Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Nadzwyczajne skarby muzeów świata LXXXIV - Dlaczego ta figurka Majów ma takie dziwne oczy

49 320  
217   11  
Dawno nie zaglądaliśmy do muzeów, więc pora to zmienić! Dziś wybierzemy się w podróż w czasie do królestwa Majów, gdzie żegnać będziemy zmarłego wodza, poznamy wojownika, który przechytrzył śmierć oraz obejrzymy starcie dobra ze złem.

#1. Płaskorzeźba z grobowca przedstawiająca grupę kobiet grających na różnych instrumentach, okres Pięciu Dynastii, Chiny, ok. 900 rok
#2. Hełm, który nosił Honda Tadakatsu - legendarny samuraj żyjący na przełomie XVI i XVII wieku; "wojownik, którzy przechytrzył śmierć" brał udział w 55 bitwach i nie odniósł nigdy żadnej poważniejszej rany#3. Złota bransoleta ozdobiona wieloma kamieniami szlachetnymi, Królestwo Ayutthaya, Tajlandia, początek XV wieku
#4. Kubek wykonany z trawertynu, kultura Majów, Copán, Honduras, 763-820 r.#5. Zakończenie pastorału z kości słoniowej przedstawiające orła Jana Ewangelisty, prawdopodobnie Sycylia, XIII wiek, zbiory Walters Art MuseumOrzeł zwrócony jest głową w stronę smoka - ta konfrontacja ma symbolizować dominację Słowa Bożego i jego moc przezwyciężania zła.

#6. Sekretarzyk wykonany w 1783 r. przez mistrza Jeana Henriego Riesenera dla Marii Antoniny, królowej Francji
#7. Jadeitowy wisiorek przedstawiający chmury, Kultura Hongshan, Chiny, 3500-3000 r. p.n.e.
To zapewne jedna z dziwniejszych form przedstawienia chmur. Ludzie z kultury Hongshan z czasów neolitycznych Chin wierzyli, że wojownik górski (gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych) jest posłańcem bogów. Chmury reprezentują tutaj kryjówkę tych ptaków; wisior prawdopodobnie należał do jakiegoś szamana.

#8. Hełm Sabaudzki z XVII wieku. Nazwa wywodzi się od kirasjerów z Księstwa Sabaudii-Piemontu, którzy nosili hełmy imitujące ludzką twarz

#9. But scytyjskiej kobiety sprzed 2300 lat, który przetrwał zamrożony w ziemi w górach Ałtaj#10. Gliniana figurka pogrzebowa, kultura Majów, Gwatemala, 600-650 r.Takie figurki towarzyszyły zmarłemu władcy podczas podróży na tamten świat i brały udział w ceremonii, która miała przywrócić go do życia. Charakterystyczne oczy miały prawdopodobnie symbolizować stan transu.

#11. Korona Tory, którą wykonał Włoch Andrea Zambelli ok. 1740-50 roku, zbiory Metropolitan Museum of Art
Jest to jedna z ozdób zewnętrznych zwoju Tory, używana podczas największych świąt religijnych. Korona zwykle wykonana jest ze srebra, rzadziej ze złota. Nakładana jest na dwa drewniane wałki, na który nawinięty jest pergaminowy zwój z tekstem Tory. Korona symbolizuje Boga, zwieńczenie życia pobożnego wyznawcy oraz jest symbolem uznania najwyższej władzy, świętości i mądrości Tory.

#12. Koń z pozłacanego brązu zrobiony prawdopodobnie dla cesarza Han Wudi lub jego siostry, księżniczki Pingyang, czasy dynastii Han, Chiny, ok. 100 r. p.n.e.
#13. Tabakierka z lapis lazuli, złota, masy perłowej i kości słoniowej, Niemcy, 1765-70 r., zbiory Metropolitan Museum of Art
Lapis lazuli przez długi czas wydobywano tylko na terenach dzisiejszego Afganistanu, aż do czasu odnalezienia w XVII wieku złóż w górach Ural. Ramkę tabakierki wykonano ze złota o czterech różnych odcieniach - efekt ten uzyskano poprzez łączenie złota z niewielką ilością innych metali.

#14. Królewska biżuteria ze złota, Imperium Majapahit, wyspa Jawa, Indonezja, XIII-XVI wiek
#15. Zbroja ceremonialna Mustafy III, sułtana Imperium Osmańskiego w latach 1757-1774
#Bonus: Bardzo świeże odkrycie - nieopodal Luksoru w Egipcie odnaleziono ponad 20 zapieczętowanych sarkofagów
Więcej zdjęć na Twitterze, gdzie w sobotę mają pojawić się nowe informacje odnośnie znaleziska.

<<< W poprzednim odcinku: Żuchwa świętego i jego "nieskazitelny język"


Oglądany: 49320x | Komentarzy: 11 | Okejek: 217 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.03

24.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało