Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Od Złotej Maliny do Oscara i z powrotem - kariera tych aktorów to prawdziwy rollercoaster II

69 757  
164   41  
Nawet najlepsi, którzy zdobywali Oscary i Złote Globy, mieli swoje gorsze role, za które byli nominowani do nagrody Złotej Maliny. Miał swoje gorsze dni Laurence Olivier, miał i Robert De Niro. Jest jednak światowej klasy i sławy aktor, który, jak do tej pory, aż dziewięciokrotnie był nominowany do Nagrody Akademii i aż czterokrotnie do Razzie. Wiecie, o kogo chodzi?

#1. Natalie Portman

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: Balerina Nina Sayers w filmie Czarny Łabędź. Natalia poszła na całość. Lekcje baletu zaczęła pobierać jeszcze rok przed rozpoczęciem zdjęć. Z początku trenowała dwie godziny dziennie, później zwiększyła częstotliwość aż do 5 godzin każdego dnia. Po drodze nabawiła się kontuzji żeber, która wyeliminowała ją z ćwiczeń na dobre 6 tygodni. Za swoją rolę aktorka została uhonorowana nagrodami Oscara i Złotego Globu.

Najgorsza rola: Królowa Padme Amidala w drugiej części sagi Gwiezdne Wojny: Atak Klonów. Produkcja ta przyniosła jej nominację do Złotej Maliny w kategorii najgorsza aktorka drugoplanowa za rok 2002. Statuetki nie "zdobyła", ta padła łupem Madonny za film Śmierć nadejdzie jutro. Sama aktorka skomentowała to w taki sposób:
Wszyscy myśleli, że jestem okropną aktorką. Zagrałam w najbardziej dochodowym filmie dekady, a potem żaden reżyser nie chciał ze mną pracować.

#2. Charlize Theron

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: seryjna morderczyni Aileen "Lee" Wuornos w filmie Monster. Niewątpliwie do sukcesu aktorki przyczyniła się drastyczna metamorfoza, której poddała się chcąc jak najwiarygodniej wypaść na planie zdjęciowym. Charlize musiała wyjść bardzo daleko poza swoją strefę komfortu, ale opłaciło się - zdobyła Oscara oraz Złoty Glob.

Najgorsza rola: Sara Deever, Słodki Listopad. To jeden z ulubionych filmów dla tych, którzy uwielbiają ronić rzewne łzy podczas oglądania melodramatu, ale krytykom nie przypadł do gustu. Mocno przejechali się po całym scenariuszu, po Charlize i partnerującym jej Keanu Reevesie za kiepską grę aktorską, a także za brak chemii miedzy głównymi bohaterami. Theron została nominowana do Razzie, ale w tamtym roku bezkonkurencyjna okazała się Mariah Carey w filmie Glitter.

#3. Al Pacino

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: Frank Slade, Zapach kobiety. Można dyskutować, czy ta akurat rola jest najlepsza w dorobku aktorka, ale tylko ona spośród 9 (!) nominacji do Oscara przyniosła mu wymarzone zwycięstwo. Rola niewidomego, emerytowanego oficera armii to był prawdziwy test dla aktora, który wymagał od niego niezwykłej koncentracji i wspięcia się na wyżyny swoich umiejętności aktorskich. Krytyk filmowy Marjorie Baumgarten tak napisała o jego grze:
Al Pacino grał wspaniale. Po prostu sprawił, że widz zapominał o wszystkim, co dzieje się poza ekranem.

Najgorsza rola: występ jako Al Pacino w filmie Jack i Jill. Trudno w to uwierzyć, ale Al Pacino aż czterokrotnie nominowany był do Złotej Maliny (dwa razy za rolę pierwszoplanową i tyleż samo za drugoplanową). Razzie dostał tylko raz, właśnie za udział w kompletnie zdemolowanym przez krytyków filmie Jack i Jill. Nominowany był jeszcze za filmy Revolution, Gigli i 88 minut.

#4. Robert De Niro

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: bokser Jake LaMotta, Wściekły Byk. W 1975 roku De Niro zdobył pierwszego Oscara za rolę drugoplanową w filmie Ojciec Chrzestny II. W 1981 powtórzył wyczyn, z tym że tym razem w kategorii najlepszy aktor pierwszego planu. Ogólnie do Nagrody Akademii nominowany był aż 6 razy.

Najgorsza rola: Dick Kelly, Co ty wiesz o swoim dziadku?. Nie można powiedzieć o De Niro, że im dłużej trwa jego kariera aktorska, tym gorzej aktorowi wiedzie się na szerokim ekranie. Film Irlandczyk z 2019 roku otarł się o Oscara, ale wpadki się zdarzają. Film Co ty wiesz o swoim dziadku? był nominowany w kategorii najgorszy obraz, a sam De Niro otarł się o Razzie w kategorii najgorszy aktor pierwszoplanowy.

#5. Nicole Kidman

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: Pisarka Virginia Woolf, Godziny. Kidman przeczytała wszystkie listy, które zostały opublikowane przez Woolf. Jak sama przyznała, to pomogło jej wczuć się w rolę i lepiej zrozumieć graną przez siebie postać. Aktorka specjalnie na potrzeby filmu nauczyła się pisać prawą ręką, ponieważ na co dzień jest leworęczna. Za rolę pisarki Nicole Kidman odebrała w 2003 roku Oscara i jak do tej pory, mimo iż w sumie była nominowana czterokrotnie, to jej jedyna statuetka.

Najgorsza rola: Devlin Adams, Żona na niby. Największymi "gwiazdami" w tym filmie byli Adam Sandler i Jennifer Aniston, ale widzom i krytykom i tak zapadła w pamięć kiepska rola Nicole Kidman. Nicole była nominowana do Razzie, ale przegrała z... Davidem Spade'em, który w filmie Jack i Jill (patrz Al Pacino) wcielił się w rolę Moniki. Krytyk Wesley Morris z The Boston Globe tak podsumował występ aktorki:
Widzieć Nicole w takim chłamie to jak spotkać królową Anglii w Taco Bell.

#6. Joe Pesci

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola:
Tommy DeVito, Chłopaki z ferajny. Ze tę rolę Joseph Franco Pesci otrzymał Nagrodę Akademii w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Otwarcie mówi się, że Joe "ukradł" ten film Robertowi De Niro. Aktorzy wcielili się w role dwójki gangsterów, którzy nie potrafią wyobrazić sobie innego sposobu na życie niż bycie przestępcami.

Najgorsza rola: Leo Getz, Zabójcza broń 4. To zdecydowania najsłabsza część z całej serii przygód sympatycznych gliniarzy, a sama gra aktorska Joe w niczym nie przypomina jego popisów z Chłopaków z ferajny. Pesci dostał nominację do Razzie, ale finalnie statuetki nie otrzymał.

#7. Julianne Moore

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: Profesor Alice Howland, Motyl Still Alice. W 2015 roku za rolę Alice aktorka otrzymała zarówno Złoty Glob, jak i Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. Przygotowując się do tej roli Julianne konsultowała się nawet z pracownikami z The Alzheimer Association, by dowiedzieć się, jak wyglądają zmiany fizyczne i psychiczne u osób cierpiących na tę chorobę.

Najgorsza rola: Madame Malkin, Siódmy Syn. W rok po otrzymaniu Oscara aktorka została nominowana do Złotej Maliny w kategorii najgorsza aktorka drugoplanowa za rolę w filmie Siergeja Bodrowa pt. Siódmy Syn. Sam film nie spotkał się z uznaniem ani krytyków, ani widzów, i okazał się finansową klapą. Finalnie aktorka nie dostała tego wątpliwego wyróżnienia, bo zdaniem jury bardziej zasłużyła na nie znana z serialu Teoria Wielkiego Podrywu Kaley Cuoco.

#8. Jesse Eisenberg

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: Mark Zuckenberg, The Social Network. Jessie statuetki co prawda nie otrzymał, ale już sama nominacja była dla niego wielkim sukcesem. Od tamtej pory, niestety, nie zagrał w żadnym wielkim hicie kinowym (aczkolwiek pewnie kojarzycie go z filmów Iluzja i Iluzja 2).

Najgorsza rola: Lex Luthor, Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości. Już sam tytuł produkcji filmowej sprawia wrażenie, że będzie to film, który przyciągnie do kin wyjątkowo ograniczone (liczbowo, a nie mentalnie) grono odbiorców. Rola Lexa Luthora nie bez przyczyny porównywana była do Jokera w wersji Heatha Ledhera, ale o ile zmarły przedwcześnie aktor w swojej genialnej roli był przekonujący i przerażający, o tyle Jessie był raczej chimeryczny i absolutnie nie sprawiał wrażenia nadciągającego kataklizmu. Dlatego też na początku 2017 roku ogłoszono, że to właśnie Jessie Eisenberg zasługuje na Złotą Malinę dla najgorszego aktora drugoplanowego.

#9. Rooney Mara

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: Therese Belivet, Carol. Aktorka dwukrotnie była nominowana do Oscara, ale jak do tej pory nie udało jej się zdobyć nagrody. Najpierw zdobyła uznanie w oczach jury rolą w filmie Dziewczyna z tatuażem (2011 - rola pierwszoplanowa), a następnie, 4 lata później, miała szansę na statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film Carol.

Najgorsza rola: Tygrysia Lilia, Piotruś. Wyprawa do Nibylandii. Ten film miał wielkie szanse, by stać się wielkim sukcesem. Scenariusz był na liście "najbardziej pożądanych", ale niezrealizowanych dotychczas projektów w Hollywood. W obsadzie znaleźli się między innymi Hugh Jackman, Garrett Hedlund i Amanda Seyfried. Niestety, Rooney Mara została zmiażdżona przez krytykę właściwie zanim jeszcze rozpoczęto kręcenie pierwszej sceny. Producentów oskarżono o rasizm, ponieważ Tygrysią Lilię miała zagrać biała aktorka, podczas gdy postać ta powinna mieć indiańskie korzenie. Wielu krytyków było zgodnych, że nic nie było w stanie uratować Rooney i lepiej byłoby dla niej, gdyby tę rolę odrzuciła. A tak skończyło się na poważnym niesmaku i nominacji do Złotej Maliny (ten sam rok co Julianne Moore, a więc przegrała z Kaley Cuoco).

#10. Leonardo DiCaprio

Kliknij i zobacz więcej!

Najlepsza rola: Hugh Glass, Zjawa. Na to wydarzenie czekał cały świat. W końcu po 4 nominacjach do Oscara (Co gryzie Gilberta Grape'a?, Aviator, Krwawy diament, Wilk z Wall Street) i trzech Złotych Globach (Aviator, Wilk z Wall Street i Zjawa) stało się to, co w końcu stać się musiało - DiCaprio zdobył Nagrodę Akademii. Trzeba przyznać, że Leo przygotował się naprawdę profesjonalnie do swojej roli. Do tego stopnia wczuł się w postać, że na planie (rzekomo) jadł surowe mięso, choć przez większość swojego życia jest wegetarianinem.

Najgorsza rola: Richard, Niebiańska plaża. Za tę rolę młody DiCaprio uzyskał swoją pierwszą i jak na razie jedyną nominację do Złotej Maliny w kategorii najgorsza rola pierwszoplanowa. Reżyser filmu Danny Boyle widział w roli młodego Richarda Ewana McGregora, ale zanim zdążył się zorientować, wytwórnia już zakontraktowała Leo, który niespecjalnie pasował do roli walczącego o życia zblazowanego amerykańskiego chłopaka znudzonego cywilizacją. Razzie nie dostał, bo w tamtym roku klasą sam dla siebie był John Travolta.

<<< W poprzedniej części

12

Oglądany: 69757x | Komentarzy: 41 | Okejek: 164 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.05

16.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało