Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

49 159  
145   10  
Nieszczęścia chodzą po ludziach. Starej prawdy nic nie jest w stanie zmienić. I choć o jednych katastrofach zapominamy stosunkowo szybko, to drugie na długo zostają w pamięci. I niekoniecznie akurat przez wysoką liczbę ofiar.

#1. Wielki pożar whiskey

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

Ogromne ilości marnotrawionej, płonącej whiskey to katastrofa sama w sobie – zdaje sobie z tego sprawę każdy koneser tego szlachetnego trunku. Do takiego właśnie nieszczęścia doszło w 1875 roku w Dublinie. Mieście, w którym whiskey traktuje się szczególnie. W środku nocy w magazynie, w którym znajdowało się 5 tysięcy beczek z alkoholem wybuchł ogień. Beczki się rozszczelniły, a ukochany przez Irlandczyków trunek – wraz z falami ognia – dosłownie popłynął na ulicę. Skutek? Panika oraz... trzynaście ofiar. Żadna z nich nie zginęła jednak od samego ognia. Wszystkie trzynaście osób zginęło z powodu… zatrucia alkoholowego po tym, jak rzucili się do eksploatowania płynącej ulicą whiskey.

#2. Wyciek gazu w Teksasie

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

Katastrofa w szkole to zawsze ciężki temat. Jest tyle niewinnych ofiar… a w dodatku ginie też trochę nauczycieli. No nic miłego. Jednak ta najbardziej tragiczna w skutkach wydarzyła się niemal stulecie temu, w 1937 roku. W wyniku wycieku gazu w jednej ze szkół w New London w Teksasie doszło do wybuchu, który doprowadził do śmierci niemal 300 uczniów i nauczycieli. Wydarzenie odbiło się na świecie tak wielkim echem, że swoje kondolencje do New London nadesłał nawet… Adolf Hitler.


Zobacz też artykuł: Katastrofa w Rotundzie, czarna karta w historii miasta
Deszcz tłuczonego szkła spada na oszołomionych przechodniów (...) Śnieg zaczyna barwić się na czerwono, gdy w powietrzu unoszą się pył, bankowe papiery i pieniądze... [czytaj dalej - klik]

#3. Wielki pożar Seattle

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

6 czerwca 1889 roku wybuchł tzw. wielki pożar Seattle. Spłonęła wówczas cała dzielnica biznesowa miasta. Pomimo ogromnych strat – wycenianych dzisiaj na ponad pół miliarda dolarów – ogień okazał się stosunkowo łaskawy dla ludzi, notując „tylko” jedną ofiarę. Miał też i… pozytywną stronę. W ogniu upiekło się wówczas nawet milion szczurów, co na pewien czas skutecznie rozwiązało problem miasta z tymi szkodnikami.

#4. Nieszczęścia chodzą parami – po japońsku

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

W 1923 roku Japonię nawiedziło silne trzęsienie ziemi, samo w sobie przynosząc mnóstwo szkód. Na tym jednak nieszczęścia się nie skończyły, bo zaraz potem powstało ogniste tornado siejące prawdziwe spustoszenie. Zginęło wówczas 38 tysięcy osób, w tym wiele w wyjątkowo makabrycznych okolicznościach – spłonąwszy żywcem po ugrzęźnięciu w roztopionym pod wpływem wysokiej temperatury asfalcie.


Zobacz też artykuł: Zapomniana historia PRL - pożar w szpitalu psychiatrycznym w Górnej Grupie
W pożarze zginęło 55 osób. Wynoszone z pożaru zwłoki miały po 50-60 cm długości. Wszystkich pochowano w dziecięcych trumnach, w masowej mogile... [czytaj dalej - klik]

#5. Zderzenie pociągów w Korei Północnej

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

W 2004 roku w Ryongchon w Korei Północnej doszło do zderzenia dwóch pociągów. Jeden przewoził benzynę, drugi butan. Zderzenie doprowadziło do ogromnej eksplozji, w wyniku której śmierć poniosło 160 osób, a być może nawet 3 tysiące zostało rannych. Wśród niewinnych ofiar katastrofy znalazły się też dzieci, które przebywały akurat w okolicznych szkołach – wiele z nich zostało oślepionych odłamkami szkła z okien rozbitych falą uderzeniową.

#6. Grom z jasnego nieba we Włoszech

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

Wystarczy jeden celny strzał, by całkowicie odmienić losy meczu w piłkę nożną… albo żeby uziemić się na dobre osiemnaście lat. Różne rzeczy się zdarzają… W 1769 roku w Brescii wystarczył zaledwie jeden strzał – piorunem – by zabić aż 3 tysiące osób i zniszczyć jedną szóstą miasta. Jak to możliwe, że pojedynczy piorun wyrządził aż tak wielkie szkody? Fakt, że ów piorun trafił w magazyn prochu, powinien wystarczyć za wyjaśnienie.


Zobacz też artykuł: Pożar rafinerii – dzień, w którym na Śląsku otworzyło się piekło
W sobotę 26 czerwca 1971 roku nad miastem przeszła niewielka burza. Trzeci i zarazem ostatni piorun raził kominek oddechowy jednego ze zbiorników czechowickiej rafinerii. Doszło do zapłonu... [czytaj dalej - klik]

#7. Impreza na ostatni guzik w Peru

7 osobliwych faktów o katastrofach, które zapisały się w historii ludzkości

Po co wymyślono zasady BHP? Po to, aby zapobiegać właśnie takim zdarzeniom jak to, które miało miejsce w 2002 roku w jednym z klubów nocnych Limy. Tam doszło do pożaru, w wyniku którego zginęli nie tylko ludzie, ale nawet… tygrys i lew. Zaczęło się jednak od popisów samozwańczych barmanów bez przeszkolenia. W wyniku zabawy z ogniem podpaleniu uległ nie tylko alkohol, ale też elementy wystroju klubu. Ochoczo do „gaszenia” rzucili się też klienci, polewając ogień tym, co mieli akurat pod ręką. Alkoholem… Efekt? 25 ofiar w ludziach, 2 w dzikich kotach oraz 100 rannych.


Zobacz też artykuł: Pożar w Kaskadzie. Tragedia, która wstrząsnęła Szczecinem
Alicja, młoda dziewczyna pracująca w kuchni, została uwięziona przez pożar na drugim piętrze. Przerażona nie wiedziała, co może w tej chwili zrobić, nie mogła już uciekać. Sytuacja była jednak tak groźna, że postanowiła podjąć ryzyko... [czytaj dalej - klik]


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
7

Oglądany: 49159x | Komentarzy: 10 | Okejek: 145 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.10

15.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało