Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

13 drobnych zmian w życiu, dzięki którym zrobisz dobrze naszej planecie

66 539  
147   177  
W kwestii troski o środowisko większość osób stosuje przeniesienie odpowiedzialności, twierdząc, że „przecież jedna osoba nie może nic zdziałać i najpierw to trzeba zacząć od korporacji, USA, Chin i Indii”. Otóż jedna osoba może zdziałać całkiem sporo bardzo małym kosztem - zobaczcie jak.Jeśli nie należycie do ludzi, którzy uparcie zaprzeczają wszystkiemu co widzą dookoła siebie, to całkiem możliwe, że dobro naszej planety nie jest wam obojętne. Przecież stanowi ona dom dla nas wszystkich, więc warto wspólnymi siłami o ten dom zadbać. Wielu z was może nawet uważać, że jedna osoba nie jest w stanie nic zdziałać, jednak kiedy takich osób nazbiera się już wystarczająco dużo, to są one w stanie zrobić ogromną różnicę - a zmiany przecież najlepiej zaczynać od samego siebie. Zobaczcie więc, jak wiele możecie osiągnąć przy minimalnym wysiłku.

#1. Ciuchy z drugiej ręki


Wyprodukowanie tylko jednego kilograma materiału generuje aż 23 kg gazów cieplarnianych. Po co więc tworzyć coś nowego, skoro można korzystać z rzeczy używanych. Sklepy z odzieżą z drugiej ręki często oferują niezniszczone ubrania dobrej jakości za znacznie niższą cenę. Dlaczego więc nie zacząć się tam zaopatrywać? W ten sposób zadbamy nie tylko o środowisko, ale również o nasze portfele.

#2. Kupuj herbatę liściastą


Przerzuć się na herbatę liściastą. Nie tylko nasza planeta będzie ci za to wdzięczna, ale również twoje kubki smakowe. Do produkcji nylonowych torebek herbacianych zużywa się wprawdzie niewiele materiału, jednak po wyrzucaniu stanowią spore zagrożenie dla środowiska przez tzw. mikroplastik. Dodatkowo ostatnio przeprowadzone badania udowodniły, że drobinki plastiku z takich torebek przedostają się również do... parzonej herbaty. Poza tym do produkcji herbaty w torebkach często stosowany jest najgorszej jakości susz - tzw. odpad produkcyjny. Naprawdę chcesz coś takiego pić? Cena dobrej liściastej herbaty wcale nie jest dużo wyższa, a różnica w jakości potrafi być kolosalna.

#3. Przerzuć się na baterie akumulatorkiUtylizowanie zużytych baterii nie jest łatwe, dlatego najlepiej przerzucić się na baterie, które można ładować i używać wiele razy (tzw. akumulatorki). Zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również zrobimy coś dla środowiska.

#4. Używaj biodegradowalnego żwirku


Właściciele zwierząt powinni rozważyć przerzucenie się na naturalny żwirek do kuwety (czy dla chomika lub innego zwierzaka). Wiele rodzajów wyściółek robionych jest z materiałów, które się nie rozkładają, a użytkownicy zasypują wysypiska śmieci milionami ton tego typu specyfików. Jeśli jednak myślicie, że drewniany żwirek możecie spuszczać w toalecie (bo tak widnieje na niektórych opakowaniach), to jesteście w błędzie. Zgodnie z Ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - do toalety NIE WRZUCAMY odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym. Dotyczy to więc wszystkich rodzajów kocich żwirków dostępnych na rynku.

#5. Zmniejsz jasność monitora


Za to wdzięczny będzie ci nie tylko twój wzrok (i ogólnie organizm), ale również środowisko. Im mniejsza jasność wyświetlacza, tym mniejsze zużycie energii.

#6. Zrezygnuj z mięsa chociaż raz w tygodniuWiele osób wciąż wychodzi z założenia, że obiad bez kotleta i ziemniaków to żaden obiad. Jednak nikomu nie stanie się wielka krzywda, jeśli choć raz w tygodniu zdecyduje się przez cały dzień nie zjeść mięsa. Produkcja tego typu pożywienia (szczególnie wołowiny) pochłania ogromne ilości zasobów. Mowa nie tylko o kolosalnej ilości wody, ale również paszy, którą zjadają krowy. Drobne ograniczenie spożycia mięsa nie uczyni z was od razu aktywistów walczących o dobro zwierząt ani tym bardziej (broń Boże) wegan - bez obaw.

#7. Rób pełne pranie


Pralki zużywają masę wody. Nie powinniśmy więc włączać ich, jeśli nie mamy wielu rzeczy do wyprania. W ten sposób zrobimy dobrze nie tylko środowisku, ale również nam samym - woda przecież kosztuje, a mniejsze zużycie to niższe rachunki. Każdy w tym przypadku wygrywa.

#8. Umożliwiaj automatyczne wyłączanie się sprzętów


Nowe sprzęty elektroniczne mają funkcję, która sprawia, że automatycznie się wyłączą, jeśli przez pewien czas nie będą używane. Czasem jednak taką opcję trzeba uruchomić. Warto sprawdzić, czy nasze urządzenia takową posiada i ewentualnie ją uaktywnić.

#9. Wymień starą słuchawkę prysznicową


Współczesne słuchawki prysznicowe bardzo często nastawione są na oszczędzanie wody, przy jednoczesnym zapewnieniu wygody użytkowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszczędzić od 4 tys. nawet do 32 tys. litrów wody rocznie. Po raz kolejny troska o dobro środowiska idzie w parze z oszczędzaniem pieniędzy.

#10. Zapałki zamiast zapalniczek


Mówi się, że „szlachta pali drewnem”. Teraz każdy z was ma okazję stać się takim szlachcicem i przerzucić się z gazu na drewno. Większość używanych obecnie zapalniczek to tzw. jednorazówki. Nawet jeśli jakaś posiada możliwość napełniania, to mało kto zawraca sobie tym głowę i woli kupić nowy egzemplarz, zamiast bawić się z gazem. Wyborem znacznie bardziej przyjaznym środowisku są tutaj zapałki. Poza tym używanie ich zapewnia +5 do lansu na imprezie.

#11. Słuchaj muzyki offline


Wydawać by się mogło, że serwisy streamingowe z muzyką to twór proekologiczny. Okazuje się, że nie do końca. Wprawdzie na produkcję płyt CD, czy nawet kaset magnetofonowych, zużywa się sporo sztucznych materiałów, jednak energia potrzebna do przesyłania strumieniowego i pobierania muzyki cyfrowej spowodowała znaczny wzrost emisji gazów cieplarnianych. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest więc pobrać utwory na dysk. Skorzysta na tym zarówno limit transferu danych, jak i samo środowisko.

#12. Przerzuć się na bambusowe szczoteczki do zębów


Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale szczoteczki do zębów należy wymieniać co najmniej raz na trzy miesiące. W tym czasie włosie ulega zniekształceniu i zużyciu, przez co szczotkowanie traci swoją skuteczność. Wielu producentów ma już w swojej ofercie szczoteczki zrobione z naturalnych materiałów, takich jak na przykład bambus. Warto się tym zainteresować i rozważyć zmianę.

#13. Wybieraj usługi bardziej przyjazne środowisku


Wiecie, że niektórzy usługodawcy są bardziej eko od innych? Istnieje strona, za pośrednictwem której możemy przekonać się, która firma korzysta z bardziej „zielonych rozwiązań” (mowa o zasilaniu serwerów i innych takich). Z witryny możecie też pobrać pełny raport dotyczący największych firm na rynku. Powyższy przykład grafiki pokazuje, które serwisy streamingowe z muzyką są najbardziej przyjazne środowisku, a które najmniej.

Widzicie więc sami, że tak niewiele czasem trzeba, aby zacząć zmieniać świat na lepsze.
108

Oglądany: 66539x | Komentarzy: 177 | Okejek: 147 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.11

18.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało