Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

W oczach Europejczyków między innymi Polska uchodzi za kraj z dziwnymi przepisami ruchu drogowego. O co chodzi?

64 358  
226   84  
Ciekawostki z dróg z całego świata, czyli co dziwi ludzi udających się w podróż samochodem do innych krajów. Polska, jak się okazuje, też może się pochwalić takimi ciekawostkami.

#1. Pierwszeństwo na skrzyżowaniach dróg równorzędnych

Tam, gdzie obowiązuje ruch prawostronny, pierwszeństwo na skrzyżowaniach dróg równorzędnych ma nadjeżdżający z prawej. Ale nie wszędzie. W USA pierwszeństwo ma ten, który wcześniej dojechał do takiego skrzyżowania. W większości stanów skręt w prawo dozwolony jest także na czerwonym świetle. Co do skrzyżowania - w Tajlandii pierwszeństwo ma ten, który wcześniej błysnął światłami. W Indiach obowiązuje prawo siły. Największy samochód zawsze ma pierwszeństwo. W Turcji jako pierwszy jedzie ten, kto najgłośniej trąbi.

#2. Ograniczenia prędkości

I tutaj Polska wiedzie prym, bo u nas przepisy w tej materii są bardzo skomplikowane i takie prędkości są różne dla różnych pojazdów na różnych drogach. Ale nawet jeśli idzie o pojazdy osobowe do 3,5 tony, mamy niezły bałagan. W terenie zabudowanym od 5 rano do 23 w nocy jeździmy 50 km/h. Poza tymi godzinami prędkość jest podniesiona do 60 km/h. Poza terenem zabudowanym też jest wesoło. Na drogach normalnych jednojezdniowych jeździmy 90 km/h. Gdy droga normalna jest dwujezdniowa - jedziemy 100 km/h. Dalej już normalnie? A gdzieżby tam. Na drogach ekspresowych jednojezdniowych jedziemy 100 km/h, a na ekspresówkach z dwoma jezdniami śmigamy 120 km/h. Na autostradach 140 km/h. A co z innymi krajami? W Niemczech i Austrii poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych można śmigać 100 km/h. W Szwajcarii, Danii, Holandii, Norwegii i Finlandii nie więcej niż 80 km/h. Autostrady w zależności od kraju 110-130 km/h. W Niemczech ile fabryka dała, albo na ile ci wystarczy odwagi.

#3. Generalnie: piłeś - nie jedź

Republika Czeska, Węgry, Rumunia, Słowacja - tutaj kierowca musi wydmuchać 0. W Polsce dopuszcza się 0,2 promila, w większości krajów jest to pół promila. W Wielkiej Brytanii i Liechtensteinie, a także na Malcie, można wydmuchać 0,8 promila.

#4. Ogumienie zimowe

Kraje skandynawskie dopuszczają jazdę na oponach z kolcami, w większości krajów europejskich wymagana jest zmiana opon z letnich na zimowe bądź jazda na oponach całorocznych. W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe, jednak kierowcy docenili zalety zimówek i chętnie je wymieniają.

#5. Płatne parkowanie

Generalnie w większości miast europejskich za parkowanie w centrach się płaci. W niektórych miastach strefy płatnego parkowania rozciągnięte są daleko poza centra. Najlepiej skorzystać jest z oferty typu P + R, czyli parkuj i jedź. O co chodzi? O zaparkowanie na jednym z dużych parkingów na obrzeżach miast i pojechanie dalej komunikacją miejską. Generalnie zasada jest taka, że jak posiadasz bilet co najmniej jednodniowy na komunikację miejską, na takim parkingu parkujesz za darmo.

#6. Rozmowa przez telefon przez kierowcę w trakcie jazdy samochodem

Generalnie korzystanie z telefonu przez kierowcę podczas jazdy samochodem bez zestawu głośnomówiącego jest w Europie zabronione. Kary w zależności od kraju wynoszą od kilkudziesięciu, do kilkuset euro. Wyjątek stanowi Szwecja. Tutaj rozmowa jest dozwolona, ale gdy dojdzie do wypadku, policja może uznać winę kierującego i rozmawiającego przez telefon, gdyż nie był on skupiony na prowadzeniu samochodu, więc Szwedzi dla świętego spokoju korzystają jak wszyscy z zestawów głośnomówiących.

#7. Jazda na światłach mijania i do jazdy dziennej

W Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Holandii, Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku jazdy na światłach mijania w dzień. Są zalecane, ale obowiązku nie ma. We Włoszech i na Węgrzech światła mijania są wymagane poza terenem zabudowanym, a na Ukrainie, w Mołdawii i Chorwacji tylko w wybranych miesiącach w roku. W pozostałych krajach jest obowiązek całorocznej jazdy na światłach mijania albo do jazdy dziennej. Warto jeszcze zgłębić się w temat i doczytać, w których krajach wystarczą światła do jazdy dziennej, a w których jest obowiązek włączać światła mijania wraz z pozycyjnymi tylnymi.

#8. Opłaty drogowe

W Polsce wiadomo. Wjeżdżasz na płatny odcinek - dostajesz bilet. Wyjeżdżasz - opłacasz go. Czasem boli mniej, czasem bardziej. Niektóre odcinki autostrad są bezpłatne. Jednak w dziewięciu krajach Europy Środkowej (Bułgaria, Austria, Węgry, Rumunia, Republika Czeska, Szwajcaria, a także Słowenia i Słowacja) wszystkie główne autostrady są płatne - prawo do korzystania z nich przyznaje winieta, którą należy nabyć w celu uniknięcia mandatu. Winieta to najczęściej naklejka naklejana na przedniej szybie samochodu. Ponadto w Rumunii i na Węgrzech winieta może być także elektroniczna. Koszt winiety waha się od 3 € (Rumunia) do 40 CHF (Szwajcaria), ale mandaty za brak winiety są dużo wyższe, więc się nie opłaca ich nie kupować.

#9. Antyradary

W większości krajów w Europie te urządzenia są nielegalne. Ba, nawet nie wolno ich przewozić ze sobą, bo za to grożą wysokie grzywny. Jednak jak masz pecha i złapią cię z antyradarem we Francji, to możesz się pożegnać z samochodem. Jest on konfiskowany na poczet nałożonych kar. Tak więc jadąc za granicę poczytaj, czy warto ryzykować i zabierać ze sobą takie urządzenie.

#10. Wideorejestratory

W większości krajów europejskich nie są zabronione, jednak niezalecane jest korzystanie z nich. Jako powód podaje się ochronę danych osobowych. Jednak w kwestii rejestratorów ruchu to Austria przebiła wszystkich. Od 2015 roku obowiązuje tam prawo, że używanie wideorejestratorów jest surowo zabronione, a gdy nagrasz kolizję albo coś ciekawego i wrzucisz to do sieci, musisz się liczyć z konsekwencjami. Kary sięgają 10 000 euro. Zresztą w Niemczech jest podobnie, z tym że tam można nagrywać publikować pod warunkiem zamaskowania twarzy i numerów rejestracyjnych, oraz najlepiej elektronicznie zmodulować głosy. To, gdzie wideorejestratory nie są mile widziane, podpowie... Google.
12

Oglądany: 64358x | Komentarzy: 84 | Okejek: 226 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.11

26.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało