Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 ciekawostek o najlepszym wynalazku w historii

93 798  
248   17  
Folia bąbelkowa wyprzedza pod względem skuteczności wszystkie najlepsze tabletki „redukujące stres”. Wystarczy sobie chwilę popykać i wszystkie zmartwienia znikają jak folią strzelił ręką odjął.

#1. Tapeta, której nie pokochano

180035441329ad51.jpg

Folia bąbelkowa okazuje się mieć milion zastosowań. Oraz milion pierwsze, o którym nie pomyślałby nikt oprócz dwójki Al Fielding i Marc Chavannes. To właśnie oni stworzyli folię idealnie nadającą się do pakowania przedmiotów, choć cel przyświecał im zupełnie inny. Chcieli – według Huffpost.com – zrewolucjonizować tapety ścienne, nadając im pogłębionej struktury. Ten pomysł jednak zupełnie się nie przyjął.

#2. Jak nie wewnątrz, to na zewnątrz

1800355e3f736912.jpg

Wyklejanie ścian domów od środka nie spotkało się z zainteresowaniem potencjalnych nabywców folii bąbelkowej. Para wynalazców wcale się jednak nie poddawała, dochodząc ostatecznie do wniosku, że skoro nie wewnątrz, to może ich dzieło sprawdzi się na zewnątrz, tym razem jako izolacja cieplna budynku? Pomysł jakkolwiek całkiem sensowny, znów nie zjednał sobie wielu zwolenników – przeciwników owijania domów plastikiem było więcej niż zwolenników.

#3. Rewolucja technologiczna

180035662d16fd23.jpg

Folia bąbelkowa wydaje się ostatnim produktem, w którego przypadku można by mówić o nagłym postępie technologicznym. A jednak jedno z drugim jest mocno związane, bo prawdziwą popularność folia uzyskała na początku lat 60. XX wieku, kiedy IBM rozpoczął sprzedaż wysyłkową komputerów oznaczonych jako model 1401. Przedstawicielom informatycznego giganta bardzo spodobało się nowe opakowanie – tym bardziej że przed folią bąbelkową do wysyłania cennych i kruchych rzeczy wykorzystywano gazety, wióry i końskie włosie. Mieszankę, która nieszczególnie komponuje się z elektroniką.

#4. Na ratunek „spadochroniarzom”

1800357a0c61da54.jpg

Skoro już mowa o tych bardziej i tych mniej typowych zastosowaniach folii bąbelkowej, warto wspomnieć o jeszcze jednym, które zapewne niejednemu przeszło przez myśl, a którego nikt nie chciał jeszcze przetestować. Póki co ograniczono się wyłącznie do obliczeń. W 2011 roku w magazynie WIRED ukazało się twierdzenie, że wystarczy 39 warstw folii bąbelkowej, by uchronić przed śmiercią osobę skaczącą z szóstego piętra.

#5. Wojna na bąbelki

180035878867aa95.jpg

Najlepsza rzecz, jaką można zrobić z folią bąbelkową? Wbrew temu, co sądziliby przedstawiciele IBM, wcale nie pakowanie elektroniki. A zatem co? Oczywiście „strzelanie”, czyli hałaśliwe przebijanie bąbelków. Jak bardzo hałaśliwe? Całkiem poważnie – wystarczająco do tego, by poderwać armię w stan gotowości. Rzecz miała miejsce w grudniu 2015 roku w bazie Kirtland w Nowym Meksyku. Usłyszano „strzały”, natychmiast ruszono więc do przygotowywania kontrataku… tylko po to, by po pewnym czasie zorientować się, że nie padły żadne strzały, a jeden z żołnierzy bawił się folią bąbelkową.

#6. Bez przyjemności

18003599312995b6.jpg

Ustaliliśmy już, że najważniejszym, a na pewno najprzyjemniejszym zastosowaniem folii bąbelkowej jest strzelanie z niej – działające wyjątkowo dobrze antystresowo. Niestety praktyczność po raz kolejny wykończyła zabawę – i w 2015 na rynku pojawiła się folia znana jako iBubble Wrap, dostarczana w postaci pozbawionej powietrza. Można ją napełnić przed docelowym pakowaniem. Rozwiązanie to ma podstawową zaletę – tak transportowana folia zajmuje znacznie mniej miejsca. Ma jednak i wadę – po napełnieniu… nie strzela.

#7. Ale za to skutecznie

1800360f53c1fe67.jpg

Nie sprawdzono ostatecznie, czy lądowanie z szóstego piętra na folii bąbelkowej faktycznie zapewni człowiekowi przeżycie, ale postanowiono chociażby przekonać się, czy można zrzucić z 10-metrowego dźwigu ponad 350-kilogramową dynię i nie zmasakrować przy tym całej dzielnicy. Pomarańczowa katastrofa – jak wieszczyli niektórzy – nie nadeszła. W październiku 2000 roku dokonano efektownego zrzutu na „lądowisko” wyłożone folią bąbelkową i okazało się to wystarczające do tego, by dynia przetrwała lot w nienaruszonym stanie.

#8. Folia zwykła i niezwykła

180036119e1fdb58.jpg

Już sama najzwyklejsza folia bąbelkowa wystarczy do tego, by dostarczyć gronu niedojrzałych dwudziestolatków ludzi zabawy na cały tydzień. Producenci postanowili wynalazek dodatkowo uatrakcyjnić. W tym celu zaproponowano folię z bąbelkami w kształcie serduszek (edycja walentynkowa) czy literek układających się w napis Wesołych Świąt (edycja wakacyjna… no dobra, wcale nie). Do wyboru są jeszcze uśmiechnięte buźki, nie wspominając o tych najbardziej oczywistych alternatywach jak bąbelki w większych niż standardowo rozmiarach.

#9. A jednak izolacja…

180036201f4b58d9.jpg

Folia bąbelkowa nie zyskała uznania jako materiał do ocieplania budynków, niemniej jednak jej właściwości izolacyjne się przydają. Chociażby… w Norwegii. Tam niekiedy korzystają z niej ratownicy medyczni – do ochrony rannych przed wychłodzeniem w wyjątkowo niskich temperaturach. Co prawda ustalono, że folia jest w tym względzie nieco gorsza niż koce (ok. 70% ich efektywności), ale sprawdza się mniej więcej tak samo dobrze jak śpiwory.

#10. The Bubble Wrap Book

18003638239db6010.jpg

Nie ulega wątpliwości, że folia bąbelkowa – pomijając swoje typowo praktyczne zastosowania – stała się swego rodzaju ikoną, podobnie jak chociażby taśma naprawcza. W folii powstała nawet książka. The Bubble Wrap Book to opublikowane w 1998 roku nie do końca poważne kompendium zawierające setki zastosowań folii… W tym chociażby wypychanie nią portfeli, by zaimponować potencjalnej randce. To już mądrzejszym zastosowaniem wydaje się kalendarz adwentowy z bąbelkami zamiast czekoladek… Przy okazji – kalendarz (całoroczny) z bąbelkami oznaczającymi każdy dzień też jest dostępny.
11

Oglądany: 93798x | Komentarzy: 17 | Okejek: 248 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało