Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCXVIII - Niemki zamiatają ulice Berlina po kapitulacji

89 769  
437   23  
Dziś w "Zatrzymanych..." między innymi niebezpieczny list z wkładką, Eminema oczu kąpiel i polski akcent w rozmiarze XXL. Zapraszamy!

#1. Ambasador dobrej woli UNICEF, Audrey Hepburn, z somalijską dziewczynką, 1992 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Wspaniały widok. Paryż, 1900 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Technik laboratoryjny trzyma list z wąglikiem, który był skierowany do senatora Leahy. List został bezpiecznie otwarty w amerykańskim laboratorium biochemicznym w Fort Detrick w listopadzie 2001 r.

Kliknij i zobacz więcej!

„Wkrótce po atakach terrorystycznych z 11 września w amerykańskiej poczcie zaczęły pojawiać się listy opatrzone wąglikiem (anthrax). Pięciu Amerykanów zmarło, a 17 zachorowało w wyniku najgorszych ataków biologicznych w historii USA. Późniejsze dochodzenie przeprowadzone przez FBI i jego partnerów - o kryptonimie „Amerithrax” - było jednym z największych i najbardziej złożonych w historii organów ścigania”. (FBI)

#4. Michael Keaton, Jack Nicholson, Tim Burton i kawa na planie filmu „Batman”, 1989 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Niemki zamiatają ulice Berlina po kapitulacji. Pracują pod nadzorem Marusi Kuzniecowej, która ponad dwa lata pracowała jako robotnica przymusowa w Niemczech, 1945 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Uczeń i nauczyciel siedzący na progu lokalnej szkoły średniej po anonimowym ostrzeżeniu o zagrożeniu strzelaniną, Delaware, USA, 1973 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Mieszkaniec obozowiska namiotowego w Moskwie, 1991 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Napis przyczepiony do czapki głosi: „Okaleczony przez bezprawie, bezrobotny, bezdomny, pozbawiony praw obywatelskich mieszkaniec Kijowa, mieszkam u bram prokuratury ZSRR”.

#8. Tancerki z londyńskiego baletu ćwiczą w maskach przeciwgazowych, luty 1940 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Michael Jordan gra w koszykówkę na wózku inwalidzkim z częściowo sparaliżowanym młodym chłopakiem, 1987 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Rosyjscy i amerykańscy żołnierze siedzą naprzeciw siebie w stołówce, Bośnia, 1996 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Wykopaliska na miejscu masowego grobu ofiar stalinowskich represji, okolice wsi Szerszni, obwód czelabiński, Rosja, 1989 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Reżyser Peter Jackson otrzymuje nowozelandzki order za zasługi od gubernator generalnej lady Sylvii Cartwright, 2002 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Eminem, 1999 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Kandydat na prezydenta Władimir Bryncałow z żoną. Kampania przedwyborcza na prezydenta Federacji Rosyjskiej w 1996 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Matka i dziecko podczas bombardowania Helsinek, 9 lipca 1941 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Kurt Cobain, Boże Narodzenie 1986 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Żołnierze 1. batalionu Królewskiego Pułku Australii przed spotkaniem z czarnoskórymi rekrutami. Townsville, Queensland, Australia, wrzesień 2000 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Mao Zedong w kołchozie „Testament Iljicza”, obwód moskiewski, 1949 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Dziewczyny walczą podczas show Stallone’s Rockets. Widzowie oglądali imitację walki pomiędzy mocno umalowanymi młodymi damami. Walka była transmitowana na pierwszym kanale i została zorganizowana w ZSRR w 1991 roku przy wsparciu matki Sylvestra Stallone, która była również obecna na przedstawieniu.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Późniejsi polscy partyzanci, którzy trafili do sowieckiego obozu i uciekli pieszo do Polski, Litwa, lata 30. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

Bracia Tolek i Wiktor Iwanowscy (w środku i po prawej) przed II wojną światową. Zdjęcie z archiwum wnuka Tolka Iwanowskiego, Michała, który obecnie mieszka w Cardiff (Walia).
18 lipca 1944 r. polscy partyzanci Tolek i Wiktor Iwanowski zostali aresztowani podczas wyzwalania Litwy przez Armię Czerwoną i rozbrajania partyzantów wileńskich. Poddali się Armii Czerwonej dobrowolnie - w zamian za obietnicę dołączenia ich do polskiego oddziału, ale zamiast tego zostali przekazani NKWD i wysłani najpierw do obozu jenieckiego w Miednikach, a następnie pod Kaługę.

15 sierpnia 1945 r. bracia uciekli z obozu i po ponad trzech miesiącach tułaczki dotarli z pomocą własnoręcznie wykonanego kompasu, najpierw do Homla, następnie do Wilna i Warszawy, by w końcu połączyć się z rodziną we Wrocławiu. Wiele lat później Wiktor szczegółowo opisał tę podróż w swoich wspomnieniach.

Fotograf Michał Iwanowski postanowił powtórzyć trasę dziadka Tolka i jego brata. Wyjął z rodzinnego archiwum mapę, na której bracia zaznaczali swoją drogę, wziął z sobą także kompas, namiot i poczynił małe zapasy (bracia uciekli z zapałkami, tytoniem, solą, sucharami i kilkoma puszkami konserw).
Michał pieszo z Kaługi ruszył w drogę i przeszedł 2200 km. Wnuk partyzanta odkrył, że teren niewiele się zmienił - niektóre fragmenty wspomnień opisują go z fotograficzną dokładnością. Na przykład most kolejowy, na którym bracia natknęli się na wartowników, którzy postrzelili Tolka w ramię, Michał rozpoznał bez porównywania z mapą.

Po drodze Michał prawie nie spotykał się z ludźmi - musiał jedynie komunikować się z nimi w wiejskich sklepach, gdzie uzupełniał artykuły spożywcze. Na Białorusi dwukrotnie trafiał na policjantów, którzy długo sprawdzali dokumenty i przesłuchiwali go, nie rozumiejąc celu jego wyprawy. Michał dotarł do Wrocławia w osiem tygodni - prawie dwa razy szybciej niż jego dziadek i brat.

<<< W poprzednim odcinku: Krystian zwycięża!

2

Oglądany: 89769x | Komentarzy: 23 | Okejek: 437 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.11

24.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało