Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dla jednych atrakcja turystyczna, dla innych zmora - 10 miejsc, które zostały zniszczone przez turystów

47 966  
185   46  
Dla każdego turysty odwiedzenie takiego miejsca to punkt niemal obowiązkowy. Ale dla mieszkańców żyjących tam na co dzień turyści stają się plagą, o której owi mieszkańcy chcieliby jak najszybciej zapomnieć.

#1. Wenecja, Włochy

Jak bardzo Wenecja ucierpiała z powodu turystyki? Znacznie. W ciągu ostatnich 30 lat miasto straciło ponad połowę stałych mieszkańców, którzy wyprowadzili się gdzie indziej, by żyć w spokoju. Przez napływ turystów także bardzo mocno zdrożało życie w samym mieście. Stąd decyzja mieszkańców, by opuścić ten kipiący turystyką kociołek.

#2. Machu Picchu, Peru

Mistyczne miasto starożytnych Indian, otwarte dla turystów na początku XX wieku. Obecnie stało się modne. Miejscowości położone w pobliżu atrakcji turystycznej nie są w stanie wytrzymać tak intensywnego napływu turystów. Dodatkowo samo Machu Picchu jest okradane przez turystów, którzy chcą sobie zabrać jakąś pamiątkę z pobytu w tym mieście.

#3. Jaisalmer, Indie

I maleńki fort w Indiach, który stał się zakładnikiem swej popularności. Fort nagle stał się modny, zaczęły odwiedzać go tysiące turystów, a lokalna infrastruktura zwyczajnie nie jest gotowa na taki napływ ludzi. Fort też nie. A ludzie nie potrafią niczego uszanować, więc miejscówka powoli, acz nieustannie popada w coraz większą degradację.

#4. Cozumel, Meksyk

Jeszcze do niedawna miasto i wyspa były okazem dziewiczego piękna i niesamowitej przyrody. Mieszkańcy miasta dbali o wyspę, a ta odwdzięczała się przepięknymi widokami. Niestety u brzegów wyspy pojawili się turyści łasi na piękne widoki i aksamitnie czyste wody Morza Karaibskiego. I zaczęła się degradacja wyspy, która obecnie staje się coraz większym wysypiskiem śmieci.

#5. Cinque Terre, Włochy

Region z malowniczymi do niedawna rybackimi miejscowościami we Włoszech. Niestety jego położenie i urokliwość przyciągają turystów, więc wioski już nie są wioskami rybackimi, a stały się osadami handlowymi. Mieszkańcom bardziej się opłaca sprzedawać pamiątki turystom, niż łowić ryby.

#6. Yangshuo, Chiny

Miejsce okrzyknięte jako jedno z najpiękniejszych na Ziemi. I tu zaczyna się jego tragedia. Masowy napływ turystów (liczonych już w milionach) spowodował, że 264-tysięczne miasto Yangshuo nie jest sobie w stanie poradzić z turystami, którzy koczują na dziko i niszczą przepiękną przyrodę, jaka jest wokół miasta. Jak tak dalej pójdzie, to Yangshuo stanie się wkrótce jednym z byłych najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

#7. Teotihuacán, Meksyk

Ostatnie prawnie chronione starożytne miasto w Meksyku zostało otworzone dla turystów w roku 2004. Od tego roku obserwowany jest najazd ludzi chcących je obejrzeć. Mało tego, w samym centrum starożytnych ruin swój sklep otworzyła sieć Walmart.

#8. Jaskinie Mogao, Chiny

Znane także jako Jaskinie Tysiąca Buddów i Jaskinie Dunhuang - zespół 492 skalnych świątyń w pobliżu miasta Dunhuang w chińskiej prowincji Gansu, w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety zabytek ten grozi zawaleniem, z czego zdano sobie sprawę zbyt późno. Obecnie ogranicza się liczbę turystów mogących odwiedzić jaskinie. Samo miasto Dunhuang także nie jest przystosowane do przyjmowania takiej rzeszy turystów i w szczycie jest tam - delikatnie mówiąc - tłoczno. A według mieszkańców miasta nie da się tam normalnie żyć.

#9. Santoryn, Grecja

Turyści dosłownie niszczyli wyspę. Zarówno miasta będące na wyspie, jak i samą naturę. Aby chronić mieszkańców i walory przyrodnicze wyspy, ograniczono ilość turystów do 8000 dziennie. Jednak według mieszkańców to i tak co najmniej połowa za dużo.

#10. Angkor Wat, Kambodża

Największa, najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siĕm Réab w Kambodży. Jednak jest to świątynia, w której nie mieszkają mnisi. I nie zanosi się, by w najbliższym czasie zamieszkali. Chyba że państwo znajdzie sposób na to, jak pozbyć się stamtąd milionów turystów, którzy nieustannie niszczą zabytki.
6

Oglądany: 47966x | Komentarzy: 46 | Okejek: 185 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało