Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najdziksze newsy tygodnia – pracodawca potrącał pracownikom z wypłaty za przerwy na papierosa

78 476  
255   95  
Z dzisiejszego odcinka dowiesz się jaki zapach mogą kupić Japończycy, czym się kończy bezmyślne lewicowanie i dlaczego Europa też chce budować wielki mur.

#1. Ekipa przeprowadzkowa upuściła fortepian za prawie milion złotych

l_1813885d88042eb2.jpg

Podczas gdy ty się martwisz, żeby majstry nie wkuły się w rurę z wodą w łazience, Angela Hewitt musiała przełknąć wyjątkowo gorzką pigułkę w postaci zatrudnienia ekipy od przeprowadzek. Słynna pianistka, określana przez niektórych jedną z najwybitniejszych interpretatorek utworów Bacha, zleciła firmie przeprowadzkowej przeniesienie swojego F278 Fazioli i szybko tego pożałowała. Podczas załadunku fortepianu na wózek paletowy, ważący 590 instrument zsunął się i spadł. Pokrywa wartego prawie milion złotych fortepianu, który jako jedyny na świecie miał wbudowane 4 pedały, pękła na pół. Producent instrumentu, któremu zgłoszono szkodę, wydał wyrok i stwierdził, że fortepianu nie da się odratować. Hewitt tak mocno przeżyła stratę, że ogłosiła ją swoim fanom dopiero po 10 dniach od zdarzenia.

#2. Na świecie istnieje odświeżacz powietrza o zapachu „licealistki”

l_1813884856a60901.jpg

A przez „na świecie” mamy rzecz jasna na myśli Japonię, bo chyba tylko tam fascynacja licealistkami osiągnęła poziom obsesji. Odświeżacz został wyprodukowany przez firmę, której produkty można znaleźć na półkach sklepów z zabawkami dla dorosłych, bo jakżeby inaczej, choć niektóre źródła twierdzą, że jest też dostępny na japońskim Amazonie. Co więcej, produkt podobno działa. To znaczy, faktycznie wywołuje skojarzenia z uczennicą liceum, gdy się wsiądzie do samochodu, w którym znajduje się odświeżacz, o czym miała zaświadczyć matka jednego z użytkowników, zanim nazwała go zboczeńcem. I jeśli się dobrze zastanowić, to coś może być na rzeczy, bo na zapach składa się kompozycja kwiatowa podobna do tej, którą można znaleźć w perfumach używanych przez nastolatki.

#3. Powstał pomysł wybudowania zapór na Morzu Północnym

l_1813886b48b2ff63.jpg

Apokalipsa zbliża się wielkimi krokami, co zwiastowały ostatnio jej posłańczynie Ciara i Sabina. Działania obu huraganów wzięła sobie do serca część środowiska naukowego, której marzy się powstrzymanie nadciągającego Armagedonu. Największą aktywność w tej materii wykazują holenderscy naukowcy, co nie może dziwić, gdy się weźmie pod uwagę fakt, że Holandia to jeden z najbardziej narażonych na zalanie terenów na świecie. Nie chcąc utonąć w wodach Morza Północnego, naukowcy z Królewskiego Instytutu Badań Morskich zaproponowali, by na Morzu Północnym postawić dwie zapory. Jedną o długości 475 km pomiędzy północną Szkocją a zachodnią Norwegią i drugą – 160-kilometrową barierę łączącą zachodnie wybrzeże Francji z południowo-zachodnią Anglią. Koszt konstrukcji oszacowano na 250-500 miliardów euro i oceniono, że jej wykonanie jest jak najbardziej możliwe.

#4. MPK Wrocław pochwaliło się 15 dniami bez wykolejenia się tramwaju – 11 minut później we Wrocławiu wykoleił się tramwaj

l_1813888a14927405.jpg

Być może niektórzy uważają przesąd o wykrakiwaniu za zwykły zabobon podyktowany irracjonalnym strachem – i być może mają rację. Ale wtedy pojawia się MPK Wrocław, które chwieje fundamentami świata twardo stąpających po ziemi ludzi i udowadnia, że Coelho miał rację, gdy pisał o Wszechświecie, który czemuś tam sprzyja. Na facebookowej stronie wrocławskiego przewoźnika pojawił się wpis informujący o tym, że od całych 15 dni we Wrocławiu nie wykoleił się żaden tramwaj. Ale już kilkanaście minut później licznik należało wyzerować, bo jakie jest prawdopodobieństwo, że w mieście, w którym tramwaje wykolejają się tak często, że bukmacherzy się o to zakładają, idylla potrwa wiecznie? Na całe szczęście osobom zarządzającym stroną MPK nie brakuje wiary we własne sprawstwo i w porę zorientowano się, że lepiej nie igrać znowu z ogniem.

l_1813889a681e1c55_1.jpg

#5. Partia Razem musiała przeprosić producenta Cisowianki

l_1813892a8ce7e0bpng.jpg

„Nie ma takiego bojkotowania” – orzekł sąd i nakazał partii Razem przeprosić spółkę Nałęczów Zdrój. Przeprosiny mają związek z reakcją lewicowej partii na działania wiceprezesa spółki produkującej wodę mineralną Cisowianka. W 2017 roku opublikowano listę darczyńców jednej z fundacji anytaborcyjnych. Wśród osób wspierających fundację znalazł się właśnie wiceprezes spółki Nałęczów Zdrój. Gdy informacja ta dotarła do przedstawicieli partii Razem, najpierw poczerwienieli oni bardziej niż zwykle, a później zaczęli zachęcać swoich wyznawców do niekupowania Cisowianki. W odpowiedzi producent wody mineralnej podał Razemów do sądu, a sąd przyznał Cisowiankom rację i Razemy musiały publicznie przeprosić Cisowianków.

l_18138915003ccd77.jpg

#6. Pracodawca może potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za czas spędzony przez pracownika na papierosku

l_18138902706f85e6.jpg

Sąd w Hiszpanii też przychylił się do wniosku złożonego przez kapitalistów. Tym razem tamtejsza firma Galp działająca w branży energetycznej musiała przed obliczem Temidy udowadniać swoje racje, a przy okazji pokazała, że prawa pracownicze to broń obosieczna. Firma została oskarżona przez związek zawodowy o łamanie praw pracowniczych, ponieważ odejmowała pracownikom od wynagrodzenia kwoty za czas spędzony na przerwach. Wliczano w to przerwy na papierosa, kawę czy posiłek. Sąd uznał, że Galp postępuje zgodnie z prawem i warto przy tym odnotować, że pracownicy firmy oberwali rykoszetem od ustawy, która w zamyśle miała ich chronić. We wrześniu 2019 roku w Hiszpanii wprowadzono przepisy, które zobowiązały pracodawców do zaimplementowania rozwiązań pozwalających na dokładną rejestrację czasu pracy pracowników. Dzięki temu pracownicy mieli uniknąć pracy za darmo w nadgodzinach i pewnie się udało to osiągnąć, ale przy okazji wyszło na jaw, że w normalnych godzinach pracownicy czasem nie pracują tyle, ile zgodnie z prawem powinni.

Ty pracuj tyle, ile uważasz za słuszne, ale też znajdź czas na przeczytanie poprzedniego wydania newsów.

12

Oglądany: 78476x | Komentarzy: 95 | Okejek: 255 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.10

16.10

15.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało