Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jedyny kraj, który chciał pomóc Żydom w 1938 roku. Raczej będziecie zaskoczeni

53 812  
150   55  
W 1938 roku z inicjatywy prezydenta Franklina Roosevelta we francuskim mieście Évian-les-Baines odbyła się Konferencja zwana później krótko "konferencją w Évian". Jej tematem miało być znalezienie rozwiązania problemu żydowskich uchodźców w Europie w związku z działalnością nazistów.
Udział w niej wzięli przedstawiciele 32 krajów (w tym oczywiście Stanów Zjednoczonych) i 24 organizacji. Nie została zaproszona żadna organizacja zrzeszająca Żydów. Jedynym przedstawicielem Żydów w czasie konferencji była Golda Meir.


Już w tamtym okresie na skutek prześladowań z Niemiec wyjechała 1/4 Żydów. Uchodźcy wyrazili chęć wyjazdu do USA (zdecydowana większość), Kanady lub sąsiednich krajów europejskich. Adolf Hitler ogłosił na konferencji prasowej, że jeżeli inne narody są gotowe przyjąć Żydów, to on im pomoże wyjechać.

Konferencja trwała ponad tydzień. Spośród wszystkich krajów w niej uczestniczących chęć pomocy uchodźcom żydowskim zaoferowało... jedno państwo. Czy były to właśnie Stany Zjednoczone? A może Kanada? A może któreś z państw położonych bliżej, w Europie? Portugalia? Hiszpania? Grecja?

Nie. Jedynym krajem, który wyraził gotowość przyjęcia uchodźców była... Republika Dominikany. Kraj dotknięty kryzysem, zamieszkiwany w tamtym okresie przez 1,6 mln ludzi, jako jedyny wyciągnął pomocną dłoń.


Faktem jest, że dwa lata później, już po wybuchu wojny (ale zanim świat dowiedział się o Holokauście) Stany przyjęły 20 000 Żydów do 14. roku życia. Oczywiście w 1938 roku w innych krajach nie wiedziano o istniejących już wtedy na terenie Niemiec obozach koncentracyjnych, ale prześladowania i powszechny antysemityzm w Niemczech był powszechnie znany.

Ponieważ granice międzypaństwowe w Europie już wtedy były zamykane, wielu Żydów, którym udało się wyjechać z Niemiec, zostało zmuszonych do powrotu. Niestety nie skończyło się to dla nich dobrze.


Warto też wspomnieć, że schronienia udzieliły Żydom również inne państwa, które nie brały udziału w Konferencji Évian, jak na przykład Indie, Chiny i Boliwia.


@Sheriff napisał w komentarzu, że:
O obozach koncentracyjnych w III Rzeszy było już wiadomo na świecie gdzieś od 1934-1935 r. Do Dachau zabierano na wycieczki wszystkich, niemal bez wyjątku, odwiedzających Niemcy cudzoziemców, o dyplomatach czy oficjalnych wizytach nie wspominając. Nawet biuro podróży Thomasa Cooka miało ją w swojej ofercie. Inną kwestią jednak jest, że zamiast więźniów najczęściej pokazywano w czasie takich odwiedzin odpowiednio przygotowanych ideologicznie kapo lub strażników.

Zgadza się, tylko w takim kontekście należałoby napisać, że było wiadomo o "obozach", a nie o obozach skoro wiedziano, że są takie miejsca, ale nie znano ich prawdziwego przeznaczenia, prawdziwych wydarzeń i celu ich powstania. Trudno uznać taką "wiedzę" w świetle wydarzeń z konferencji za istotną. Alianci o skali Holokaustu oficjalnie dowiedzieli się dopiero w 1944 r., choć mówi się, że najwyższe władze wiedziały o tym już pod koniec 1942 r. (link)

@zuku02 uzupełnił informacje o:
- Nikaragua, Kostaryka, Honduras, i Panama stwierdziły, że nie chcą "kupców i intelektualistów" - słowa kodowe dla Żydów;
- Argentyna, z jedną dziesiątą ludności Stanów Zjednoczonych, poinformowała, że już przyjęła wielu uchodźców z Europy Środkowej, mniej więcej tyle samo co Stany Zjednoczone; na więcej nie można liczyć;
- Nowa Zelandia odmówiła zniesienia swoich ograniczeń imigracyjnych;
- Kanada, powołując się na problem bezrobocia oświadczyła, że może przyjmować tylko imigrantów z doświadczeniem rolników;
- Australia, z niekończącymi się rozległymi i bezludnymi płatami ziemi ogłosiła, że "nie mają dotychczas problemu rasowego", i że nie chcą takiego tworzyć otwierając granice dla żydowskich uchodźców - zgodzili się wziąć 15 000 w przeciągu trzech lat;
- Wielka Brytania oświadczyła, że ich miasta i wyspy są już przeludnione, a ich imperium kolonialne "nie zawiera obszarów atrakcyjnych dla żydowskich uchodźców";
- Francja stwierdziła, że już przyjęła 200 000 uchodźców i 3 mln cudzoziemców i podkreśliła, że osiągnęła swój punkt nasycenia;
- RPA zgodziła się na przyjecie tylko krewnych jej mieszkańców;
- A Stany Zjednoczone, z tradycją azylu dla ludności z całego świata, z rozległymi terenami i z nieograniczonymi zasobami, Stany Zjednoczone zgodziły się po raz pierwszy zaakceptować swój pełny legalny kontyngent imigrantów: 27 370 rocznie z Niemiec i Austrii, przez 3 lata.

Roosevelt, organizator konferencji, wyjechał w międzyczasie na ryby na Galapagos i, jak gazety podawały, wspaniale się tam bawił.

Jedynym krajem, który zaofiarował zaakceptowanie znacznej liczby żydowskich uchodźców była Dominikana - Trujillo otworzył granice dla 100 000 ludzi, bez ograniczę, na normalnych, atrakcyjnych warunkach.
62

Oglądany: 53812x | Komentarzy: 55 | Okejek: 150 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.09

28.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało