Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Książkowe hity - jak powstają?

1 796  
Dlaczego jedne książki przechodzą bez echa, albo pozostają na półce "warto przeczytać, ale niekoniecznie" lub "dobra książka, po prostu dobra", a inne szturmem podbijają serca czytelników i na długo nie dają o sobie zapomnieć. Które z książek mają szansę stać się bestsellerem? Podpowiadamy.

Bestseller - co to znaczy napisać go?

W każdym miesiącu Dan Brown notuje na swoim koncie kolejne dwa miliony sprzedanych egzemplarzy "Kodu Leonarda da Vinci". W dużej mierze dzięki temu ów amerykański pisarz stał się jednym z najbardziej poczytnych w pierwszej dekadzie XXI wieku. Dlaczego właśnie on, dlaczego ta, a nie inna książka podbiła światowych miłośników literatury stając się jednym z najbardziej poczytnych bestsellerów. Czy to właśnie tego typu pozycje mają wyłącznie monopol na kradzież serc nawet tych, dla których książki teoretycznie nie istnieją? Jak można zmierzyć sukces książki i przewidzieć, czy ma szansę wpaść na półkę bestsellerów, które na długo w niej pozostaną?

Szukasz aktualnych bestsellerów? Odwiedź: https://tantis.pl/bestseller

Napisać bestseller, czyli książkę która będzie się sprzedawać

Największe pisma mają swoje kwalifikacje bestsellerów, głównie: fiction i non-fiction. W praktyce można to z grubsza przetłumaczyć na literaturę piękną i na literaturę faktu. Kolejne kryteria dotyczą tego, czy dana książka wydana została w miękkiej okładce, czy też twardej. Podobne zestawienia można znaleźć również w literaturze dziecięcej, ale ta raczej rządzi się już swoimi prawami.

Kolejne kryterium - to oddziaływanie pisarza na czytelnika. Sprawdza się jego potencjalną moc. Istnieją też tak zwane bestsellery lokalne, gdzie po prostu rządzone są prawami rynku lokalnego. Inaczej sprzeda się na amerykańskim, a inaczej na przykład na naszym czy niemieckim. Tu już w grę wchodzą tematy, mentalność społeczeństwa czy też koniec końców popularność autora.

Przeczytaj również: https://www.world360.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/

Bestseller, a warsztat pisarza

Warsztat pisarza jest ogromnie ważny, ale nie najważniejszy. Czasem bestsellerami stają się książki, które znawcy literatury uznają za takie, które w ogóle nie powinny pojawić na na rynku wydawniczym, a jednak. Są i co ważniejsze - sprzedają się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Czasem ich sukcesu można upatrywać w przysłowiowym szczęściu, innym razem po prostu poruszą nośny temat, innym razem konkurencyjny, a jeszcze kiedy indziej - wejdą w niszę.
Oczywiście nie można powiedzieć tego, że warsztat pisarski jest nieważny - wręcz przeciwnie. Ciężko czyta się książkę, która obok zasad ortografii lub dobrego stylu, a przynajmniej poprawnego, nawet nie leżała. Wyjątek stanowią np. te, które poruszają tematykę, w której najważniejsza jest np. akcja - w różnej postaci. Ta często może przyćmić warsztat, albo po prostu postawić go na drugi plan.

Artykuł powstał we współpracy z tantis.pl

Oglądany: 1796x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.12

01.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało