Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Co się stanie, kiedy połączymy ze sobą brytyjskie monety? Meksykanie też tak by chcieli

72 805  
261   16  
Wiele osób ot tak, przy okazji, zbiera monety z różnych krajów, ale nie każdy wie, że za drobnymi niektórych walut kryje się coś więcej.
Większość monet ma bardzo prosty projekt. Powiedzmy - herb z jednej strony, nominał z drugiej, jakiś napis, rocznik, w sumie tyle. Prosto i przejrzyście. Dodatkowym ciekawym akcentem może być na przykład to, że na polskich miedziakach znajduje się liczba listków odpowiadająca nominałowi. 1 grosz - 1 listek, 2 grosze - 2 listki i tak dalej aż do pięciogroszówki, na której znajduje się 5 listków (oczywiście innych groszówek nie ma). Podobnie znajdziemy 5 liści na 5-złotówce i... sami spójrzmy do naszych portfeli - to wszystko ma sens.

Mennica brytyjska poszła o krok dalej w projektowaniu swoich moniaków, czego efektem jest ten niesamowity obrazek...

Brytyjskie monety tworzące herb


2 kwietnia 2008 roku zaprezentowane nowe brytyjskie monety - ich projektantem jest Matthew Dent - mają bardzo nowoczesne wzornictwo i w dodatku każda z monet po ułożeniu niczym w układance puzzle staje się częścią herbu Wielkiej Brytanii.
Obecnie używane monety zostały wybrane w drodze konkursu, który rozpisano w 2005 r. Niektóre zgłoszenia prezentowały dumnie inne typowo brytyjskie zjawiska, takie jak pinta piwa czy sławetne "fish and chips". Na szczęście wygrał ten - wyjątkowo elegancki i ładny - projekt.

Monety meksykańskie mają w sobie "zakodowany" aztecki Kamień Słoneczny


Podobnie do brytyjskich można ze sobą poskładać monety meksykańskie. Tutaj wystarczy położyć na sobie monety 1, 2 i 5 pesos, a na tym wszystkim położyć jeszcze środek z 10 pesos, aby utworzyć Kamień Słoneczny, przedstawiający aztecką mitologię...

Tak, brzmi trochę głupio z tym wyciąganiem środka monety, ale to nie to jest w tym wszystkim najgłupsze. Najgłupsze jest to, że te monety zostały właśnie w ten sposób zaprojektowane, a wykonano je troszeczkę inaczej, o czym za chwilę.


Na kolejnych monetach znajdują się kolejne kręgi Kamienia Słonecznego, a środek z dyszki jest twarzą Boga Słońca. I tutaj wszystko się zgadza. Nie zgadza się tylko rzeczywisty rozmiar monet. Spójrzmy tylko:Są prawie tego samego rozmiaru - położenie ich na sobie nic nie daje.8

Oglądany: 72805x | Komentarzy: 16 | Okejek: 261 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało