Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Gra strategiczno-ekonomiczna, w którą gram już dziewięć lat

47 079  
292   23  
Jako nastolatek lubiłem grać w gry strategiczne. W pszczelarstwie zauważyłem podobne elementy. Może dlatego zajmowanie się pszczołami stało się moją pasją.


#1. Nie dopuść do buntu

Ten okręt może mieć tylko jednego kapitana. Jeżeli w ulu jest ciasno, panują nieodpowiednie warunki, królowa jest już stara bądź jest kilka królowych, to możesz przygotować się na wyrojenie się ula. Można zapobiec temu zjawisku dodając pszczołom pracy (dokładając nowe, niezbudowane ramki). Rojenie może posłużyć także jako naturalny sposób rozmnażania się pszczół i stworzenia nowego gniazda, z czego czasami korzystam.


#2. Zadbaj o surowce

Korzystamy z prawie każdego produktu wytwarzanego przez pszczoły. Od miodu, poprzez pyłek, propolis, wosk, mleczko pszczele, kończąc na jadzie. Ale populacja, by wytwarzać dobra, musi mieć najpierw surowce. Najważniejszy jest dostęp do roślinności dającej pyłek, nektar oraz spadź. Pobierając miód, czyli zapas przygotowany na zimę, musisz dać pszczołom coś w zamian, na przykład syrop cukrowy. Jak prawie wszystko na naszej planecie, pszczoły także potrzebują wody. Należy im stworzyć dostęp do bezpiecznych poidełek, gdzie ugaszą pragnienie, ale nie utoną. Miska z kamieniami lub słomą (no i wodą) w zupełności wystarczy.


#3. Dopasuj budowlę do populacji

W ulu każdy element ma wpływ na życie pszczół. Odległość między ramkami, cyrkulacja powietrza, przestrzeń względem wielkości roju, temperatura. Pszczoły świetnie sobie radzą w prowadzeniu ula. Niewielkie szczeliny zalepiają kitem, w większych (>1cm) tworzą plastry z wosku. Chcąc zachować porządek, nie możemy sobie pozwolić na dzikie budowle. Dolna część ula to gniazdo, gdzie królowa składa jaja, znajdują się tam zapasy pyłku i miodu. Kolejne piętra to nadstawki, gdzie powinniśmy gromadzić już tylko sam miód.


#4. Higiena to podstawa

Nieodpowiednie warunki sprzyjają chorobom, a przecież chcesz mieć zdrową populację. Na niektóre choroby pszczołom podawane są leki pod różną postacią: dymu, płynu lub pasków nasączonych odpowiednimi substancjami. Wilgoć jest groźnym wrogiem pszczół, zwłaszcza zimą. Jeżeli w ulu padnie rodzina, to musisz go później odkazić. Nieproszeni goście w ulu także mogą doprowadzić do śmierci pszczół. Trzeba zabezpieczyć się także przed mrówkami, myszami, motylicą lub warrozą.


#5. Bądź przyjacielem, nie wrogiem

Szacunek jest konieczny. Pszczoła przelatująca obok ciebie nie zawsze jest wrogo nastawiona. Od kilku lat ilość użądleń spadła do minimum, podczas gdy na początku mojej przygody miałem ich po kilkanaście w ciągu roku. Ważna jest pogoda. Ciepłe i słoneczne południe jest najlepszym czasem na dobry kontakt z pszczołami. Jasne ubrania także ułatwiają współpracę. Działania w pasiece muszą być wykonywana w przyjazny, spokojny sposób. Agresywne bądź nieuważne ruchy mogą rozwścieczyć naszych przyjaciół.


#6. Ulepszaj

Postęp technologiczny to ważny element każdej cywilizacji. Nowe ule, nowe leki, lepsze narzędzia, automatyczne maszyny. Każdy z tych elementów ułatwia pracę pszczelarza, ale też pomaga wykryć odstępstwa lub zwiększyć komfort w ulu.


Jeśli los pszczół nie jest Ci obojętny, zapraszam do kliknięcia w link pod artykułem.
8

Oglądany: 47079x | Komentarzy: 23 | Okejek: 292 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.10

26.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało