Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Co się stanie, kiedy połączymy ze sobą brytyjskie monety? Meksykanie też tak by chcieli

72 781  
261   16  
Wiele osób ot tak, przy okazji, zbiera monety z różnych krajów, ale nie każdy wie, że za drobnymi niektórych walut kryje się coś więcej.
Większość monet ma bardzo prosty projekt. Powiedzmy - herb z jednej strony, nominał z drugiej, jakiś napis, rocznik, w sumie tyle. Prosto i przejrzyście. Dodatkowym ciekawym akcentem może być na przykład to, że na polskich miedziakach znajduje się liczba listków odpowiadająca nominałowi. 1 grosz - 1 listek, 2 grosze - 2 listki i tak dalej aż do pięciogroszówki, na której znajduje się 5 listków (oczywiście innych groszówek nie ma). Podobnie znajdziemy 5 liści na 5-złotówce i... sami spójrzmy do naszych portfeli - to wszystko ma sens.

Mennica brytyjska poszła o krok dalej w projektowaniu swoich moniaków, czego efektem jest ten niesamowity obrazek...

Brytyjskie monety tworzące herb


2 kwietnia 2008 roku zaprezentowane nowe brytyjskie monety - ich projektantem jest Matthew Dent - mają bardzo nowoczesne wzornictwo i w dodatku każda z monet po ułożeniu niczym w układance puzzle staje się częścią herbu Wielkiej Brytanii.
Obecnie używane monety zostały wybrane w drodze konkursu, który rozpisano w 2005 r. Niektóre zgłoszenia prezentowały dumnie inne typowo brytyjskie zjawiska, takie jak pinta piwa czy sławetne "fish and chips". Na szczęście wygrał ten - wyjątkowo elegancki i ładny - projekt.

Monety meksykańskie mają w sobie "zakodowany" aztecki Kamień Słoneczny


Podobnie do brytyjskich można ze sobą poskładać monety meksykańskie. Tutaj wystarczy położyć na sobie monety 1, 2 i 5 pesos, a na tym wszystkim położyć jeszcze środek z 10 pesos, aby utworzyć Kamień Słoneczny, przedstawiający aztecką mitologię...

Tak, brzmi trochę głupio z tym wyciąganiem środka monety, ale to nie to jest w tym wszystkim najgłupsze. Najgłupsze jest to, że te monety zostały właśnie w ten sposób zaprojektowane, a wykonano je troszeczkę inaczej, o czym za chwilę.


Na kolejnych monetach znajdują się kolejne kręgi Kamienia Słonecznego, a środek z dyszki jest twarzą Boga Słońca. I tutaj wszystko się zgadza. Nie zgadza się tylko rzeczywisty rozmiar monet. Spójrzmy tylko:Są prawie tego samego rozmiaru - położenie ich na sobie nic nie daje.8

Oglądany: 72781x | Komentarzy: 16 | Okejek: 261 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.12

30.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało