Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

"Mister 880" - najgorszy fałszerz w Ameryce

37 219  
261   11  
Podczas Wielkiego Kryzysu ludzie starali się przetrwać wszelkimi dostępnymi sposobami. Na przykład pewien starszy pan, nowojorski kolekcjoner staroci, postanowił zostać fałszerzem. W przeciwieństwie do zawodowych oszustów, którzy fałszowali banknoty o wysokich nominałach, ten zaczął wytwarzać banknoty jednodolarowe we własnej kuchni.
Kiedy pierwsze podróbki trafiły w ręce Secret Service, detektywi byli zszokowani. Po pierwsze, żaden szanujący się fałszerz nigdy nie tracił czasu i sił na podrabianie 1 dolara. Po drugie, fałszerze byli zazwyczaj dumni ze swojej pracy: byli mistrzami swojego rzemiosła i starali się produkować takie banknoty, których nie można było odróżnić od prawdziwych pieniędzy.

Kliknij i zobacz więcej!

Te zaś podróbki były wykonane okropnie, a służby uznały, iż przestępca po prostu z nich szydzi. Pieniądze zostały wydrukowane na najtańszym papierze, prezydent Waszyngton, według słów detektywów, wyglądał „jak śmierć”, a jego nazwisko zostało napisane z błędem - „Wahsington”.

Kliknij i zobacz więcej!
U góry: prawdziwy dolar amerykański (1935); U dołu: banknot 1-dolarowy podrobiony przez Emericha Juettnera

Teczka z aktami sprawy została jednak założona. Oszusta nazwano roboczo „Mister 880” (880 to numer jego sprawy). W ciągu miesiąca 40 kolejnych takich banknotów pojawiło się w laboratorium kryminalnym. W połowie 1938 r. ich liczba wzrosła do 585. Problem polegał na tym, że "Pan 880" był nieuchwytny. Większość fałszerzy gubiła chciwość, ale "Pan 880" nigdy nie wydawał podróbek dwa razy w tym samym miejscu. I nigdy nie wydawał więcej niż 15 podrobionych dolarów tygodniowo. Śledczy zawiesili ogromną mapę Nowego Jorku w swoim biurze, zaznaczając czerwonymi kropkami miejsca, w których pojawiły się fałszywe banknoty. Wkrótce cały Nowy Jork składał się z samych czerwonych kropek. Detektywi wydrukowali i rozprowadzili około 200 000 ulotek ostrzegawczych. Poinstruowali ponad 10 000 sklepów. Wszystko na próżno.

Kliknij i zobacz więcej!
Juettner w wieku 73 lat, 1948 r.

Mijały lata, a poszukiwania "Pana 880" przerodziły się w najdroższe dochodzenie w sprawie podróbek w historii Secret Service. Został złapany dopiero w 1948 roku. Całkowicie przez przypadek. W domu wybuchł pożar i strażacy zaczęli wyrzucać śmieci, które mogłyby się zapalić. Znaleziono w jego mieszkaniu prasę drukarską, tusz, negatywy oraz szufladę pełną banknotów jednodolarowych, które nie spełniły kryteriów jakościowych ich twórcy.

Kliknij i zobacz więcej!
Kadry z filmu z 1950 r.- "Mister 880" (20th Century Fox)

Emerich Juettner okazał się przestrzegającym prawa obywatelem. Używał swoich fałszywych pieniędzy tylko po to, by kupować artykuły spożywcze i podstawowe artykuły pierwszej potrzeby. Nigdy nie oszukiwał jednego sprzedającego na więcej niż jednego dolara. Sąd wziął pod uwagę wiek sprawcy (73 lata), znikomą szkodliwość czynu i skazał Juettnera na karę grzywny w wysokości jednego dolara (tym razem prawdziwego) i karę pozbawienia wolności w wysokości 1 roku i jednego dnia. Cztery miesiące później Emerich Juettner został zwolniony warunkowo.

Kliknij i zobacz więcej!

Juettner stał się legendą, a na podstawie jego historii w 1950 roku nakręcono film „Mister 880”.
Film przyniósł mu więcej pieniędzy niż wszystkie jego fałszywe dolary razem wzięte.

Oglądany: 37219x | Komentarzy: 11 | Okejek: 261 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.01

27.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało