Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

True crime

3 192  
4   1  
Mawia się, że życie pisze najlepsze historie. Założenie to idealnie wpisuje się w gatunek true crime, który zarówno w kinematografii, jak i literaturze od wielu lat święci triumfy. Czym się charakteryzuje i jakie pozycje z tego nurtu warte są uwagi?
True crime („prawdziwa zbrodnia”) traktowane jest jako połączenie literatury faktu oraz fikcji, orbitujące wokół tematyki zbrodni, przeważnie bestialskiego morderstwa. Innymi słowy, jest to konwencja przejawiająca się fascynacją w kierunku psychologii, przemocy i chęci wymierzenia sprawiedliwości. Prekursorem w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone, które w okresie dynamicznego rozwoju czytelnictwa (przez chociażby powstanie prasy groszowej) zaczęły kreować wizerunek morderców celebrytów, mających potencjał do stania się popularnymi bohaterami literackimi. Co stoi za popularnością gatunku? Strach, ale i fascynacja przed złem, którego personifikacją może być każdy człowiek, skrywający jednak skrzętnie swoje mroczne oblicze.

Po jakie pozycje powinny sięgnąć osoby zainteresowane true crime? Oto kilka propozycji w postaci audiobooków, dostępnych w aplikacji Storytel.

„Opowiem Ci o zbrodni: Łaska” – Katarzyna Bonda

W 1997 roku Monika Szymańska zamordowała maturzystę Tomka Jaworskiego, za co została skazana na dożywocie. Mimo upływu ponad 20 lat do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę kierowało sprawczynią – niewiedza, brak empatii, wyobraźni, a może wszystko naraz? Katarzyna Bonda, inspirując się tym zdarzeniem, stworzyła historię pokazującą, że impulsem do popełnienia nieludzkiej zbrodni może być zwykły ludzki kaprys.

„Opowiem Ci o zbrodni: Portret kobiety nad brzegiem morza” – Wojciech Chmielarz

Lipnik, wieś niedaleko Bielska-Białej. To właśnie tam w trakcie lata 2003 roku Florentyna N. z udziałem kochanka zabija swojego konkubenta. Aby uniknąć podejrzeń, ćwiartują oni jego ciało, po czym rozpuszczają je w żrącym kwasie. W 2011 roku część prawdy wyszła na jaw, co pozwoliło na skazanie sprawców na 25 lat więzienia. Do dziś jednak brakuje informacji dotyczących motywu zbrodni, stąd całość wciąż stanowi zagadkę, prawdopodobnie nie do rozwiązania.

„Opowiem Ci o zbrodni” – nowy sezonPierwszy odcinek drugiego sezonu „Opowiem Ci o zbrodni” miał swoją premierę 18 września na platformie Storytel. Jeśli zatem konwencja gatunku i reprezentujące go pozycje przypadły wam do gustu, to czeka was nie lada gratka, pełna przemocy, niedopowiedzeń i autentycznych przeżyć. Nowa odsłona serii zawiera opisy wielu szokujących spraw, a wszystkie są czytane przez znanych aktorów, w tym: Adama Ferencego, Olgę Bołądź czy Joannę Koroniewską. W każdy piątek aż do 1 listopada będzie można zapoznać się z nowym odcinkiem serii i przeżyć niezapomniane, mrożące krew w żyłach chwile.

„Bestia. Studium zła” – Magda Omilianowicz

Przełom lat 80.-90. dla mieszkańców Bytowa, niewielkiej miejscowości na Pomorzu i okolic można określić jednym słowem – terror. Wszystko z powodu Leszka Pękalskiego, cierpiącego na lekkie upośledzenie mężczyzny, który dokonuje mordu na kilkudziesięciu osobach. Dziennikarka Magda Omilianowicz postanowiła jako jedna z niewielu osób w Polsce przeprowadzić z nim wywiad chcąc dowiedzieć się, co kierowało poczynaniami „bytowskiego wampira”, jaki wpływ miało na niego dzieciństwo i dlaczego został skazany za wyłącznie jedno morderstwo.

„Czarna” – Wojciech Kuczok

W tytułowej miejscowości w 2001 roku doszło do tragicznego zdarzenia. Romans między Jeremim a Marią z początku jawi się jako niewinna przygoda, która z czasem przerodzi się w morderstwo. Gdy mężczyzna po odejściu od żony nie ma zamiaru kontynuować ukrywanej relacji, Maria zabija jego 11-letniego syna Pawła. Autor Wojciech Kuczok pokazuje, że hermetyczność małomiasteczkowych społeczeństw w połączeniu z szybkością rozchodzenia się tamtejszych plotek jest w stanie zniszczyć człowieka i doprowadzić go do ostateczności.

Fani true crime nie mogą pominąć pierwszego sezonu serii „Opowiem Ci o zbrodni”, w którym to czołowi polscy autorzy powieści kryminalnych przybliżają najgłośniejsze zbrodnie ostatnich lat. Sprawy te na trwałe wyryły się w świadomości społeczeństwa, a przygotowanie odcinków poprzedzone było skrupulatną analizą oraz poszukiwaniem wszelkich cennych informacji, aby tylko jak najwierniej oddać ich charakter.
12

Oglądany: 3192x | Komentarzy: 1 | Okejek: 4 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.10

28.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało