Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Gry robione przez Polaków to nie tylko Wiedźmin - czyli polskie hity, które podbiły świat

65 047  
262   89  
Kiedy myślimy "gra zrobiona przez Polaków", najczęściej do głowy przychodzi nam Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jednak nie samym Geraltem polska branża gamingowa stoi, co najlepiej widać na przykładzie kilku tytułów, które zdobyły niemałą popularność na całym świecie, a zostały wyprodukowane w naszym kraju. Dzisiaj postaram się je zaprezentować.

#1. Chrome



Chrome to gra wyprodukowana przez studio Techland, która swoją premierę miała w 2003 roku. Już na pierwszy rzut oka widać było, że mamy do czynienia z czymś oryginalnym. Weźmy na przykład brak możliwości zapisywania gry. Wszystko było skonstruowane tak, aby przechodzić od jednego checkpointa do drugiego.

Chrome to pierwszoosobowa strzelanka, której akcja rozgrywa się w przyszłości. To czasy, kiedy ludzie instalują w swoich ciałach różnego rodzaju implanty poprawiające ich sprawność w walce. W tej kwestii gracz miał pełną dowolność i tylko od niego zależało, czy zdecyduje się mieć lepsze oczy, czy może twardszą skórę.

https://youtu.be/eEJNFkYXC1Q
Głównym bohaterem gry jest Bolt Logan, były żołnierz, który obecnie jest płatnym najemnikiem. Wraz z nim wykonujemy różnego rodzaju zlecenia, które krążą wokół głównego wątku fabularnego..

Jeśli chodzi o samą produkcję, to na uwagę zasługuje również autorski silnik graficzny - Chrome Engine - stworzony przez Techland.

Tytuł wprawdzie nie zdobył żadnej nagrody czy nawet wyróżnienia, jednak przykuwał uwagę graczy z Zachodu, którzy oceniali go całkiem wysoko.

#2. Painkiller



Być może część z was wciąż pamięta legendarnego Painkillera. To gra stworzona przez studio People Can Fly z Warszawy, którego założycielami są Adrian Chmielarz, Andrzej Poznański i Michał Kosieradzki. Painkiller był ich pierwszą produkcją, dzięki której zyskali rozgłos na całym świecie.

Painkiller został bardzo ciepło przyjęty przez graczy i nikt nie powinien się temu dziwić. Twórcy zadbali o to, aby rozgrywka przynosiła masę frajdy, przy jednoczesnym ciekawym wątku fabularnym. W skrócie Painkiller to gościu, który zajmował się eliminacją demonów. Po śmierci został wcielony do niebiańskiej armii i jako jeden z jej żołnierzy robił dalej to samo co za życia.

https://youtu.be/BAsk2Q5KeDw
Tytuł chyba najlepiej można porównać do takich gier, jak Doom, Quake czy Unreal Tournament. Jednymi słowy Painkiller to jedna wielka rozwałka, którą robi się z ogromną przyjemnością.

Najlepszym dowodem sukcesu gry jest wybór przez organizację Cyberathlete Professional League na główną grę zawodów CPL World Tour w 2005 roku.

#3. Call of Juarez



To kolejna gra stworzona przez studio Techland. Tytuł działał na ich autorskim silniku graficznym, o którym wspominałem już przy okazji gry Chrome. Przejdźmy jednak do westernowej strzelaniny. Pierwsza część Call of Juarez została wydana w 2006 roku i mimo że świat nie oszalał na jej punkcie, to została przyjęta bardzo ciepło. Dość ciekawa jest też tematyka produkcji, bo gry westernowe w tamtym czasie praktycznie nie istniały.

https://youtu.be/wEtqt-hNCT0
Kilka lat później - w 2009 roku - wyszła gra Call of Juarez: Więzy Krwi. Tutaj było już znacznie lepiej, a sam tytuł zebrał bardzo pochlebne opinie od graczy z całego świata. Techland w późniejszym czasie wydał jeszcze część trzecią "The Cartel" oraz czwartą "Gunslinger". Niestety te dwie gry nie zrobiły już większego szumu.

#4. Bulletstorm



To polska strzelanka pierwszoosobowa wyprodukowana przez studia People Can Fly (ci od Painkillera) i Epic Games. Gra wyszła w 2011 roku i mimo że nie zrobiła tak wielkiej furory, to zebrała bardzo pozytywne recenzje i została przyjęta dość ciepło.

Bulletstorm to tytuł, w którym wcielamy się w postać Graysona Hunta i dostajemy do swojej dyspozycji cały arsenał futurystycznej broni. Miejsce akcji to dystopijna rzeczywistość, w której elitarne siły pokojowe muszą walczyć o przetrwanie.

https://youtu.be/gjNEKnifT5M
Jedną z ciekawszych rzeczy w grze jest tzw. system Superstrzałów. Gracz otrzymuje dodatkowe punkty za wykończenie wroga w określony sposób. Jednym z przykładów zabójstw jest "kiep". Polega on na podpaleniu wroga i dobiciu go, zanim zgaśnie. To doskonale obrazuje charakter gry.

#5. Dead Island



No i znów kolejna gra od Techlandu. Dead Island to typowo "rozwałkowa" gra, w której naszymi przeciwnikami są żywe trupy. Jest to pierwszoosobowa gra akcji z elementami cRPG. Tytuł cechuje duża ilość brutalnych scen i krew tryskająca strumieniami ze wszystkich stron.

Produkcja zdobyła ogromne uznanie na Zachodzie, ponieważ doskonale trafiła w gusta graczy. Wcielamy się w jedną z czterech postaci i za wszelką cenę staramy się przeżyć na rajskiej wyspie, na której spędzaliśmy wakacje. Nie jest jednak łatwo, ponieważ z każdej strony otaczają nas krwiożercze zombie, a ich jedno ugryzienie może sprawić, że szybko zasilimy ich szeregi.

https://youtu.be/lZqrG1bdGtg
W Dead Island eksplorujemy wyspę, znajdujemy różnego rodzaju przedmioty, które możemy w różny sposób ze sobą łączyć, a które pomagają nam w późniejszej rozgrywce. Gra doczekała się swojej kontynuacji, która niestety nie była już tak dobra, jak pierwsza część.

#6. Dying Light



Skoro jesteśmy przy zombie i Techlandzie, to grzechem byłoby nie wspomnieć o Dying Light. To gra z 2014 roku, o której słyszał każdy szanujący się fan tego typu rozrywki. DL to pierwszoosobowy survival horror, w którym wcielamy się w niejakiego Kyle’a Crane’a. Wraz z nim trafiamy do miasteczka Harran, którego mieszkańcy zostali zainfekowani przez dziwnego wirusa. Wirus ten oczywiście zmienia ich w żywe trupy, z którymi musimy walczyć.

W grze wykorzystano dobrze znany motyw, w którym zombie w trakcie dnia są mało aktywne, co pozwala na swobodną eksplorację okolicy, natomiast w nocy budzą się najgorsze odmiany przeciwników, które mogą zabić nas kilkoma celnymi ciosami.

https://youtu.be/RZfhwaVUYgY
Gra jest niezwykle dynamiczna, co najwyraźniej spodobało się graczom z całego świata. Tytuł zdobył bowiem aż trzy nagrody podczas Global Game Awards w 2015 roku.

Kontynuacja gry została przewidziana na 2020 rok. Niestety nie tak dawno mogliśmy znaleźć w sieci wiadomość, że premiera zostanie opóźniona - byle tylko nie do 2021 roku lub później.

#7. This War of Mine



This War of Mine to wydana w 2014 roku przez studio 11 bit gra opowiadająca o przetrwaniu w czasie wojny. Tytuł inspirowany jest wydarzeniami, jakie miały miejsce w latach 90. w trakcie oblężenia Sarajewa, które uważane jest przez wielu za jedno z najbardziej krwawych w historii powojennej Europy.

This War of Mine to survivalowa gra akcji, w której wcielamy się w normalnych mieszkańców miasta, którzy zmuszeni są do podejmowania trudnych moralnie wyborów i walki o przetrwanie w ogarniętym chaosem mieście.

https://youtu.be/Hxf1seOpijE
O sukcesie produkcji świadczy ciepłe przyjęcie ze strony graczy, dobra sprzedaż oraz nagroda publiczności, którą twórcy zgarnęli w 2015 roku w plebiscycie Independent Games Festival.

#8. Zaginięcie Ethana Cartera


To gra od jednego z założycieli studia People Can Fly - Adriana Chmielarza - który postanowił zacząć działać na własną rękę, czego rezultatem było stworzenie studia The Astronauts. Zaginięcie Ethana Cartera to gra, w której wcielamy się w postać detektywa Paula Prospero i próbujemy rozwikłać zagadkę zniknięcia tytułowego bohatera.

https://youtu.be/IUsBOU4YUWs
Gra została doceniona głównie za jej niezwykłą oprawę wizualną. Napotykane na każdym kroku krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach. Gracze docenili jednak nie tylko ten jeden aspekt. Tytuł w 2015 roku zdobył nagrodę British Academy Games Awards w kategorii "Najbardziej innowacyjna gra".

#9. Frostpunk


To kolejna gra studia 11 bit. Tym razem mamy jednak do czynienia ze strategią czasu rzeczywistego osadzoną w steampunkowym świecie. Gra opowiada o walce o przetrwanie w trudnych, zimowych warunkach.

Warunki te z kolei są owocem wybuchu dwóch wulkanów. Pył, który wyrzuciły w atmosferę, był tak obfity, że dosłownie zaciemnił słońce i spowodował globalną wulkaniczną zimę. W tej rzeczywistości przychodzi nam żyć i walczyć o przetrwanie.

https://youtu.be/qqEpSOFDXGA
Frostpunk okazał się sporym sukcesem. Koszty produkcji i marketingu zwróciły się już w ciągu kilku pierwszych dni po premierze, a sam tytuł został bardzo pozytywnie przyjęty zarówno przez graczy, jak i przez krytyków.

#10. Wiedźmin


Wprawdzie miało nie być szczucia Wiedźminem, jednak w takim zestawieniu musiało znaleźć się dla niego miejsce. Wiedźmin to nasz skarb narodowy i coś, z czego w końcu możemy być dumni. Z tak wielkim sukcesem mieliśmy jednak do czynienia dopiero w przypadku trzeciej części gry. Z dwoma pierwszymi nie było aż tak dobrze.

Pierwszy Wiedźmin ukazał się w 2007 roku i od razu spotkał się z dość dobrymi opiniami. Gra jednak miała swoje poważne problemy i braki, na które dość trudno było przymknąć oko. Kulał przede wszystkim system walki i kilka innych, pomniejszych aspektów.

https://youtu.be/-QNDaeri1TA
W 2011 roku pojawiła się kontynuacja gry, zatytułowana "Zabójcy Królów". Tutaj było już o wiele lepiej i wyraźnie dało się odczuć, że producenci - studio CD Projekt Red - odrobili zadanie domowe i wyciągnęli wnioski z jedynki. Wiedźmin 2 miał również o wiele większy budżet, co dało się odczuć na każdym kroku. Niestety nawet tutaj nie obyło się bez kilku wpadek, które na szczęście szybko udało się naprawić.

https://youtu.be/s20k4BPwbaI
Przyszedł w końcu 2015 roku i długo wyczekiwany Wiedźmin 3: Dziki Gon (wraz z całą masą DLC i dwoma dużymi dodatkami). Tutaj mieliśmy już do czynienia z potężnym sukcesem na skalę światową. Twórcy po raz kolejny wyciągnęli wnioski z poprzednich produkcji, nie popełniali więcej pewnych błędów, ale również decydowali się na spore ryzyko, wprowadzając do produkcji zupełnie nowe mechaniki. Na szczęście się opłaciło i Wiedźmin 3 zaskoczył.

https://youtu.be/x05hIYpw1lU
Szał na grę utrzymuje się do tej pory (m.in. za sprawą Netflixowego serialu), a na jego fali nadpływa Cyberpunk 2077. Coś mówi się też o Wiedźminie 4, jednak na razie nie było żadnych konkretów ze strony studia. Cóż, pozostaje nam poczekać.
3

Oglądany: 65047x | Komentarzy: 89 | Okejek: 262 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.04

19.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało