Filmy Wesa Andersona są zachwycająco dziwne i ujmujące", powiedział Bong Joon-ho umieszczając "Rushmore" na swojej liście Top 10.

#21. Dotyk zła

"Dotyk zła" to amerykański film kryminalny z 1958 roku na podstawie powieści Whita Mastersona. Produkcja opowiada o morderstwie i porwaniu terroryzującym przygraniczne miasto USA.

Bong wyznał, że chciałby kiedyś wyreżyserować klimatyczny film noir w duchu "Dotyku zła".

#22. Uncut Gems

"Uncut Gems" to amerykański thriller kryminalny z 2019 roku w reżyserii Josha i Benny'ego Safdiego. Niech obecność Adama Sandlera nikogo nie zmyli. "Uncut Gems" to naprawdę dobry dramat ukazujący wyniszczający wpływ uzależnienia od hazardu na człowieka.

Bong Joon-ho wymienił "Uncut Gems" wśród najlepszych filmów 2019 roku.

#23. Cena strachu

"Cena strachu" to francusko-włoski film fabularny z 1953 roku w reżyserii Henriego-Georges’a Clouzota, zrealizowany na podstawie powieści Georges’a Arnauda pod tym samym tytułem. Film śledzi losy czterech europejskich mężczyzn, których zadanie polegało na jeździe ciężarówką po niebezpiecznym terenie, aby ugasić ogromny pożar spalający południowoamerykański szyb naftowy.

Bong umieścił "Cenę strachu" na liście 10 najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.

#24. Vengeance Is Mine

"Vengeance Is Mine" to film z 1979 roku w reżyserii Shōhei Imamury, oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Ryūzō Saki. Przedstawia prawdziwą historię seryjnego mordercy Akiry Nishiguchi.

Bong wymienił "Vengeance Is Mine" jako jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.

#25. Zodiak

"Zodiak" to amerykański thriller kryminalny w reżyserii Davida Finchera z 2007 roku oparty na książce Roberta Graysmitha o tym samym tytule.

Wielu krytyków doszukuje się licznych podobieństw i nawiązań filmu Bonga zatytułowanego "Memories of Murder", do filmu "Zodiak". Bong zapytany o dzieło Finchera odpowiedział: "Ma wolne tempo i bardzo realistyczny nastrój. Jestem zdumiony tym, jak Fincher potrafi tak dobrze kontrolować tempo swoich filmów, co stwarza poczucie suspensu w spokojnej atmosferze. Z czułością i spokojem odczuwasz niepokój, ale i napięcie."
18

Oglądany: 45166x | Komentarzy: 29 | Okejek: 93 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.12

02.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało